یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه چه کمکی به شما می کند؟ کوهنوردی جزو یکی از چالش برانگیزترین فعالیت های بدنی است که شما می توانید برای تقویت روح و روان و همچنین تقویت قوای جسمی از آن کمک بگیرید. اگر به شخصیت افرادی که کوهنوردی می کنند، توجه داشته باشید، می بینید که آنها توانایی بالایی برای غلبه بر شکست دارند. ورزش در کوه هم برای تقویت ذهن و هم برای تقویت جسم مفید است. اگر تصمیم دارید به کوه بروید، ورزش کنید و یا به یک کوهنورد ماهر تبدیل شوید، لازم است تا ابتدا بدن خودتان را برای این کار آماده کنید. قطعا این کار برای شما مزایای بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. در ادامه این بخش شما را با مزایای ورزش در کوه و چگونگی بالا بردن سطح آمادگی جسمانی برای کوهنوردی آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

 

5

 

ورزش در کوه

یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه چه کمکی به شما می کند؟

 

آیا می دانید منظور از یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه چیست؟ کوهنوردی اصول و قواعد خاص خودش را دارد. در حقیقت ورزش در کوه به معنای بالا رفتن از کوه و پایین آمدن از آن نیست؛ بلکه لازم است تا تمام قوانین مربوط به این فعالیت را به خوبی بدانید. اگر تا به حال کوهنوردی نکرده اید، دریافت یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه برای شما ضرورت دارد. شما ابتدا باید سطح آمادگی جسمانی تان را بالا ببرید. پس از آن به کوه بروید و ورزش در دل طبیعت را تجربه کنید.

تمرین برای بالا بردن آمادگی جسمانی به شما کمک می کند تا بتوانید مسافت های طولانی در کوه را طی کنید. همانطور که می دانید مسیرهای کوهستانی، پرفراز و نشیب هستند. از این رو اگر به خوبی ندانید که چگونه این مسیرها را طی کنید و یا بدون آمادگی جسمانی به کوهنوردی بروید، ممکن است تا با آسیب های جسمی روبرو شوید. ضرورت برخورداری از یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه اینجا به وضوح پیدا مشخص می شود.

مزایای انجام تمرین های مخصوص کوهنوردی چیست؟

آیا می دانید برخورداری از یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه چه مزایایی دارد؟ این تمرین ها برای بدن بسیار موثر و مفید هستند. بنابراین هرگز از انجام آنها غافل نشوید.

 • کمک به افزایش قدرت عضلانی

یکی از مهمترین و اصلی ترین مزایای تمرین های مخصوص کوهنوردی، کمک به افزایش قدرت عضلانی است. تمرینات مخصوص کوهنوردی همگی با هدف افزایش قدرت عضلات و ماهیچه های بدن انجام می شوند. بنابراین به دنبال انجام این تمرینات، قدرت بالاتنه و همچنین استقامت پاهایتان افزایش پیدا می کند.

 • کمک به حفظ تعادل

ورزش در کوه و به طور کلی کوهنوردی، بیش از هر چیزی به حفظ تعادل نیاز دارد. زمانی که شما قادر به حفظ تعادل خود باشید، می توانید مسافت های طولانی را طی کنید. در غیر این صورت خطرات مختلفی از جمله سقوط از ارتفاع، سلامت شما را تهدید خواهد کرد. دویدن در کوه، دوچرخه سواری در کوه و سایر فعالیت هایی که می توان در کوه انجام داد، تا حد زیادی به حفظ تعادل نیاز دارد. با انجام ورزش ها و تمرین های مخصوص کوهنوردی می توانید به تعادل خوبی در این زمینه برسید.

 • کمک به افزایش ظرفیت ریه ها و قلب و عروق

یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه به شما کمک می کند تا ظرفیت قلب و عروق و همچنین ریه را افزایش دهید. تفاوتی ندارد که شما بخواهید در کدام یک از زمینه های ورزشی فعالیت کنید. در هر صورت لازم است تا ظرفیت قلب و عروق و ریه را بالا ببرید. در این صورت می توانید با عملکرد بهتری فعالیت های بدنی تان را ادامه دهید.

