از دهه ۱۹۶۰ که لامبورگینی میورا تولید شد، خودروهای سوپراسپرت به یکی از آرزوهای دوران کودکی طرفداران دنیای خودرو تبدیل شدند. البته خودروهای سوپراسپرت ویژگی‌هایی دارند که توجه هرکسی را در خیابان‌ها جلب می‌کنند؛ حتی اگر طراحی این مدل‌ها چشمگیر نباشد، قطعا با صدای موتورشان آرامش یک محله را به‌هم می‌زنند.

1

چند دهه است که باشگاه سوپراسپرت‌ها فقط خودروهایی با چند ویژگی را قبول می‌کند: طراحی جذاب، پیشرانه قدرتمند (V12 امتیاز ویژه است!)، عملکرد فنی مثال‌زدنی و قیمت گران. از سال ۲۰۱۰ و هم‌ز‌مان با گسترش مدل‌های برقی، قوانین باشگاه سوپراسپرت‌ها مربوط به پیشرانه در حال تغییر است؛ ولی این خودروها همچنان پرچم‌دار شلوغ‌کاری در خیابان‌ها هستند. حال این سؤال مطرح می‌شود: کدام کشور بیشترین تعداد سوپراسپرت‌ها را دارد؟ کدام برند محبوب‌ترین تولیدکننده خودروهای سوپراسپرت است؟

وب‌سایت ChasingCars با بررسی هشتگ‌های برند خودروساز در ۵،۰۰۰ پست اینستاگرام و داده‌های ثبت پلاک خودرو سازمان جهانی بهداشت (WHO)، شرکت‌های پرطرفدار تولیدکننده خودرو سوپراسپرت و شهرهای مختلف جهان را شناسایی و گزارشی جالب منتشر کرده است که بیشترشان در آنجا تردد دارند.پایتخت خودروهای سوپراسپرت

موناکو به‌عنوان دومین کشور کوچک دنیا با کمتر از ۴۰ هزار نفر جمعیت، پایتخت خودروهای سوپراسپرت در جهان است. بر اساس گزارش ChasingCars، به‌ازای هر راننده سه پست اینستاگرام مربوط به خودرو سوپراسپرت وجود دارد که این عدد ۱۹ برابر دانمارک، دومین پایتخت سوپراسپرت‌های جهان، محسوب می‌شود. در جدول منتشر‌شده، پست‌های اینستاگرام حاوی تصاویر خودروهای سوپراسپرت به‌ازای ۱،۰۰۰ راننده ثبت شده که این میزان برای ایران تقریبا ۱۱ است.

 

افزون‌براین، گزارش ChasingCars شهر را تفکیک کرده که میامی با ۱،۵۱۴ پست اینستاگرام به‌ازای هر ۱،۰۰۰ راننده در مقام اول قرار گرفته است. منچستر بریتانیا و ونکوور کانادا نیز به‌ترتیب دومین و سومین شهرهای تردد سوپراسپرت‌ها هستند. در این جدول، شهر تهران در میان ۷۴ کشور جهان با ۵۴ پست در رده ۶۹ و بالاتر از شانگهای و پکن چین و استانبول ترکیه و مکزیکوسیتی مکزیک قرار دارد.

همان‌طورکه کاملا مشخص است، داده‌های استفاده‌شده ChasingCars کامل و دقیق نیست؛ ولی درهر‌صورت، پرطرفدارترین خودرو سوپراسپرت این گزارش فورد GT با ۶۰۰،۱۶۷ بار تگ اعلام شده است. بعد از سوپراسپرت فورد، به‌ترتیب مک‌لارن P1، بوگاتی شیرون، مک‌لارن 720S، مک‌لارن F1، فراری F40، مک‌لارن سِنا، فراری لافراری، پورشه 911 توربو و آئودی R8 V10 مدل‌های محبوب‌ در اینستاگرام هستند.

-