خانم فرهی در اولین روز بهار سال 1337 در تهران متولد شد. او از خانواده‌ای با اصالت و وضعیت مالی متوسط بود. خانواده بیتا فرهی همگی اهل فرهنگ و هنر بودند و به کتاب و شعر اهمیت می‌دانند. او پس از پایان تحصیلات دبیرستان در ایران سال 1357 وقتی 20 ساله بود به آمریکا رفت و پس از فارغ التحصیلی در رشته هنر از مدرسه هنر جان پاورس آمریکا، سال 1360 به ایران بازگشت. این هنرپیشه تا سال 1368 که به پیشنهاد مرحوم چشم آذر وارد دنیای بازیگری شد، فعالیتی در این زمینه نداشت و به آن چندان فکر نمی‌کرد.

زندگی خصوصی بیتا فرهی

 

1

 

اطلاعات درباره زندگی شخصی خانم فرهی کمی پراکنده است و دقت ما در این قسمت بیوگرافی بیتا فرهی کمی پایین است. طبق شنیده‌ها این بازیگر وقتی بسیار جوان بود و در سن 17 سالگی با آقایی به نام حسن قریشی ازدواج کردند. مشخص نیست که آقای قریشی فوت شد یا از یکدیگر طلاق گرفتند اما حاصل این ازدواج دختری به نام مهسا بود که اکنون در فرانسه (پاریس) اقامت دارد. خانم فرهی یک نوه به نام تسا دارد که در زمان حیات به سبب علاقه زیاد به او دائما در حال رفت و آمد به پاریس برای دیدن او بود. این بازیگر پس از ازدواج اول خود با آقای علی آزموده باری دیگر ازدواج کردند. همسر بیتا فرهی تا پایان حیات این بانو همراه او زندگی کرد.

 

علت مرگ بیتا فرهی

درباره مرگ این بازیگر باید بگوییم که خانم فرهی مدتی بود که به بیماری قلبی و ریوی مبتلا بودند. این بازیگر در هفته‌های آخر عمر به سبب عوارض این بیماری در بیمارستان به سرمی‌بردند تا اینکه در روز 4 آذر سال 1402 در بیمارستان دی تهران درگذشتند.

 

زندگی شغلی بیتا فرهی

این بخش را به بررسی زندگی هنری خانم فرهی اختصاص می‌دهیم.

بیوگرافی بیتا فرهی ؛ شروع بازیگری

 

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، خانم فرهی چندان برنامه‌ریزی‌‌ای برای بازیگری نداشت تا اینکه در منزل دایی خود با آقای ناصر چشم آذر ملاقاتی داشته و در این ملاقات مرحوم چشم آذر او را برای کار جدید زنده یاد داریوش مهرجویی معرفی کرد. پس از تست بازیگری، خانم فرهی قبول شد و اولین نقش خود را با شخصیت مهشید در فیلم هامون بازی کرد. او برای این نقش توانست دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را کسب کند. فیلم بعدی که بیتا فرهی در آن حضور پیدا کرد، باز هم اثری دیگر از داریوش مهرجویی بود که بانو نام داشت اما فیلم تا سال 1377 اکران نشد.

ادامه راه بازیگری و موفقیت‌ های بیشتر

در سال 1373 بیتا فرهی در فیلم کیمیا حضور پیدا کرد و برای ایفای آن نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد. دو سال بعد نیز در فیلم هتل کارن با سیروس الوند همکاری داشت. در سال 1376 اولین فعالیت تلویزیونی خانم فرهی با سریال سرزمین سبز انجام شد اما این سریال تا سال‌های 1386 و 1399 نتوانست نمایش پیدا کند. او در سال 1379 در سریال ولایت عشق حضور داشت و نقش آذر دخت را بازی می‌کرد. در طول دهه 80 خانم فرهی در آثار متنوعی حضور داشت و به خاطر ایفای نقش موفق در آنها چندین بار نامزد و برنده جوایز مختلف ایرانی و خارجی شد.

