در این مطلب با 8 راه کاهش وزن طبیعی آشنا می شویم. بسیاری از افرادی که مایل به کاهش وزن هستند همیشه به دنبال روش هایی هستند که بتوانند نتایج سریع را نشان دهند. بنابراین، آنها رژیم های غذایی سخت می گیرند، فعالیت بدنی زیادی انجام می دهند یا از محصولات کاهش وزن استفاده می کنند که از نظر پزشکی مورد تایید نیستند. به همین دلیل، روش های به اصطلاح کاهش وزن سریع سلامت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

تناسب اندام و در وزن توصیه شده (بر اساس سن و قد) برای داشتن یک زندگی سالم بسیار مهم است. اگر چاق هستید، بهتر است وزن کم کنید، اما نه به قیمت سلامتی تان. بنابراین، شما باید مجموعه‌ای از نکات را رعایت کنید که می‌تواند منجر به کاهش وزن طبیعی بدون آسیب رساندن به سلامتی شما شود. پس برای کاهش وزن و چربی اضافی بدون آسیب رساندن به سلامتی، نکات زیر را دنبال کنید.

14

1. غذاهای سالم بخورید

هنگام تغییر عادات غذایی خود برای کاهش وزن، باید مصرف کلی کالری خود را کاهش دهید. خوردن بیشتر رژیم‌های گیاهی، مانند سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل، یکی از روش‌های کاهش کالری دریافتی شماست. برای دستیابی به اهداف کاهش وزن و حفظ طعم و مواد مغذی، غذاهای متنوعی مصرف کنید. برای شروع کاهش وزن این نکات را دنبال کنید:

 
 

 

سه وعده میوه و چهار وعده سبزیجات در روز مصرف کنید.

به جای غلات فرآوری شده از غلات کامل استفاده کنید.

تا جایی که می توانید مصرف قند خود را کاهش دهید.

(البته به استثنای قند طبیعی میوه ها).

لبنیات کم چرب بخورید.

مصرف مرغ و گوشت بدون چربی را محدود کنید.

مقادیر متوسطی از چربی ها و روغن های سالم مانند آووکادو، آجیل، کره آجیل، روغن زیتون و روغن های گیاهی مصرف کنید.

2. همیشه از اعتدال پیروی کنید

مطمئن شوید که روی کالری شماری متمرکز نشوید و با قطع کامل خوردن شیرینی ها و غذاهای چرب خود را آزار نمی دهید. بهتر است آنها را کمتر و در حد اعتدال مصرف کنید. اگر می خواهید به طور طبیعی وزن کم کنید هرگز رژیم غذایی خود را محدود نکنید یا وعده های غذایی خاصی را به طور کامل حذف نکنید. گهگاه غذاهای مورد علاقه خود را در مقادیر محدود مصرف کنید.

3. روزه بگیرید

روزه متناوب یک الگوی غذایی برجسته و موثر است که به دلیل تناوب بین مدت زمان روزه داری و غذا خوردن شناخته شده است. رژیم غذایی 5:2، روش 16:8، و استراتژی (eat-stop-eat) چند مورد از رویکردهای روزه داری متناوب هستند. باید بگوییم که این تکنیک ها معمولاً باعث می شوند که شما به طور کلی کالری کمتری مصرف کنید. این منجر به کاهش وزن می شود و همچنین چندین مزیت برای سلامتی به همراه دارد.

4. فعال باشید و به طور منظم ورزش کنید

اگرچه کاهش وزن بدون ورزش امکان پذیر است، اما ترکیب محدودیت کالری با یک برنامه ورزشی می تواند به شما مزیتی بدهد. کالری اضافی که نتوانستید با غذا از دست بدهید می توانید با یک تمرین بسوزانید. ورزش با مزایای سلامتی فراوانی همراه است، مانند: تقویت سیستم قلبی عروقی، بهبود خلق و خو و کاهش فشار خون. باید بدانید که تمرین منظم به کاهش وزن کمک می کند.

 

طبق مطالعات، کسانی که با موفقیت کاهش وزن خود را در طول زمان حفظ می کنند، به فعالیت بدنی منظم می پردازند. پیاده روی، دویدن، آهسته دویدن، شنا، یوگا، دوچرخه سواری و تمرین با وزنه به کاهش وزن کمک می کند. البته باید بگوییم که تمرینات قدرتی هم می توانند وزن بدن شما را کاهش دهند.

5. از نوشیدن مایعات قندی خودداری کنید و چای سبز بنوشید

 

نوشیدنی هایی مانند نوشابه های شیرین، آب میوه ها، نوشیدنی های انرژی زا و شیر شکلات حاوی کالری مایع هستند. این نوشیدنی ها ناسالم هستند و خطر چاقی بیشتری دارند. طبق یک مطالعه، نوشیدن روزانه یک لیوان نوشیدنی شیرین شده با شکر خطر چاقی را تا 60 درصد افزایش می دهد. اما آنتی اکسیدان های زیادی در چای سبز وجود دارد که یک نوشیدنی طبیعی است و دارای خواص کاهش وزن و چربی سوزی می باشد.

6. از استرس زیاد خودداری کنید

تعادل هورمونی نیز می تواند با افزایش استرس مختل شود. گلوکوکورتیکوئیدها هورمون هایی هستند که بدن وقتی تحت استرس شدید قرار می گیرد تولید می کند. تولید بیش از حد گلوکوکورتیکوئیدها می تواند گرسنگی را افزایش دهد و منجر به افزایش وزن شود. مصرف عاطفی نیز می تواند توسط استرس ایجاد شود. غذا خوردن احساسی به این معناست که فرد برای مدیریت و بهبود خلق و خوی ناسالم غذا می خورد.

7. رژیم های غذایی مد روز را دنبال نکنید

در بازار کنونی، رژیم‌های غذایی و برنامه‌های کاهش وزن متعددی وجود دارند که وعده کاهش وزن سریع را می‌دهند. اینها ممکن است برای حفظ کاهش وزن در طول زمان خطرناک، مضر و چالش برانگیز باشند. کاهش وزن طبیعی برای سلامت عمومی شما بهتر است و به احتمال زیاد منجر به کاهش وزن طولانی مدت می شود.

 

به خاطر داشته باشید که هیچ رژیم غذایی خاصی وجود ندارد که بتواند تمام چربی و وزن اضافی را بسوزاند. کاهش وزن واقعی و سالم مستلزم تغییر در سبک زندگی و انگیزه دائمی است. نمی توان گفت که رژیم های کاهش وزن نمی توانند فوایدی را ارائه دهند. با این حال، برخی از این برنامه ها به طور منفی بر سلامت شما تأثیر می گذارند.

8. هر روز به اندازه کافی بخوابید

اگر به مدت کافی نخوابید، سلامت جسمی و روانی شما بدتر می شود، که می تواند کاهش وزن را نیز دشوارتر کند. علاوه بر این، افرادی که کم خواب هستند، تولید گرلین بیشتری را تجربه می کنند. این هورمون باعث می شود روز بعد بیشتر احساس گرسنگی کنید. بنابراین شما هر روز بیشتر غذا می خورید و چاق تر می شوید که این می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

اگر بالغ هستید، بهتر است تقریباً هشت ساعت در شب بخوابید. حداقل 30 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب، تمام وسایل الکترونیکی از جمله گوشی هوشمند، کامپیوتر، تلویزیون و غیره را خاموش کنید. سیستم شبانه روزی شما توسط نور ابزار مختل می شود، که همچنین مانع از کار کردن ساعت طبیعی بدن شما می شود و تنظیم خواب شما را دشوارتر می کند.

-