فیات همواره در بازار اروپا یکی از بزرگ ترین بازیگران خودروهای تجاری بوده و در طول 35 سال گذشته، فیات دوکاتو پرچمدار این خودروسازی در این سگمنت بوده است. دوکاتو از سال 1981 متولد شد و نسخه ای که در ایران توسط پارسیان موتور عرضه شده، جدیدترین نسخه موجود در بازارهای جهانی است که از سال 2014 معرفی شد و حال در مدل 2020 به بازار ایران راه یافته است. دوکاتو روی پلتفرم مشترک با پژو-سیتروئن PSA ساخته شده و روی آن به غیر ون دوکاتو، پژو باکسر Boxer، دوج رم ProMaster و همچنین سیتروئن ریلی Relay نیز پیاده سازی شده است.

 

5

 

داخل فیات دوکاتو

همچنین در قسمت های مختلف این کابین فضاهای مختلفی وجود دارد تا لوازم های مختلف قرار داده شود. همچنین یک قسمت بسیار ساده ولی کاربردی در وسط کنسول میانی قرار داده شده که می توان تلفن همراه و یا فرم های بررسی را روی آن قرار داد و به عنوان زیردستی از آن استفاده کرد.

طراحی فیات دوکاتو

چهره جلوی فیات دوکاتو بسیار جدی است و با یک دماغه کوچک، سعی کرده تا همچون اکثر ون ها ابعاد این خودرو را کنترل کند. دیگر خودروهای عرضه شده روی همین پلتفرم مثل پژو باکسر نیز دقیقاً با همین چهره عرضه شده اند اما لوگو نصب شده در جلوی آن متفاوت است. در نمای عقب و کناری البته با یک ون متعارف سر و کار داریم و معمولاً اکثر ون های عرضه شده توسط تمامی خودروسازی ها در این نماها بسیار ساده و مشابه یکدیگر هستند. کابین فیات دوکاتو بسیار کاربردی، ساده و در عین حال جادار طراحی شده است. با قرار دادن اهرم گیربکس روی داشبورد جلو سعی شده تا یک فضای راحت برای رفت و آمد بین ردیف صندلی های جلو بوجود بیاید تا راننده بتواند در صورت نیاز از هر دو درب سوار و یا پیاده شود.

 

مشخصات فیات دوکاتو

ون فیات دوکاتو به موتور 4 سیلندر خطی با کد F1AGL411D مجهز شده که دقیقاً 2287 سی سی حجم دارد. این پیشرانه دیزلی که به سیستم پرخوران توربوشارژ نیز مجهز شده می تواند حداکثر 130 اسب بخار قدرت در 3600 دور و 320 نیوتن متر گشتاور در 1800 دور را تولید کند. این نیرو توسط یک گیربکس 6 سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می شود اما در صورت تمایل می توان این ون را به صورت دو دیفرانسیل نیز سفارش داد. استاندارد آلایندگی ون فیات دوکاتو یورو 6 است و با توجه به عرضه این خودرو در اروپا، براحتی می تواند مجوزهای لازم برای عرضه در بازار ایران را بگیرد. حجم باک فیات دوکاتو 90 لیتر است این میزان سوخت را با مصرف ترکیبی حدود 6.9 لیتر می سوزاند.

فیات دوکاتو در چندین ابعاد مختلف قابل سفارش است و فاصله بین دو محور و ارتفاع این خودرو می تواند طبق سفارش تغییر کند، اما مدل های کنونی عرضه شده توسط پارسیان موتور، دارای ابعاد زیر است.

 

امکانات و تجهیزات فیات دوکاتو

ون فیات دوکاتو دارای سیستم های رفاهی و تجهیزات مختلفی است که از بین آنها می توانیم به سیستم کنترل کشش، کنترل خودرو در سربالایی، رادار تابلوخوان، سنسور باران اشاره کنیم. همچنین دوکاتو دارای سیستم های کنترل پایداری الکترونیکی، چراغ مخصوص روز، سیستم کنترل لغزش خودرو، پله کمکی برقی، سیستم هشدار بین خطوط، دو بخاری و تهویه مطبوع مجزا برای راننده و مسافران، سنسور پارک و دوربین در عقب خودرو و کیسه هوای برای راننده است. فیات دوکاتو برای ارگان ها، سازمان ها و همچنین مصارف شخصی مختلفی طراحی شده است. به طور مثال از ون فیات دوکاتو می توان به عنوان یک مینی بوس، حمل و نقل بار، آتش نشانی و یا کمپر استفاده کرد. البته فیات برای هر کدام از این کاربردها تمهیداتی را نیز در نظر گرفته و به طور مثال، برای شرکت های حمل بار، درب های عقب این خودرو با زاویه 270 درجه باز می شوند تا درب به صورت کامل به پهنای بدنه کناری خودرو پهلو بگیرد و به خودروهای عبوری صدمه نزند.

 
 
پدیگر امکانات
قفل مرکزی از راه دور - چراغ مخصوص روز - زاپاس بند - پله کمکی برقی - صندلی راننده و شاگرد با قابلیت تنظیم ارتفاع - خروجی کولر قابل تنظیم برای هر صندلی - آینه های جانبی برقی گرمکن دار - شیشه بالابر برقی - درب کشویی برقی - سنسور پارک و دوربین دنده عقب

رقبای فیات دوکاتو در بازار

خودروهای تجاری در بازار ایران بسیار محدود عرضه شده اند و به غیر از ون فیات دوکاتو که در مدل 2020 عرضه شده، خودروهایی نظیر هیوندای H350 توسط سروش دیزل، جک سانری توسط آرین پارس موتور و یا ون مکسوس توسط بهمن موتور در بازار ایران به صورت بسیار محدود عرضه شده اند و باید گفت که هنوز تشنگی زیادی در این بازار وجود دارد و فیات دوکاتو با توجه به برند معروف و پشتوانه استانداردها و کیفیت اروپایی و همچنین مدل بروز خود براحتی معادله را در بازار عوض خواهد کرد و بی شک در فروش خود مشکلی نخواهد داشت.

-