بیوگرافی بیتا فرهی ؛ فعالیت از دهه 90 تا زمان فوت

 

در دهه 90 به دلیل بالا رفتن سن، فعالیت‌های این بازیگر نیز محدود شد. او در این دهه در فیلم‌های سینمایی نقشی مکمل داشت و در چند تله فیلم و سریال نیز حضور پیدا کرد. شاخص‌‌ترین آثار سینمایی زنده یاد بیتا فرهی در دهه 90 برادرم خسرو از احسان بیگلری و لامینور از مرحوم مهرجویی بود. او آخرین فیلم سینمایی خود را در سال 1398 بازی کرد. این هنرپیشه در تلویزیون نیز با چند تله فیلم و سه سریال تاریخی حضور پیدا کرد که شاخص‌ترین این سریال‌ها سرزمین مادری و نقش اقدس‌الملوک بهادری بود.

 

او در دو سریال شبکه نمایش خانگی نیز حضور پیدا کرد و آخرین فعالیتش مربوط به سال 1400 و سریال جزیره می‌شود. لازم به ذکر است که درباره تئاترهای بیتا فرهی بگوییم که او در طول سال‌های بازیگری خود تئاتری انجام نداد و یک بار قرار بود در تئاتر کوريولانوس علی پویان حضور داشته باشد که قضیه منتفی شد.

فیلم های بیتا فرهی

 


 
سالنام فیلمکارگرداننقش
1368 هامون داریوش مهرجویی مهشید
1370 بانو داریوش مهرجویی مریم بانو
1373 کیمیا احمدرضا درویش دکتر شکوه
1375 هتل کارتن سیروس الوند هما
1376 زندگی ملک اصغر هاشمی
1378 اعتراض مسعود کیمیایی منیژه مجدی
1378 میکس داریوش مهرجویی خودش
1380 خانه‌ای روی آب بهمن فرمان‌آرا خانم طالقانی
1385 خون‌بازی رخشان بنی‌اعتماد و محسن عبدالوهاب سیما
1385 پارک وی فریدون جیرانی فلور
1386 خاک آشنا بهمن فرمان‌آرا ژاله
1387 شیرین عباس کیارستمی یکی از تماشاچیان
1389 در انتظار معجزه رسول صدرعاملی
1389 شیش و بش بهمن گودرزی پروین
1391 بشارت به یک شهروند هزاره سوم محمدهادی کریمی روانشناس
1393 دوران عاشقی علیرضا رئیسیان مادر میترا
1394 برادرم خسرو احسان بیگلری ناهید
1394 وقتی برگشتم… وحید موسائیان نسرین
1397 انیمیشن آخرین داستان اشکان رهگذر اهریمن
1398 لامینور داریوش مهرجویی بیتا‌ جون
1398 موافقت اصولی امیر پورکیان

سریال های بیتا فرهی

سالنام سریالکارگرداننقش
1376 سرزمین سبز بیژن بیرنگ صبا بهادر
1379 ولایت عشق مهدی فخیم‌زاده آذردخت
1381 پدر خاک نادر کجوری
1383 طلسم‌شدگان داریوش فرهنگ نسرین
1387-1392 سرزمین مادری کمال تبریزی اقدس‌الملوک بهادری
1392 ایراندخت محمدرضا ورزی
1398 از یادها رفته بهرام بهرامیان شکوه‌السلطنه

مجموعه‌ های نمایش خانگی خانم فرهی

 

سالنام سریالکارگرداننقش
1397 رقص روی شیشه مهدی گلستانه سیمین اقبالی
1400 جزیره سیروس مقدم زیبا

تله فیلم ها و فیلم های کوتاه خانم فرهی

سالنام اثرنوع
1382 آینه و دود فیلم کوتاه
1398 خاطره آن شب بارانی تله فیلم
1390 خراش تله فیلم
1393 یادگاری تله فیلم

جوایز و افتخارات بیتا فرهی

این قسمت به جوایز خانم فرهی تعلق دارد و تمام‌ عناوینی که او برنده یا نامزد شده را برای شما لیست می‌کنیم.

