سنگ غدد بزاقی (salivary stones) به بیماری گفته می‌شود که در اثر آن سنگ‌های کوچکی در غدد بزاقی دهان تشکیل می‌شوند. این سنگ‌ها باعث مسدود سازی جریان بزاق شده و از همین طریق حس درد و ناراحتی را در فرد ایجاد می‌کنند. انواع روش‌های مختلف برای درمان سنگ غدد بزاقی در طب سنتی وجود دارد که شما می‌توانید با کمک آن به درمان غدد بزاقی بپردازید. در این مقاله پاسخ سؤال درمان سنگ غدد بزاقی در طب سنتی چیست؟ و انواع روش‌های درمانی برای سنگ غدد بزاقی در طب سنتی را برسی خواهیم کرد.

 

2

 

درمان غدد بزاقی با طب سنتی

اگر سنگ‌های غدد ریز باشند می‌توان آن‌ها به روش‌های خانگی و طب سنتی از بین برد. برای این کار بهتر است با یک دکتر طب سنتی مشورت کنید. اگر برای شما هم سؤال است که درمان سنگ غدد بزاقی در طب سنتی چگونه انجام می‌شود، بایستی گفت که افراد با مصرف مایعاتی مختلف که از دم‌نوش‌های گیاهی تهیه شده‌اند می‌توانند این مشکل را حل کنند.

برای درمان گیاهی سنگ غدد بزاقی از گیاهان زیر استفاده می‌شود:

  1. آب تازه لیموترش را با عصاره گل رز ترکیب کرده و هر روز در ۳ وعده غرغره کنید. این کار را برای چند روز تکرار کنید.
  2. ضماد زنجبیل و نمک را بر روی مناطقی که در آن سنگ‌های غدد بزاقی ایجاد شده‌اند بمالید.
  3. گل داوودی نیز یکی دیگر از گیاهانی است که در طب سنتی برای بهبود غدد بزاقی از آن استفاده می‌شود. برای بهبود غدد بزاقی‌تان کافی است تا گل را داخل آب قرار دهید، آب را فشرده کنید و بنوشید. این کار را چند روز و در هر روز به تعداد ۲ الی ۳ بار تکرار کنید.
  4. استفاده از زنجبیل باعث از بین بردن عفونت و باکتری‌هایی می‌شود که به غدد بزاقی منجر می‌شوند. از این رو برای درمان و بهبود این بیماری استفاده از زنجبیل بسیار مفید است. شما می‌توانید زنجبیل را جوشانده و بنوشید. همچنین می‌توانید زنجبیل را به تکه‌های کوچک تقسیم کرده و در مناطق زخم قرار دهید.
  5. شما می‌توانید برای دانستن روش‌های دیگر با یک دکتر طب سنتی آنلاین گفت‌وگو کنید.

توجه داشته باشید که روش‌های طب سنتی فقط برای از بین بردن باکتری و عفونت‌هایی است که منجر به تشکیل سنگ‌های غدد بزاقی می‌شوند. از این رو اگر غدد بزاقی شما بزرگ بوده و به توده تبدیل شود، برای درمان آن حتماً بایستی به یک متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردان مراجعه کنید.

سؤالات متداول درباره سنگ غدد بزاقی

آیا سنگ غدد بزاق قابل درمان است؟

بله – این بیماری با روش‌های مختلفی قابل درمان است.

آیا با روش‌های طب سنتی می‌توان غدد بزاقی را درمان کرد؟

اگر اندازه سنگ‌های غدد بزاقی بسیار ریز باشند تا حدودی می‌توان با طب سنتی به درمان یا کنترل آن پرداخت. اما برای درمان کامل لازم است تا حتماً به یک پزشک متخصص مراجعه شود.

-