بدن درد می‌تواند برای هر کسی را صرف نظر از سن او اتفاق بیفتد. بدن درد از شایع‌ترین دردهای عضلانی است که التهاب عضله به دلیل از بین رفتن مواد جلوگیری کننده از درد ایجاد می شود. حذف این مواد و بازسازی عناصر آسیب دیده در سلول‌های ماهیچه‌ای چیزی است که باعث درد می‌شود. بازیابی معمولاً بین ۲ تا ۵ روز طول می‌کشد و بدن درد فرد در این زمان ادامه دارد. در این مقاله به بررسی این عارضه می‌پردازیم.

 

7

 

 

انواع علت ‌های بدن درد، استخوان درد و کوفتگی بدن

درد، گرفتگی، پارگی، کشیدگی دردهای عضلانی متعددی هستند و می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. حتی اگر در اکثر موارد به فعالیت بدنی شدید مربوط شود باز هم بدن درد است و به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه بیان شده است:

بدن درد عصبی

درد نوروپاتیک یا بدن درد عصبی، یک احساس دردناک مزمن است که به دنبال بدتر شدن یا نقص عملکرد اعصاب سیستم عصبی محیطی (نوروپاتی محیطی) یا ساختارهای سیستم عصبی مرکزی ظاهر می‌شود. علل این وضعیت می‌تواند شامل فشردگی کار، برخی از بیماری‌ های عفونی، دیابت و مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) باشد.

بدن درد در بارداری

دوران بارداری دوره‌ای از تغییرات فیزیکی و سازگاری برای بدن زن است که تمام تغییرات مرتبط با آن ضروری است. رشد و نمو جنین، در میان سایر اثرات، به طور فیزیولوژیکی منجر به افزایش وزن مادر می‌شود. این افزایش وزن می‌تواند منجر به مشکلاتی به خصوص درد کمر، لگن و زانو شود. بنابراین غیرمعمول نیست که زنان در دوران بارداری، به ویژه در این سه ناحیه که وزن بدن را تحمل می‌کنند احساس درد کنند.

 
ویزیت آنلاین پزشک عمومی
برای دریافت ویزیت آنلاین پزشک عمومی از بهترین پزشکان دکتر مایکو همین الان اقدام کنید.
ویزیت آنلاین پزشک عمومی

علاوه بر این لازم به ذکر است که در طول نه ماه، مفاصل و رباط‌ها هم از نظر شکل و هم از نظر بار وزنی که تحمل می‌کنند دچار تغییر می‌شوند و اتساع لگن رخ می‌دهد که می‌تواند منجر به درد، حتی درد بسیار شدید، در ناحیه‌ی زیر شکم شود.

دردهای استخوانی همچنین می‌تواند با پیشرفت بارداری افزایش یابد؛ به عنوان مثال، کمردرد در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه سوم، زمانی که شکم بزرگ‌تر می‌شود و ستون فقرات باید با این وضعیت جدید سازگار شود، می‌تواند بسیار شدید باشد.

 بدن درد بعد از ورزش

DOMS مخفف “Delayed Onset Muscle Soreness” است که به معنی درد بعد از کاری سخت مثل ورزش است. گفتنی است که این شایع‌ترین و کمترین عارضه جانبی ورزش است و برخی از بدنسازان از ظهور آن استقبال می‌کنند و معتقدند که این نشان دهنده‌ی اثربخشی خوب تمرین است. اما برای ورزشکارانی که هر روز تمرین می‌کنند، این درد می‌تواند آزاردهنده باشد. DOMS می‌تواند بعد از هر نوع فعالیت بدنی، چه هوازی و چه غیر هوازی رخ دهد.

بدن درد بعد از ورزش را نباید با بی حسی ناشی از تجمع اسید لاکتیک یا درد ناشی از کشیدگی‌های جزئی (که هم آنی و هم دیرپا هستند) اشتباه گرفت. این درد ناشی از بافت عضلانی و بافت همبند است که عمدتاً در طول انقباض ایزومتریک رخ می‌دهد و وضعیت تغذیه و سطح ریکاوری نیز بر آن تأثیر می‌گذارد.

بدن درد سرماخوردگی

دردهای استخوانی، عضلانی و بدن درد در سراسر بدن از جمله شایع‌ترین علائم سرماخوردگی فصلی است. این علامتی است که هرگز خوشایند نیست تا حدی که اغلب به عنوان احساس “شکستگی استخوان” توصیف می‌شود و می‌تواند باعث نگرانی بیماران شود. بدن دردهای آنفولانزا می‌تواند به ویژه برای افرادی که از قبل مشکلات سلامتی مفصلی یا استخوانی دارند، طاقت فرسا باشد.