 • از بین رفتن ضعف های عضلانی

با انجام تمرین های مخصوص کوهنوردی، شما می توانید ضعف های عضلانی خود را از بین ببرید. ضعف های عضلانی و همچنین عدم تعادل جزو اصلی ترین مشکلاتی هستند که مانع رشد شما در این مسیر می شوند. بنابراین با برخورداری از یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه می توانید این نقاط ضعف را شناسایی کرده و از بین ببرید.

تمرینات مخصوص کوهنوردی

تاثیر تمرین با وزنه در برنامه بدنسازی ورزش در کوه

شاید این سوال بسیاری از شما باشد که آیا تمرین با وزنه به توانایی های ما در کوهنوردی می افزاید یا از آن می کاهد؟ همانطور که می دانید عضله سازی در بدن می‌تواند به سوزانده شدن چربی در بدن کمک کند. بنابراین باید بگوییم تمرین با وزنه، مانع پیشرفت شما در کوهنوردی نمی شود. باید در نظر داشته باشید که افزایش قدرت و استقامت بدنی در هر زمینه ای به شما کمک می کند و برایتان مفید خواهد بود. طبیعتا برخورداری از یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه به شما کمک می کند تا عضلات چهار سر ران قوی تری داشته باشید. همچنین قدرت عضلات شانه و ساعد را نیز افزایش می دهد. این افزایش قدرت بدنی باعث می شود تا از وارد شدن بسیاری از آسیب های جسمی به بدن شما جلوگیری شود.

برنامه تناسب اندام و تقویت عضلات برای کوهنوردان شامل چه مواردی است؟

یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه، شامل تمرینات قدرتی، تمرینات استقامتی، تمرینات حرکتی و هوازی است. مجموع این تمرینات با یکدیگر به شما کمک می کنند تا به اهدافتان برسید. ضمن تمام این موارد، با رعایت این برنامه بدنسازی می توانید به اندام ایده آل و زیبایی نیز برسید. شاید گمان کنید یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه، بسیار سخت و پیچیده است. در حقیقت این یکی از سنتی ترین و قدیمی ترین روش ها به حساب می آید. امروزه مربیان معتقدند که باید تمرینات مخصوص کوهنوردی و تمرینات مخصوص بالا بردن سطح آمادگی جسمانی در حدی باشد که بدن و عضلات را دچار خستگی بیش از حد نکند. خستگی بیش از حد عضلات بدن همیشه نتیجه معکوس را به دنبال دارند. بنابراین اینکه می گوییم شما باید تمرینات قدرتی و استقامتی کار کنید، به معنی سخت و پرفشار کار کردن نیست.

تمرین برای جلوگیری از آسیب در کوهنوردی

بهترین تمرینات بدنسازی مخصوص کوهنوردی

تا به اینجا اطلاعات مختلفی در خصوص یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه کسب کردید. حالا لازم است تا ببینیم چه تمریناتی باعث بهبود وضعیت سرعت، قدرت، استقامت و تعادل بدنی می شوند؟ به خاطر داشته باشید انجام این تمرینات به شما کمک می کند تا به اهداف مختلفی برسید. از جمله این اهداف باید به تناسب اندام، افزایش قدرت عضلانی، برطرف کردن نقاط ضعف عضلانی، حفظ تعادل بیشتر، افزایش ظرفیت قلب و عروق و ریه و… اشاره داشته باشیم.

 • اسکات جامپ

در یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه، حرکت اسکات جامپ نقش مهمی را ایفا می کند. این حرکت یکی از بهترین و موثرترین حرکت هایی است که به بالا رفتن استقامت و همچنین سرعت کمک می کند. توجه داشته باشید که این حرکت را با توجه به میزان آمادگی جسمانی تان در ست های مختلف انجام دهید و تکرار کنید.