همچنین بخوانید :
سالعنوان جایزهفیلموضعیت
1368 دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن هشتمین جشنواره فیلم فجر هامون برنده
1373 سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن سیزدهمین جشنواره فیلم فجر کیمیا نامزد
1380 سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل بیستمین جشنواره فیلم فجر خانه‌ای روی آب نامزد
1383 بهترین بازیگر نقش اول سریال‌های تلویزیونی جشنواره دنیای تصویر طلسم شدگان برنده
1385 سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر خون‌بازی نامزد
1385 بهترین بازیگر زن سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم پیونگ یانگ خون‌بازی برنده
1385 بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره فیلم کراچی خون‌بازی برنده
1388 بهترین بازیگر نقش مکمل زن سی امین جشنواره فیلم فجر نامزد در انتظار معجزه

حواشی بیتا فرهی

 

خانم فرهی هنرمند بدون ادعا و حاشیه‌ای بودند که در طول مسیر شغلی و زندگی خود تلاش به ادامه راه در یک مسیر درست داشتند. تنها حواشی پیرامون او، افسرده شدنش پس از جلوگیری از اکران فیلم بانو بود که تا چند سال خانم فرهی را ناامید از ایفای نقش در فیلم کرد. مدتی‌ هم شایعه‌هایی درباره بیماری او به میان می‌آمد که خودش این شایعه‌ها را تکذیب کرد و بیماری که منجر به مرگ وی شد، پس از این شایعه‌ها اتفاق افتاد.

حقایق پنهان بیتا فرهی

در ادامه چند حقیقت جالب از زندگی زنده یاد فرهی می‌خوانیم.

  • او بازیگری را به واسطه ملاقات با مرحوم ناصر چشم آذر در منزل دایی خود، آغاز کرد.
  • خانم فرهی در دو برنامه خندوانه و دورهمی به عنوان بازیگر حضور پیدا کرد.
  • در اولین تجربه بازیگری خود که فیلم هامون بود، سکانسی وجود داشت که خانم فرهی باید سیلی می‌خورد و کارگردان برای طبیعی شدن موضوع به این مسئله اشاره نکرده بود.
  • زنده یاد خسرو شکیبایی برای زدن سیلی بی‌هوا به خانم فرهی از ناراحتی اشک ریخت.
  • خانم فرهی درباره کتک خوردن در فیلم هامون از خسرو شکیبایی می‌گفت، او واقعا دستان سنگینی داشت و در یک سکانس از صدای جیغ‌های او همسایه‌ها از خانه‌ها بیرون آمدند.
  • این بازیگر چون بسیار اتفاقی بازیگری را شروع کرد، در ابتدای کار پیشنهادهای تئاتر خود را رد می‌کرد.
  • او مردم را بسیار دوست می‌داشت و محبوبیت بیش از شهرت برایش اهمیت داشت.
  • زنده یاد بیتا فرهی عاشق این بود سرمایه‌ای داشته باشد تا یک کتابفروشی، کافه و گل فروشی را باهم داشته باشد اما این خواسته او میسر نشد.
  • خانم فرهی عاشق نوه خود تسا بود و به خاطر دیدار با نوه دلبندش نقش‌های زیادی را از دست داد که از آن ناراحت نبود و این اتفاقات را تقدیر می‌دانست.

کلام آخر

به پایان این مقاله درباره بیوگرافی بیتا فرهی رسیدیم و ضمن گفت و گو درباره زندگی این بازیگر، مروری بر آثارش نیز داشتیم. زنده‌ یاد بیتا فرهی یکی از هنرپیشگان محبوب و حرفه‌ای سینما و تلویزیون ایران بودند که در روز 4 آذر ماه 1402 بر اثر عوارض بیماری قلبی و ریوی درگذشتند. چه زیباست که به توصیه ایشان گوش داده و از لحظات زندگی خود لذت ببریم زیرا روزی قرار است آن را برای همیشه ترک کنیم و تنها اثرات مهرورزی ما در زمین خواهد ماند. از اینکه تا پایان مقاله این هنرپیشه تازه درگذشته همراه ما بودید، از شما متشکریم. روحش شاد و نامش برای همیشه در آسمان هنر ایران درخشان باد.

-