احتمالا همه‌ی شما حداقل یک نفر را می شناسید که هر روز کارهایی را که انجام داده می نویسد. اما آیا به راستی نوشتن می تواند درمانی قطعی برای بهبود سلامت روان ما باشد؟ با توجه به گفته ها و براوردهای علمی، پاسخ سوال شما مثبت است.

نوشتن یک گزینه سهل الوصول و مقرون به صرفه است که مزایای عالی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. و بهترین بخش در مورد نوشتن این است که هر وقت که به آن نیاز دارید در دسترس است و می توانید آن را با خود به همه جا ببرید.

24

 
 

همیشه زمان هایی وجود دارد که شما به نوشتن نیاز پیدا خواهید کرد چه ساعت ۴ صبح باشد و نتوانسته باشید بخوابید، یا اولین روز کاریتان باشد و یا حتی روز عروسیتان. حقیقت این است که تقریبا هر کسی می تواند از نوشتن به عنوان یک راه درمانی بهره مند شود، زیرا هر کسی دارای مشکلات خاص خود است، و نوشتن مطالب می تواند در نهایت به شما کمک کند تا به این درک برسید که چگونه به آنچه که در اطراف شما اتفاق می افتد پاسخ دهید.

 

خودآگاهی و شناخت خود، عناصر حیاتی رشد شخصیت هستند و شما بدین طریق می توانید شخصیت خود را بارور نمایید. آیا می خواهید درمانی برای مشکلاتتان بیابید؟ اگر با مشکل روحی جدی روبرو هستید، قبل از هر چیز بهتر است در مورد استراتژی درمانی خود، با پزشک یا متخصصتان مشورت کنید. اما اگر این کار را انجام ندادید، بهتر است دست به قلم شوید و بنویسید. به همین سادگی!

 
 

 1. نوشتن آزاد

این نوع درمان نوشتاری بسیار ساده است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که همه چیز را به ذهنتان بسپارید. این امر می تواند تصاویر ذهنی شما، افکار، حوادث، مناظر، بوها یا صداها را در نظرتان به گونه ای دیگر جلوه دهد. خود را رها کنید و اگر جملاتتان هیچ مفهومی ندارند نگران نباشید چرا که قرار نیست یک نویسنده مشهور باشید. وقتی به عقب برگردید و آن چه را که روی کاغذ نوشته اید بخوانید، احتمالا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد احساس خود کسب نمایید. صرف نظر از این امر، آزادانه نوشتن می تواند یک اثر روحی مطلوب داشته باشد.


 1. نوشتن خلاقانه

این نوع درمان نوشتاری می تواند به ما در حل و فصل احساسات و حالات منفی مان کمک کند. با این حال، به یاد داشته باشید که تروما و زخم روحی تان هنوز تازه است و بنابراین شما احساس بدی دارید، لذا ممکن است برای مقابله با آن از طریق نوشتن هنوز خیلی زود باشد.

لطفا صبور باشید اگر شما آماده نوشتن جملات پر معنی هستید، ابتدا باید عمیق ترین افکار و احساسات خود را در مورد یک رویداد آسیب زا به رشته تحریر در آورید. به بررسی این موضوع بپردازید که چگونه این تروما در زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت. شما ممکن است به مدت پنج دقیقه یا حداکثر ۲۰ دقیقه بنویسید. نوشتن چیزهایی که باعث ناراحتی تان می شود اغلب می تواند به شما کمک کند که از آنها فارغ شوید. به نظر می رسد که سلامت جسمانی از طریق نوشتن بهبود یابد. بعضی از مزایای رایج این نوع درمان عبارتند از:

 1. کاهش فشار خون استراحتی
 2. بهبود تحرک و کاهش درد در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید.
 3. کاهش علائم اضطراب
 4. کاهش علائم افسردگی، علائم مربوط به تروما و مشکلات رفتاری در کودکان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه.
 5. کاهش علائم بیماری و بهبود شناخت در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر مزمن
 6. کاهش معاینات بهداشتی و کاهش علائم جسمی در بیماران مبتلا به سرطان روده، پستان و یا پروستات.
 7. بهبود عملکرد ریه در بیماران مبتلا به آسم.

به نظر می رسد حتی ایمنی بدن نیز با نوشتن افزایش یابد. بیماران مبتلا به ایدز / اچ آی وی که در مورد تجربیات منفی زندگی خود می نوشتند، تعداد لنفوسیت های CD4 بیشتری را تولید می کردند. در یک مطالعه دیگر، افرادی که در مورد تجربیات تروماتیک قبل از دریافت واکسن هپاتیت B، احساسات خود را نوشته بودند، پاسخ ایمنی قوی تری را نشان دادند و آنتی بادی بیشتری را تولید نمودند.

