کلیه مسئول دفع آب و مواد زائد از بدن است. هنگامی که بدن دچار کم آبی می‌شود، حرکت مایعات از کلیه به آرامی صورت می‌گیرد و فرصت بیشتری دارد که در این مسیر با نمک و مواد معدنی ترکیب شود و سنگ‌های رسوبی تشکیل دهد. این سنگ‌ها که با عنوان سنگ کلیه نامیده می‌شود، درصورتی‌که ریز باشد با ادرار دفع می‌شود و اگر بزرگ باشد در مسیر دستگاه ادراری و لوله‌های حالب انسداد ایجاد می‌کند. روش‌های درمان خانگی سنگ کلیه و استفاده از گیاهان دارویی این عارضه را از بین می‌برد.

 

9

 

راه‌های درمان خانگی سنگ کلیه چگونه است؟

درمان سنگ کلیه به صورت خانگی شامل روش‌هایی است که بدون مراجعه به پزشک و در منزل توسط خود شخص انجام می‌‍شود. در این روش‌ها فرد سبک زندگی و رژیم غذایی را تغییر می‌دهد و با اضافه کردن برخی نوشیدنی‌ها و مواد غذایی به دفع سنگ از کلیه کمک می‌کند.

درمان خانگی سنگ کلیه با نوشیدن آب

ساده‌ترین راه برای دفع سنگ کلیه نوشیدن آب است. هیدراته کردن بدن با نوشیدن آب سبب می‌شود نمک و رسوبات با ادرار خارج شوند. به همین جهت توصیه می‌شود روزانه حداقل ۸ لیوان آب برای درمان خانگی سنگ کلیه که در حالب گیر کرده استفاده کنید.

درمان خانگی سنگ کلیه با آب لیمو تازه

آب لیمو حاوی غلظت بالایی از سیترات است و سیترات می‌تواند سنگ‌های کلیه از جنس رسوبات کلسیمی  را در خود حل کند.

 در مراحل اولیه تشکیل سنگ کلیه، مصرف روزانه دو یا سه عدد لیموی تازه به تنهایی یا ترکیب با آب آشامیدنی می‌تواند یک  اقدام موثر درمان خانگی دفع سنگ کلیه باشد.

درمان خانگی سنگ کلیه با کرفس

کرفس گیاهی با آب فراوان است که خاصیت دیورتیک یعنی ادرار آور دارد. افزایش حجم مایعات بدن از طریق نوشیدن آب کرفس باعث پاکسازی کلیه از مواد زائد، نمک و رسوبات می‌شود. اگر دنبال درمان معجزه آسای سنگ کلیه هستید به شما توصیه می‌کنیم روزانه یک لیوان آب کرفس را ناشتا مصرف کنید.

درمان خانگی سنگ کلیه با انار

انار با دارا بودن آنتی اکسیدان سیستم ایمنی بدن و کلیه‌ها را در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها مقاوم می‌کند. بنابراین مصرف روزانه یک عدد انار یا نوشیدن یک لیوان آب انار علاوه بر افزایش حجم مایعات بدن سلامت کلیه‌ها را هم تامین می‌کند. همچنین تهیه‌ی سوپ انار یا رب انار هم  می‌تواند علائم سنگ کلیه را با درمان خانگی از بین ببرد.

درمان خانگی سنگ کلیه با ریحان

ریحان خاصیت سم زدایی و ادرار آوری دارد. افزایش حجم ادرار با استفاده از ریحان غلظت اسیداوریک را کاهش می‌دهد و از این طریق از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می‌کند. همچنین اسید استیک موجود در ریحان سنگ‌های کلیه را تجزیه می‌کند و دفع آن‌ها را از طریق ادرار راحت‌تر می‌کند.

 

ریحان را می‌توان به شیوه‌های مختلف استفاده کرد. مثلا می‌توانید روزانه چند برگ ریحان بجوید یا چای ریحان درست کنید و در طول روز چند مرتبه از آن بنوشید. یک روش دیگر استفاده از ریحان ترکیب آن با عسل است. چند برگ ریحان را بکوبید و با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و کمی آب به آن اضافه کنید این معجون به عنوان موثرترین درمان خانگی سنگ مثانه و کلیه شناخته شده است.

درمان خانگی سنگ کلیه با سیاه‌دانه و عسل

درصورتی‌که دنبال درمان خانگی سنگ کلیه فوری هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم از ترکیب سیاه‌دانه و عسل استفاده کنید. برای استفاده باید کمی سیاه دانه را آسیاب کنید و با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و روزانه دو یا سه مرتبه از آن بخورید. این روش علاوه بر این‌که درد کلیه را تسکین می‌دهد می‌تواند  درمان خانگی شکستن سنگ کلیه هم باشد.

