انگشتان تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی دستان دارند براساس ملاک هایی که برای زیبایی درنظر می گیرند انگشتان لاغر و کشیده جذابیت بیشتری دارند. در ادامه این مطلب  به راهکارهایی اشاره می شود که می توان انگشتان را لاغرتر نشان داد.

7

لاغر کردن انگشتان دست:

سرپوش پزشکی - باوجودی که شما نمی توانید انگشتان دست را به تنهایی و بدون کاهش وزن سایر اجزای بدن لاغر کنید اما استفاده از رژیم غذایی مناسب و ورزش اندازه انگشتان دست را در کنار سایر نواحی کاهش می دهد و البته قوی تر می کند. از طرفی می توانید تمرینات قدرتی را برای داشتن انگشتان قوی و سالم که هم عملکرد و هم ظاهر خوبی دارند انجام دهید. در ادامه به راهکارهای غذایی و ورزشی درخصوص این موضوع پرداخته می شود. 

تمرینات ورزشی برای لاغر کردن انگشتان دست:

تمرین مشت کردن دست:

دست خود را مشت کرده به طوری که شست روی سایر انگشتان قرار بگیرند. به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه این وضعیت را نگه داشته و سپس مشت خود را باز کنید و انگشتان را بکشید. حداقل برای چهار مرتبه با هر دست این حرکت را تکرار کنید. 

 

تمرین کشیدن انگشتان دست:

این حرکت می تواند درد را کاهش دهد و موجب بهبود در حرکت دست ها شود. برای انجام آن لازم است دست را روی یک سطح صاف مانند میز قرار داده و کف را به سطح میز بچسبانید. بدون اینکه فشاری به مفاصل انگشتان وارد شود، به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثاینه در همین حالت باقی بمانید سپس مجدد دست را رها کنید. این حرکت را حداقل به مدت ۴ مرتبه برای هر دست تکرار کنید. 

 

تمرین کشیدن سرپنجه دست:

این حرکت می تواند دامنه حرکت انگشتان را بهبود دهد، برای انجام آن ابتدا دست را صاف نگه دارید، انگشتان دست را از قمست های بالایی به سمت داخل خم کنید به طوری که سر انگشتان روی قسمت های پایین انگشتان قرار بگیرد. این وضعیت را به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه حفظ کرده و سپس انگشتان را رها کنید. انجام این حرکت حداقل برای ۴ مرتبه می تواند تاثیرگذار باشد. 

تمرین تقویت چنگ دست:

این حرکت می تواند علاوه بر لاغر شدن انگشتان، نگه داشتن وسایل در دست‌ها بدون اینکه بیفتند و باز کردن دستگیره درب را ساده تر کنند. برای انجام آن می توانید یک توپ نرم پلاستیکی را کف دست خود نگه داشته و سپس تاجایی که می توانید آن را فشار دهید. چند ثانیه این وضعیت را حفظ کرده و سپس رها کنید. انجام این حرکت برای ۱۰ تا ۱۵ مرتبه برای هر دست می تواند موثر واقع شود. شما می توانید این حرکت را ۲ تا ۳ بار در هفته هم انجام دهید اما باید توجه داشته باشید که بین هرجلسه تمرین ۴۸ ساعت زمان احتیاج است. 

درصورتی که مفصل انگشت شما دچار آسیب شده است؛ نباید این حرکت را انجام دهید. 

 

تمرین تقویت نیشگون دست:

این حرکت ورزشی می تواند عضلات انگشتان را قوی تر کند همچنین به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر کلید را در درب بچرخانید، یا حتی برای باز کردن درب بسته بندی های موادخوراکی هم تاثیر مثبت می گذارد. برای انجام آن می توانید یک توپ نرم اسفنجی را با سرانگشتان خود فشار دهید، به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در همین حالت باقی مانده و سپس رها کنید. انجام این حرکت برای ۱۰ تا ۱۵ مرتبه برای هر دست می تواند تاثیرگذار باشد. 

شما می توانید این حرکت را ۲ تا ۳ مرتبه در هفته انجام دهید اما باید توجه داشته باشید که بین هر مرتبه ۴۸ ساعت زمان قرار دهید. درصورتی که مفصل دستتان دچار آسیب دیدگی شده است نباید این حرکت را انجام دهید. 

تمرین بلند کردن انگشت دست: 

این تمرین می تواند به افزایش دامنه حرکتی و انعطاف پذیری انگشتان کمک کند، ابتدا کف دست را روی یک سطح صاف مانند میز قرار دهید، سپس یکی از انگشتان را به آهستگی بلند کرده و مجدد پایین بیاورید. این حرکت را برای سایر انگشتان هم تکرار کنید. انجام این تمرین ۶ تا ۱۲ مرتبه برای هر دست مفید خواهد بود. 

 

تمرین کشش انگشت شست دست:

انگشت شست با استفاده از این تمرین تقویت خواهد شد تا شما بتوانید در کنار لاغر شدن انگشتان به قدرتی جهت بلند کردن وسایل سنگین و باز کردن درب قوطی، بطری کارایی دارد. برای انجام این کار کف دست خود را روی سطح میز بگذارید، سپس کش را دور دست بندازید به طوری که از پایین انگشتان و پشت دست بگذرد، آهسته انگشت شست را تا جایی که امکان دارد از سایر انگشتان دور کنید و انگشتان دیگر هم کنار همدیگر باشند. ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در همین حالت باقی مانده و سپس رها کنید. 