 • حرکت پله ضربدری

از دیگر حرکات فوق العاده ای که باعث تقویت عضلات شما می شود، حرکت پله ضربدری است. این یکی از بهترین تمرینات قدرتی است که به شما کمک می کند تا عضلات پایین تنه را به خوبی تقویت کنید. حرکت پله ضربدری با وزن بدن انجام می شود و باید برای هر پا به طور مساوی و یکسان انجام شود. این حرکت را می توانید بسته به میزان آمادگی جسمانی تان، بین 15 تا 20 مرتبه انجام دهید.

 • پلانک

معروف ترین و بهترین تمرین بدنسازی، حرکت پلانک است. حرکت پلانک جزو آن دسته حرکت هایی است که به طور همزمان تمام عضلات بدن را درگیر می کند و روی آنها تاثیر می گذارد. شما می توانید با انجام این تمرین ماهیچه های سرینی، شکم، ساعد و به طور کلی اصلی ترین عضلات بدنتان را به خوبی درگیر کنید. همچنین باید بدانید که حرکت پلانک انواع مختلفی دارد. برای آشنایی با بیش از 40 مدل مختلف از حرکت پلانک، کلیک کنید تا به صفحه دیگر سایت هدایت شوید.

 • حرکت سوپرمن

یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه شامل حرکت سوپرمن نیز می شود. این حرکت به خوبی عضلات کمر را تقویت می کند و برای حفظ تعادل و استقامت به شما کمک زیادی خواهد کرد.

 • بالانس تک پا

از دیگر تمرین های مخصوص کوهنوردی، بالانس تک پا است. با انجام این تمرین می توانید به خوبی روی تعادل بدنتان متمرکز شوید. در نتیجه از لغزش، لیز خوردن و هرگونه عدم تعادل در کوه جلوگیری می کنید.

 • انجام فعالیت های هوازی

همانطور که متوجه شدید برای تقویت و افزایش ظرفیت قلب و عروق و ریه ها لازم است تا فعالیت های هوازی انجام دهید. یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه شامل فعالیت های هوازی نیز می شود. با انجام فعالیت هایی مانند شنا، دوچرخه سواری، طناب زنی و… می توانید این کار را انجام دهید. همچنین فعالیت های هوازی به شما کمک می کنند تا در عین چربی سوزی به اندام ایده آل نیز برسید.

 • کرانچ دوچرخه

اگر می خواهید عضلات میانی بدنتان را به خوبی تقویت کنید، از کرانچ دوچرخه غافل نشوید. این یکی دیگر از تمرین های مخصوص کوهنوردی است که با کمک آن می توانید عضلات شکم و کمرتان را نیز به خوبی تقویت کنید.

ورزش در کوهستان

چگونه باید برای دریافت یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه اقدام کنیم؟

تا به اینجا تمرینات مختلفی را در خصوص تقویت عضلات و بالا بردن سطح آمادگی جسمانی برای ورزش در کوه و کوهنوردی به شما ارائه دادیم. برای دریافت یک برنامه بدنسازی در رابطه با ورزش در کوه لازم است تا حتما با مربی خود مشورت کنید. اگر قصد دارید کوهنوردی را به طور جدی دنبال کنید، لازم است تا بدانید ورزش و فعالیت بدنی پرفشاری را انتخاب کردید. برای جلوگیری از آسیب های جسمی و برای لذت بردن از این فعالیت بدنی لازم است تا حتما  برنامه بدنسازی مناسبی داشته باشید. این برنامه باید متناسب با ویژگی های جسمی و شرایط فیزیکی شما تنظیم شده باشد.

برای دریافت بهترین برنامه بدنسازی برای تمرین کوهنوردی می توانید از مربیان متخصص و باتجربه فیتنس پرشین کمک بگیرید. در این مجموعه تخصصی، رژیم غذایی و برنامه تمرین بر اساس ویژگی های جسمی، آسیب ها و شرایط بدنی شما تنظیم می شود. برای اطلاع از سایر جزییات می توانید با پشتیبانی سایت ارتباط بگیرید. فراموش نکنید در فیتنس پرشین هیچ چیز غیر علمی نیست! پس سلامت جسم و روحتان را به دست افراد متخصص در این زمینه بسپارید.

-