درمان خانگی سنگ کلیه با هندوانه

هندوانه آب فراوانی دارد و می‌تواند حجم ادرار به میزان قابل توجهی افزایش دهد. زیاد شدن حجم ادرار باعث رقیق شدن اسیداوریک و جلوگیری از تشکیل سنگ‌های کلیه می‌شود. در واقع سم زدایی از کلیه‌ها با زیاد شدن حجم ادرار راه بسیار ساده‌ای است که با تغییر رژیم غذایی امکان‌پذیر است.

روش درمان خانگی برای درد سنگ کلیه با هندوانه متنوع است. می‌توانید آب هندوانه را بخورید، یا از دانه‌های آن دمنوش تهیه کنید و یا این‌که یک هندوانه کامل را داخل آب بپزید و به جز پوست بقیه‌ی قسمت‌های آن را بخورید.

درمان خانگی سنگ کلیه با جوانه‌ی گندم

جوانه‌ی گندم یک خوراکی مفید سرشار از پتاسیم، منیزیم و مواد معدنی است، مصرف جوانه‌ی گندم علاوه بر تقویت عملکرد کلیه‌ها می‌تواند در تهیه‌ی معجون برای دفع سنگ کلیه استفاده شود.

برای تهیه‌ی این معجون مقداری جوانه‌ی گندم آسیاب شده یا خرد شده را با عسل و آب لیمو ترکیب کنید و روزانه دو مرتبه از آن استفاده کنید.

درمان خانگی سنگ کلیه با جوش شیرین

دفع سریع سنگ‌های کلیه با جوش شیرین یک اقدام موثر خانگی است. کافیست یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با یک لیوان آب ترکیب کنید و روزانه دو یا سه مرتبه از آن بنوشید. این راهکار ساده باعث تجزیه سنگ کلیه و آسان شدن دفع آن از طریق ادرار می‌شود.

درمان خانگی سنگ کلیه با ترب سیاه

یکی از سبزیجات معجزه‌گر برای درمان سنگ کلیه ترب سیاه است. استفاده از ترب سیاه رنده شده یا آب ترب به صورت ناشنا یک درمان گیاهی سنگ شکن کلیه است. درمان گیاهی سنگ کلیه گیر کرده در حالب  و خرد کردن آن‌ها بدون مراجعه به پزشک با ترب سیاه امکان‌پذیر است. کسانی که سنگ‌های درشت کلیه دارند و این سنگ‌ها مسیر خروج ادرار را مسدود کرده است می‌توانند با استفاده از ترب سیاه از دردهای کلیه نجات پیدا کنند.

البته کسانی که کم‌کاری تیروئید  یا کمبود ید دارند در استفاده از ترب سیاه باید احتیاط کنند.

درمان خانگی سنگ کلیه نوزادان چگونه است؟

سنگ کلیه در نوزادان اگرچه شیوع کمی دارد اما در کودکانی که زمینه‌ی ژنتیکی این بیماری را دارند ممکن است بروز کند. نشانه‌های سنگ کلیه در نوزادن مانند بزرگسالان با اختلالات در دفع ادرار و درد در پهلو و کمر بروز می‌کند. درمان سنگ کلیه در کودکان  مانند بزرگسالان با افزایش حجم ادرار امکان‌پذیر است.

تنها نکته‌ی قابل توجه این است که برای کودکان زیر یک سال  استفاده از عسل و گیاهان دارویی ممنوع است و درمان گیاهی سنگ کلیه نوزادان به‌دلیل ضعیف بودن دستگاه گوارش محدودیت‌هایی دارد.

راه‌های درمان گیاهی سنگ کلیه چگونه است؟

طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی درد کلیه را کاهش می‌دهد و از اثرات گیاهان  با افزایش حجم ادرار برای دفع سنگ کلیه استفاده می‌کند. استفاده از داروهای گیاهی در خانه روشی ساده و کم هزینه برای درمان درد و سنگ کلیه آن است.

درمان گیاهی سنگ کلیه با دمنوش قاصدک

گیاه قاصدک از احتباس مایعات در بدن جلوگیری می‌کند و با افزایش دادن حجم ادرار مواد زائد و سمی را از طریق ادرار دفع می‌کند. تهیه‌ی دمنوش این گیاه ساده است و استفاده‌ی روزانه از آن درمان موثری برای اختلالات کلیه از جمله درد و سنگ کلیه است.

