موتورسیکلت صفرکیلومتر مجموعه‌ای از هزاران قطعه است که در طول مدت‌زمانی نسبتاً طولانی می‌بایست در کنار یکدیگر کار کنند. از آنجایی که این قطعات فعلاً استفاده نشده‌اند طی کردن چند هزار کیلومتر اولیه امری مهم خواهد بود و بهتر است جهت هماهنگی بیشتر و بهتر اجزای خودرو کار آب‌بندی را با دقت انجام دهید.

 

6

 

آب بندی موتورسیکلت چیست؟

از این اصطلاح برای چند هزار کیلومتر اولیه استفاده از وسایل نقلیه نو و صفرکیلومتر استفاده می‌شود. در حقیقت آب بندی به معنای رفتار صحیح با خودرو یا موتورسیکلت در چند هزار کیلومتر اولیه جهت تضمین کارکرد مناسب آن در طول سال‌های آتی است. درصورتی‌که قطعات مهم موتورسیکلت در چند هزار کیلومتر اول استفاده به خوبی با یکدیگر هماهنگ شوند استهلاک وسیله نقلیه کاهش و طول عمر قطعات افزایش خواهد یافت. البته باید دانست آب بندی معمولاً در مورد وسایل نقلیه قدیمی صدق می‌کرد و محصولات مدرن امروزی نیاز چندانی به آب بندی ندارند اما در هر صورت رعایت برخی نکات در افزایش طول عمر موتورسیکلت شما تأثیر به سزایی خواهد داشت.

اهمیت آچار کشی موتور در چیست؟

به‌طورکلی آچارکشی در بررسی کلیه بخش‌های یک موتورسیکلت که دارای اتصالات گوناگون از جمله پیچ و مهره هستند بکار می‌رود. این واژه به بررسی شل یا سفت بودن پیچ و مهره‌ها و سفت کردن پیچ‌های شل به ویژه در وسایل نقلیه بکار می‌رود و بنابراین در طول دوره آب بندی، آچار کشی اجزای مختلف جزو موارد مهم خواهد بود.

اصول اصلی که در آب بندی موتور حتماً باید آن‌ها را رعایت کنید

به منظور افزایش طول عمر موتورسیکلت خود و همچنین کاهش مصرف سوخت و آلایندگی آن حتماً باید موارد زیر را در طول دوره آب بندی رعایت کنید:

 • رفتار ملایم با پیشرانه و ترمزها به گونه‌ای که از شتاب گیری و ترمزهای ناگهانی اجتناب نمایید.
 • شاید گیر کردن در ترافیک برای شما عذاب‌آور باشد اما بهتر است بدانید توقف و حرکت‌های نرم به بهبود عملکرد موتورسیکلت در درازمدت کمک می‌کند. در چند هزار کیلومتر اول استفاده از موتورسیکلت بهتر است این روش را با نرمی انجام دهید.
 • دور موتور را بیش از حد بالا نبرید و همچنین بارهای نامتعارف را با موتورسیکلت جابجا نکنید.
 • بهتر است در آب بندی موتورسیکلت اقدام به تعویض زودتر از موعد روغن‌موتور بکنید تا هرگونه تراشه‌های فلزی ناشی از کارکرد اولیه قطعات دفع شوند.
 • حتماً قبل از به‌کارگیری موتورسیکلت نسبت به مطالعه دفترچه راهنمای آن اقدام کنید تا با کلیه موارد لازم آشنا شوید.

موارد ضروری آب بندی صحیح موتورسیکلت

آب بندی موتورسیکلت در ۲ هزار کیلومتر اولیه استفاده اهمیت زیادی دارد. درصورتی‌که طی این مدت نکات مهم یاد شده را رعایت نمایید حتماً استهلاک موتورسیکلت کاهش یافته و طول عمر قطعات اصلی پیشرانه افزایش خواهد یافت. اگر طی این دوره با مشکلی مواجه شدید به نمایندگی‌های مجاز شرکت سازنده مراجعه نمایید تا تکنسین‌های شرکت نسبت به تعمیر و رفع ایرادات اقدام نمایند. همان‌طور که گفته شد در طول این دوره بهتر است نهایت مدارا را با وسیله نقلیه خود داشته و از شتاب گیری‌های سنگین و ترمزهای ناگهانی اجتناب نمایید.

بررسی قطعات در زمان آب بندی موتور

در طول دوره آب بندی وسیله نقلیه خود بهتر است بخش‌های زیر را بررسی نمایید:

 • فرمان: از نظر حرکت نرم و روان و عدم خلاصی بیش از حد
 • چراغ‌ها و پشت آمپر: از نظر روشنایی و عملکرد صحیح
 • روغن‌موتور: از نظر کیفیت و سطح آن در پیشرانه
 • ترمزها: از نظر عدم نشتی و عملکرد مناسب و ایمن
 • دسته‌های کنترل: از نظر عملکرد به ویژه دسته‌گاز
 • لاستیک‌ها: از نظر فشار باد، عدم وجود بریدگی و ترک و…
 • زنجیر: از نظر خلاصی و روغن‌کاری مناسب

آب بندی موتورسیکلت در کارخانه چگونه انجام می‌شود؟

اصولاً اکثر شرکت‌های سازنده وسایل نقلیه دارای تأسیسات تست و بررسی محصول قبل از تائید نهایی عرضه به بازار هستند و موتورسیکلت‌ها نیز قبل از رسیدن به دست مشتریان تست و آب بندی اولیه می‌شوند. حتی برخی شرکت‌ها چندین هزار کیلومتر تست و بررسی را روی محصول خود انجام می‌دهند تا از کیفیت نهایی موتورسیکلت تولیدی اطمینان حاصل شود. البته ممکن است آب بندی‌ای که کارخانه روی وسیله نقلیه انجام می‌دهد کافی و کامل نباشد و به همین منظور خریداران باید هنگام تحویل گرفتن محصول آن را به دقت بررسی کرده و پس از تحویل نیز نکات یاد شده در بالا را رعایت کنند.

آب بندی موتورسیکلت‌های برقی

موتورسیکلت‌های برقی فاقد پیشرانه‌های درون‌سوز هستند و بنابراین قطعات متحرک کمتری در آن‌ها بکار رفته و خبری از مشکلات زیاد مربوط به نشتی روغن و مایعات گوناگون نیست. البته بهتر است در چند هزار کیلومتر اولیه استفاده از این موتورسیکلت‌ها نیز نکات ضروری آب بندی را رعایت کنید.

-