تقریبا دو هفته از انتشار بازی The Ascent، اکشن نقش‌آفرینی نئون جاینت (Neon Giant) می‌گذرد. این بازی با نقدهای مثبتی روبه‌رو شده و توانسته نظر طرفداران سایبرپانک و بازی‌های نقش‌آفرینی را جلب کند. The Ascent در سیاره‌ی خیالی Veles که یک دیستوپیای سایبرپانکی است جریان دارد. به عنوان یکی از بزرگ‌ترین عناوین سایبرپانک چند ماه گذشته، طبعا مقایساتی در این زمینه با Cyberpunk 2077 شکل می‌گیرد. هر دو نقش‌آفرینی از المان‌های معمول سایبرپانک مثل خیابان‌های نئونی، دستکاری‌های سایبرنتیک و هرج و مرج در طراحی جهان خود استفاده می‌کنند. با این وجود نحوه‌ی پرداخت این المان‌ها در جهان این دو بازی بسیار متفاوت است. در این مقاله قصد داریم به مقایسه‌ی جهان The Ascent با Cyberpunk 2077 بپردازیم.

1

تاریخ شناسی نایت سیتی و The Ascent

Cyberpunk 2077 در شهر نایت سیتی و در سال ۲۰۷۷ جریان دارد. نایتی سیتی با وجود حضور داشتن در کالیفرنیای مرکزی امروزی، یک شهر خودمختار و جدا از آمریکا است که خود را یک “شهر آزاد” می‌نامد. در جهان Cyberpunk 2077 سیاره‌ی زمین بر اثر تغییرات آب و هوایی و جنگ‌ برای منابع در شرایط خوبی قرار ندارد. نایت سیتی یکی از مدرن‌ترین متروپلیس‌های این جهان به شمار می‌رود. علی‌رغم این مهم، هنوز هم با شهر خطرناکی برای زندگی طرف هستیم. نایت سیتی پر از بی‌قانونی و هرج و مرج، فساد، گنگ‌های خلافکار و شرکت‌های بزرگ سودجو است.

در مقایسه با نایت سیتی که در یک زمین آشفته جریان دارد، The Ascent شما را به سیاره‌ای خیالی می‌برد.

Veles در The Ascent هم بسیاری از این ویژگی‌ها را دارد. هر چه باشد بسیاری از این المان‌ها در ژانر سایبرپانک مرسوم هستند. The Arcology یکی از چندین شهر پر از آسمان خراش سیاره‌ی Veles است. در مقایسه با Cyberpunk 2077، جهان The Ascent بیشتر حال و هوایی نزدیک به آثار علمی-تخیلی کلاسیک دارد. جهان Veles نه تنها توسط انسان‌ها، بلکه صدها گونه‌ی بیگانه دیگر هم اشغال شده است. این مهم درجه‌ی عجیب و غریب بودن بازی را به صد می‌رساند. ترکیب گونه‌های بیگانه با سایبرنتیک و مواد مخدر بدون شک به مخلوقات عجیب و غریبی منجر خواهد شد.

3

فرهنگ Cyberpunk 2077 و The Arcology

با توجه به اینکه Cyberpunk 2077 در آینده‌ای نزدیک و سیاره‌ی زمین جریان دارد، بسیاری از جوانب فرهنگی آن آشنا هستند. در حالی که نایت سیتی بدون شک یک شهر سایبرپانک بوده، باز هم توسط جوانبی آشنا احاطه شده است. چندین تاثیر فرهنگی قوی در Cyberpunk 2077 وجود دارند که قطعا برای بازی‌باز قابل شناسایی خواهند بود. برای مثال شرکت Arasaka و ترکیب مدل‌های تجاری سنتی ژاپنی با فناوری فوق مدرن در جهان امروزی هم مشاهده می‌شود. یا حتی گنگ ۶th Street که توسط بازمانده‌های جنگ تجاری چهارم تاسیس شده ریشه در میهن‌پرستی آمریکایی و فرهنگ اسلحه دارد.

در مقایسه باید گفت که فرهنگ The Ascent برای بازی‌باز بیشتر بیگانه است. Veles مخلوطی بین کهکشانی است و ترکیب گونه‌ها، رسومات و فناوری‌های مختلف منجر به خلق دنیای بسیار پر هرج و مرجی شده است. البته برخی از فرهنگ‌های بیگانه‌ی The Ascent برای بازی‌بازان آشنا خواهد بود. اما برخلاف Mass Effect و گونه‌های بیگانه‌ی متفاوت آن، گونه‌های مختلف The Ascent همگی توسط قطعات سایبرنتیک به هم پیوند خورده‌اند. برخی افراد آن‌قدر از چنین فناوری‌هایی استفاده کرده‌اند که گونه‌ی اصلی آن‌ها دیگر اهمیتی ندارد.

Cyberpunk 2077 بیشتر الهامات خود را از آثاری مثل Blade Runner می‌گیرد و خبری از المان‌های تخیلی نیست.

در مجموع می‌توان گفت که The Ascent نگاهی بسیار تخیلی‌تر به ژانر سایبرپانک دارد. در مقایسه، قوانین ساده و قابل درک Cyberpunk 2077 بسیار امروزی و آشنا‌تر است. هم‌چنین خبری از المان‌های تخیلی در جهان آن نیست.

بازی The Ascent در حال حاضر بر روی ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و رایانه‌های شخصی در دسترس است.

-