طرز تهیه‌ی دمنوش گل قاصدک

برای تهیه دمنوش قاصدک مقداری گل خشک شده یا تازه از قاصدک را داخل یک لیوان آب در حال جوش بریزید و  به مدت ۲۰ دقیقه آن را روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید. بهتر است روزانه دو نوبت این دمنوش را تهیه کنید و از آن استفاده کنید.

 درمان گیاهی سنگ کلیه  با دمنوش کاکل ذرت

کاکل یا موی ذرت به‌عنوان یک درمان قوی برای دفع سنگ کلیه استفاده می‌شود. کسانی که سنگ کلیه دارند اگر روزانه دوبار کاکل ذرت را دم کنند و بنوشند به راحتی سنگ‌های کلیه را با ادرار دفع می‌کنند.

درمان گیاهی سنگ کلیه با گیاه بابا آدم

 گیاه بابا آدم درمان گیاهی کلیه سنگ ساز است. این گیاه را می‌توان به صورت عرق صبح‌ها ناشتا استفاده کرد یا این‌که از برگ‌ها و ریشه‌ی آن دمنوش تهیه کرد. یک روش موثر دیگر هم برای دفع سنگ کلیه با گیاه بابا آدم وجود دارد. مقداری از گیاه را داخل یک ظرف بریزید و روی آن ماءالشعیر بریزید. بعد از نیم ساعت این معجون را بنوشید. نوشیدن این مایع درمان درد سنگ کلیه و مثانه است.

به خاطر داشته باشید خواص گیاه بابا آدم  برای سنگ کلیه به دلیل دیورتیک بودن  و افزایش حجم ادرار است.

درمان گیاهی سنگ کلیه با چای سبز

چای سبز در سلامت کلیه‌ها نقش به‌سزایی دارد. اگر مبتلا به سنگ کلیه هستید استفاده‌ی منظم و روزانه از چای سبز قطعا اختلالات کلیه شما را درمان می‌کند و سنگ‌های کلسیمی ریز کلیه را دفع می‌کند.

اگر به‌موقع برای درمان سنگ کلیه اقدام نکنید، سنگ‌ها بزرگ می‌شوند یا به اصطلاح  شاخ گوزنی می‌شوند. سنگ‌های شاخ گوزنی در اثر قلیایی شدن محیط ادرار تشکیل می‌شود و بزرگ شدن آن‌ها باعث انسداد حالب و مانع از خروج ادرار و در می‌شود.  با این‌حساب آیا باز هم چای سبز می‌تواند درمان موثری برای این سنگ‌ها  باشد؟

  پاسخ این سوال مثبت است و باید بگوییم درمان گیاهی سنگ کلیه شاخ گوزنی با چای سبز به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و  افزایش حجم ادرار امکان پذیر است.

درمان گیاهی سنگ کلیه با گزنه

گیاه گزنه به عنوان قوی‌ترین داروی سنگ شکن کلیه در طب سنتی شناخته می‌شود که می‌تواند سنگ‌های بزرگ را هم تجزیه و از طریق ادرار دفع کند. به همین دلیل به افرادی که سنک کلیه دارند توصیه می‌شود روزانه دو نوبت دمنوش گیاه گزنه را درست کنند و بنوشند.

درمان  سنگ کلیه با روغن گیاهی

یک راه برای تسکین دردهای کلیه استفاده از روغن‌های گیاهی است. روغن‌ها از طریق پوست جذب می‌شوند و درد را کاهش می‌دهند.

 این شیوه از درمان درد با استعمال موضعی روغن سیاه‌دانه ، روغن زیتون یا روغن کنجد امکان پذیر است.

برای استفاده  از این روش کافیست چند قطره روغن را روی نواحی دردناک بریزید و با دست ماساژدهید. بعد از ماساژ دادن هم بهتر است یک پارچه‌ی پشمی یا حوله دور کمر خود بپیچید تا کلیه‌ها گرم بماند. روغن مالیدن یک روش درمان خانگی برای درد سنگ کلیه است.

درمان سنگ کلیه با عرقیات گیاهی

عرق خارشتر، عرق خارخاسک، عرق گزنه از داروهای گیاهی درمان سنگ کلیه هستند. استفاده‌ی ناشتا از این عرقیات موجب حل شدن سنگ‌ها در ادرار می‌شود و می‌تواند درد کلیه را هم کم کند.

زمان مراجعه به پزشک

درصورتی‌که تکرر ادرار، ادرار دردناک ، تهوع و استفراغ و درد در پهلو دارید احتمالا در کلیه‌های شما سنگ وجود دارد و باعث ایجاد این مشکلات شده است. هر چه سریع‌تر تا زمانی که سنگ‌ها ریز هستند با درمان‌های خانگی و استفاده از داروهای گیاهی نسبت به درمان این عارضه اقدام کنید.

-