بدن درد بعد از کار سخت

گاهی اوقات  درد  بعد از اولین موقعیتی که در آن یک  فعالیت بدنی جدید انجام می‌دهید ظاهر می‌شود. این نوع واکنش زیاد طول نمی‌کشد و کاملا طبیعی است؛ به این معنی است که ماهیچه‌ها با کار جدید سازگار می‌شوند و این واکنشی است که می‌تواند هم هنگام شروع یک کار جدید و هم تغییر فعالیت معمولی رخ دهد.

 

بدن درد در کرونا

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است ارتباطی بین ویروس‌ها و بدن درد وجود داشته باشد. فیبرومیالژیا یک بیماری روماتیسمی‌ نسبتاً شایع است که با درد عضلانی اسکلتی همراه با تعدادی از علائم دیگر از جمله خستگی مزمن، اختلالات خواب، مشکلات تمرکز و اختلالات گوارشی مشخص می‌شود. مطالعاتی که توسط محققان انجام شده است نشان می‌دهد که عفونت می‌تواند عامل موثری برای ابتلا به فیبرومیالژیا باشد.

علت بدن درد طولانی مدت چیست؟

درد مزمن نوعی درد است که برای مدتی ادامه می‌یابد یا عود می‌کند. این مدت می‌تواند از ۱ ماه شروع شده و تا ۳ ماه ادامه یابد. علل شامل بیماری‌های مزمن (مانند سرطان، آرتریت، دیابت)، صدمات (به عنوان مثال، فتق دیسک، پارگی رباط)، و بسیاری از اختلالات درد (به عنوان مثال، درد نوروپاتیک، فیبرومیالژیا، سردرد مزمن) دارد که داروها و درمان‌های مختلفی برای رفع هرکدام از آن‌ها استفاده می‌شود.

بدن درد شدید نشانه‌ی چیست؟

درد شایع‌ترین علامت بیماری است و همه‌ی افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. با این حال ارائه‌ی یک تعریف جامع و همچنین بیان کردن تمام انواع مختلف درد که در زندگی تجربه می‌شود دشوار است.

در واقع همانطور که سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز بیان می‌کند، درد آن چیزی است که هر یک از ما به عنوان درد بیان می‌کنیم. بدن درد مطمئناً نشان می‌دهد که چیزی مضر در بدن در حال رخ دادن است. در واقع این یک چراغ هشدار است که برای اطلاع رسانی به ما روشن می‌شود که چیزی در جایی از بدن ما به درستی کار نمی‌کند. بدن به مغز اطلاع می‌دهد تا به طور غریزی یا با واسطه، رفتارهای مناسب را انجام دهد.

درد با عملکرد به عنوان یک زنگ خطر، خطر از دست دادن سلامت روان و جسم را نشان می‌دهد. هدف از این کار حفظ یا بازیابی آن است. بسیاری از بیماری‌ها دقیقاً به لطف محل درد و کیفیت آن قابل تشخیص هستند. اما اگر این موضوع در مورد بیماری‌های حاد صدق می‌کند، در مورد درد مزمن صدق نمی‌کند، یعنی زمانی که درد وظیفه‌ی نگهبانی خود و فایده‌ی زنگ خطر بودن را از دست می‌دهد و به خودی خود بیشتر از یک علامت بوده و تبدیل به بیماری می‌شود پس در نتیجه باعث عدم تعادل ارگانیک یا روانی می‌شود.

نتیجه‌گیری

بهترین کار این است که همیشه از بروز بدن درد جلوگیری کنید که با چند اقدام روزانه می‌توان ظاهر درد را محدود کرد. به عنوان مثال، هنگامی‌که با تلفن صحبت می‌کنید، به یاد داشته باشید که کمر و گردن خود را صاف نگه دارید. اگر اغلب پشت میز کار می‌کنید، به یاد داشته باشید که پشت خود را صاف روی پشتی قرار دهید. از طرف دیگر اگر ایستاده کار می‌کنید، سعی کنید یک پا را به جلو ببرید و پشت خود را صاف نگه دارید و برای تنظیم ارتفاع خود پا را خم کنید؛ با این اقدامات می‌توان از بدن درد جلوگیری کرد.

-