 
 

دکتر پنباکر، یکی از محققان برجسته در زمینه نوشتار و دکتر سوزان لوتگندورف، یکی از پژوهشگران برجسته روانشناسی بهداشتی که تحقیقاتی را در زمینه این موضوع انجام داده اند، بر این نکته تأکید نمودند که نوشتن مزایای زیادی دارد و ، مردم باید بتوانند همه احساسات خود را به رشته تحریر دراورند.

 

 1. نوشتن بازتابی

در روش نوشتن بازتابنده، تجربیات مثبت یا منفی خود یا هر اندیشه مرتبط با آن و درس هایی را که آموخته اید، ثبت خواهید کرد. به عنوان مثال، اگر شما در یک رویداد یا کلاس شرکت کردید، آنچه اتفاق افتاده است را بنویسید و افکار و ایده هایتان را درباره آنچه که آموخته اید و چگونه به شما کمک کرده تا به رشد و پیشرفت شخصی برسید به رشته تحریر در خواهید آورد.

 
 

بهتر است که این کار را بلافاصله پس از هر رویداد انجام دهید. خیلی صبر نکنید زیرا جزئیات را فراموش خواهید کرد و دیگر نمی توانید آنها را به یاد آورید! به همین دلیل است که همیشه باید کاغذ و قلم خود را در نزدیکی خود داشته باشید و همه چیز را به طور منظم در آن وارد کنید.

یکی از بهترین نکته ها در مورد نوشتن بازتابی این است که وقتی به مطالب قبلی نگاه می کنید، می توانید بینش های جدیدی کسب کنید. همیشه خواندن مطالبی که در گذشته آموخته اید می تواند بسیار جالب باشد. نتایج نوشتن بازتابی ، تفکر انتقادی و عمیقی را نسبت به کارهایتان ایجاد می کند و می تواند نتایج مثبتی مانند افزایش خضوع و فروتنی شما را به همراه داشته باشد.


 1. نگارش قدر شناسانه و تشکری

این نوع نوشتن همیشه تمرین خوبی برای آرام تر شدنتان است، یک نفس عمیق بکشید و از خودتان بپرسید که می توانید برای چه چیزی سپاس گذار باشید. بهتر است یک یا دو بار در هفته خود را به این گونه نوشتن عادت بدهید. قدردانی باعث ایجاد فعالیت مغزی در قشر قدامی و قشر پیشانی می شود و این مناطق همان مناطقی هستند که با شناخت اخلاقی، قضاوت و نظریه پردازی ذهنی مرتبط می باشند.

دکتر رابرت امونس، یکی از محققان برجسته در زمینه قدردانی، متوجه شده است که شمارش نعمت ها و قدردانی از آن ها می تواند تاثیر مثبتی بر رضایت ذهنی شرکت کنندگان داشته باشد. سایر تحقیقات نیز نشان داده اند که قدردانی می تواند به شما در بهبود خواب، حفظ سلامت جسمی و روحی و درمان افسردگی کمک کند.

 

 
 
 1. نامه نوشتن

آیا کار ناتمامی با یک دوست، شریک یا اعضای خانواده خود دارید و می خواهید کار خود را با او تمام کنید؟ آیا می خواهید خود را به طور کامل به کسی بشناسانید، اما تا به حال نتوانسته اید این کار را انجام دهید. شما می توانید همه چیزهایی را که می خواهید عنوان کنید در یک نامه بنویسید و حتی نیازی نیست که آن را ارسال نمایید. این نوع درمان به شما کمک می کند که بار مسئولیت را از دوش خود بردارید و می تواند از تجربیات به دست آمده درس بگیرید.


 1. نوشتن شعر

هنگام نوشتن یک شعر، از تجربیات زندگی خودتان برای ایجاد چیزی استفاده کنید که به طور کامل، بیانگر افکار و احساساتتان باشد و، به شما اجازه دهد تا روح خود را به پرواز درآورید. یافته های حاصل از مطالعات قبلی نشان می دهند که این روند درمانی، بیماران را تسکین داده و همچنین متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند از شعر درمانی در بیماری های جدی روحی که گهگاه عوارض آن ها تا پایان عمر باقی می ماند استفاده کنند.

بسیاری از مردم در حال حاضر ، از مزایای درمانی شعر خواندن مطلع هستند، اما بسیاری از آنها نمی دانند که به راحتی می توانند یک قلم و دفترچه یادداشت بردارند و برای داشتن سلامت روانی شعر بنویسند. نهایتا ممکن است شما با نوشتن نامه یا شعر برای کسی که فکر می کنید در حقش اجحاف نموده اید بتوانید بار این غم را از روی دوش خود بردارید.

شاید بدین طریق بتوانید احساسات منفی خود را رها کنید و با افکار غم انگیزی که هر لحظه در زندگی گریبان گیرتان می شود مقابله نمایید و بر آن چه که می خواهید بدان دست یابید تمرکز کنید.

-