تمرینات هوازی سبک:

درصورتی که قصد دارید به تمرینات ورزشی خود اضافه کنید می توانید تمرینات هوازی ملایم را برای شروع انتخاب کرده و ادامه دهید. در این صورت ضربات قلب خود را بالا برده و آن را ادامه دهید. اگر قصد شرکت درکلاس دارید یا می خواهید تمرینات آنلاین را انجام دهید باید روتین های قلبی و تناسب اندام زیر را در نظر بگیرید:

- یوگا

- پیلاتس

- کلاس اسپین

- ایروبیک رقص

- ایروبیک در آب

- همه افراد توانایی انجام کاردیوی سنگین را ندارند مانند اتفاقی که ممکن است در کلاس های اسپین یا سایر برنامه های ایروبیک انجام شود، پس لازم است در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و تا یک برنامه کاهش وزن به شما ارائه دهد. 

 

لاغر کردن انگشتان دست با تغییر سبک زندگی:

نوشیدن آب کافی:

به طورکلی نوشیدن مقدار مناسب آب به همه افراد توصیه می شود، این موضوع می تواند برای لاغر کردن انگشتان هم کارآمد باشد، پس شما باید بدن خود را هیدرانه نگه دارید. دست های چاق ممکن است متورم و پف آلود باشند، دربرخی موارد به دنبال احتباسی که مایعات در زیر پوست به دلیل کم آبی دارند؛ ظاهر فرد را چاق نمایش می دهند، پس نوشیدن مقدار مناسب آب را نباید فراموش کرد. 

توجه داشته باشید که در نوشیدن آب هم باید تعادل را رعایت کنید زیرا مصرف هر ماده ای به صورت بیش از حد برای بدن مضر خواهد بود، از رو این مصرف زیاد مایعات هم می تواند تعادل آب و الکترولیت ها را از بین ببرد و نوعی تورم ایجاد می کند. 

درصورتی که همراه با تورم دست ها با علامت های دیگری مانند استفراغ، حالت تهوع یا سرگیجه روبرو بودید باید حتما به پزشک مراجعه کنید. تورم دست یا اندام‌های دیگر می‌تواند نشانه مشکلات جدی پزشکی باشد.

کاهش مصرف نمک:

مصرف نمک در برنامه غذایی باید به مقدار مناسب صورت بگیرد. این کار می تواند موجب احتباس مایعات در بدن شود. این احتباس در دستان و انگشتان هم ایجاد شده و آنها را چاق به نظر می رساند. در این صورت باید از مصرف غذاهایی مانند بادام‌زمینی شور، چیپس سیب‌زمینی، گوشت فرآوری شده و سُس سویا خودداری کنید. نمک زیادی برای سلامت عمومی بدن هم مضر خواهد بود. 

استفاده از برنامه غذایی مناسب:

روشی ایمن و البته موثر برای کاهش وزن پیروی کردن از یک برنامه غذایی مناسب است، پس رژیمی که سالم هست را برای خود انتخاب کنید. میوه، سبزیجات، پروتیئن، گوشت بدون چربی (سینه مرغ و انواع ماهی‌ها) از بخش های مهم یک رژیم غذایی سالم هستند. درصورتی که می خواهید به کاهش وزن دست پیدا کنید باید پیش از هر موضوعی با یک متخصص تغذیه در این خصوص مشورت کنید، اینگونه یک مسیر کاهش وزن موفق تر و بدون مشکل را تجربه خواهید کرد.

 

آهسته تر غذا بخورید:

براساس مطالعات یکی از بهترین راه هایی که برای کاهش وزن و کاهش میل به گرسنگی درنظر می گیرند بیشتر جویدن یا آهسته جویدن غذا است. درصورتی که پرخوری می کنید سرعت غذاخوردن را کاهش دهید. 

غذاهای خود را با یک فنجان کوچک سوپ بر پایه آبگوشت شروع کنید یا ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از غذا یک مشت کوچک بادام بدون نمک بخورید، در این صورت مقدار مصرف غذای شما در وعده های بعدی کاهش پیدا می کند. 

نباید وعده های غذایی را حذف کنید. برخی از تحقیقات نشان می دهند حذف کردن وعده های غذایی به خصوص صبحانه می تواند بدن را برای ذخیره کالری هایی که بعدا در روز مصرف می کند با سرعت بیشتری مجبور کند، به عبارتی نخوردن صبحانه موجب افزایش وزن خواهد شد. 

شکاندن قلنج بند انگشتان را متوقف کنید:

بحث هایی درخصوص مضر بودن شکستن بندهای انگشتان وجود دارد اما با این وجود بسیاری از مردم گمان می کنند که شکاندن قلنج بند انگشت منجر به بند انگشت های “چاق” می شود، اما این موضوع سودی ندارد پس این کار را متوقف کنید. 

در حالی که هیچ داده ای وجود ندارد که نشان دهد ترک خوردن بند انگشتان باعث آرتریت یا تورم قابل توجه بند انگشتان می شود. به نظر می رسد برخی تحقیقات ارتباطی بین ترک خوردن طولانی مدت بند انگشت و کاهش قدرت گرفتن را نشان می دهد.

-