گیتی قاسمی در تاریخ 16 آذرماه سال 1355 در شهر ملایر به دنیا آمد. پدرش، یکی از اسرای جنگ ایران و عراق بوده است و همچنین، یک برادر به نام همایون قاسمی دارد. بازیگر نقش کشور خانم در زیرخاکی، از سنین نوجوانی، عاشق تئاتر و بازیگری بود و تصمیم گرفت در رشته کارگردانی در دانشگاه هنرهای زیبا و تئاتر تحصیل کند.

در سال 1381، در دانشگاه تهران در رشته کارگردانی فارغ‌التحصیل شد و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی در رشته کارگردانی ادامه داد و از سال 1375 فعالیت جدی خود را در حوزه هنر آغاز کرد.

 

13

 

ازدواج و همسر گیتی قاسمی

این بازیگر زن ایرانی متاهل بوده و گیتی قاسمی و همسرش چندین سال قبل ازدواج کرده اند. همسر گیتی قاسمی، سروش حاتمی آذر است که سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی زنبورک می باشد. که ثمره این ازدواج یک فرزند پسر به نام مهیار می باشد که همراه پدرش در عرصه ساز و موسیقی فعالیت دارد.

 

تصادف شدید گیتی قاسمی با نیسان آبی

گیتی قاسمی بازیگر سریال نیوکمپ در برنامه فرمول یک علی ضیاء درباره ماجرای مرگش با نیسان آبی صحبت کرد و گفت:

یک بار مرگ تقریبی داشتم، من در مسیر دبیرستانمون با دوستم کنار خیابون بودیم که یک نیسان آبی از روی من رد شد، در واقع از پشت زد و من با صورت خوردم زمین.

من در تمام مدتی که جنازه ام در کف مینی بوس قرار داشت، همه افراد و دبیرهای خودم رو می دیدم و تک تک کارهایی که کردند و کجا بودن و چکار می کردن، حتی گریه کردنشون رو بعدا بهشون گفتم.

حتی در اتاق عمل می دیدم که دکترها دارن لباس هام رو پاره می کنن، تنها دغدغم این بود که من این لباس ها رو دوست داشتم، نمی دونستم چه اتفاقی افتاده.

نسبت گیتی قاسمی با ثریا قاسمی

گفته می‌شود گیتی قاسمی و ثریا قاسمی نسبت فامیلی دارند، اما این ادعا تاکنون تایید یا رد نشده است. به نظر می‌رسد که این تنها یک شباهت در نام خانوادگی باشد و برای این موضوع تأیید قطعی وجود ندارد.

 

شروع بازیگری گیتی قاسمی

گیتی قاسمی فعالیت خود را از سال 1376 در سن 21 سالگی با نمایش "دژهوش ربا" به کارگردانی تاجبخش فناییان در تالار وحدت آغاز کرد و پس از ده سال فعالیت در تئاتر، در سال 86 با سریال "حیاط خلوت" از مرکز سیمای قم وارد دنیای تلویزیون شد.

یک سال بعد در سریال "پیامک در دیار باقی" کاری از سیروس مقدم در کنار محمدرضا شریفی نیا، افسانه بایگان و شیلا خداداد بازی کرد و شاید این سریال نقطه شروع بیشتر دیده شدنش شد.

ورود گیتی قاسمی به سینما

این هنرمند با فیلم "جا به جا" به کارگردانی علی توکل نیا، نخستین فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد. یک سال بعد در فیلم "حراج" به کارگردانی حسین شهابی، و سپس پس از مدتی در فیلم "امروز" به کارگردانی رضا میرکریمی نقش ایفا کرد.

گیتی قاسمی در پایتخت 1

گیتی قاسمی در یکی از قسمت های سریال پایتخت 1 سیروس مقدم بازی کرد و نقش گیتی قاسمی در این سریال، خانم برازجانی، همسر آقای برازجانی مسئول پزشکی قانونی بود.

گیتی قاسمی در ویلایی ها 

بازی گیتی قاسمی در سال 95 در فیلم "ویلایی‌ها" به خاطر ادای دین به مادرش بود. او نزدیک به 20 سال در شهر اندیمشک ساکن بود. فیلم "ویلایی‌ها" در واقع داستان زندگی مادر او را به تصویر می‌کشید، زیرا پدرش در آن زمان اسیر بود و نام او در لیست هلال احمر وجود نداشت، به همین دلیل برای چندین سال مفقود الاثر بود.

گیتی قاسمی در زیرخاکی

یکی از محبوب ترین نقش هایی که گیتی قاسمی در تلویزیون داشت، کشور خانم سریال زیرخاکی و نقش صاحبخانه فریبرز و پریچهر، بود. گیتی قاسمی در زیرخاکی با بازیگرانی هموچن ژاله صامتی و پژمان جمشیدی همبازی بود.

 

اسم گیتی قاسمی در نیسان آبی

طنازی گیتی قاسمی، بار دیگر با بازی در نقش علم تاج نیسان آبی به نمایش گذاشته شد. این بازیگر زن کمدی ایرانی در این سریال به کارگردانی منوچهر هادی، نقش همسایه خانواده اصلی سریال را برعهده داشت که کنجکاوی بیش از حد او دلیل محبوبیتش میان مخاطبان شد. گیتی قاسمی در این سریال با بازیگرانی همچون یکتا ناصر، حسین یاری، مهران غفوریان، ایمان صفا، بهناز جعفری و غلامرضا نیکخواه همبازی بود.

 

گیتی قاسمی در جادوگر

یکی از فیلم های گیتی قاسمی در شبکه نمایش خانگی، سریال جادوگر بود که وی در این سریال، نقش همسر ناخدا و مادر ساره را برعهده داشت و مرتب به دلیل شک و تردیدهایش، دچار چالش می شد. حضور او در این سریال در کنار بازیگرانی همچون احمد مهرانفر، جواد رضویان، صحرا اسداللهی، مریم مومن، نسیم ادبی، نادر سلیمانی و ... تجربه ای جذاب برایش ساخت.

فقیهه سلطانی، رضا ناجی، متین ستوده، احمد ایراندوست، پونه عاشورپور، شهین تسلیمی، میثاق جمشیدی، شهرزاد کمال‌زاده، سمیه مهری، جواد پولادی، سحر سلیمانی و محمدرضا عقدایی دیگر بازیگران سریال جادوگر بودند.

 

گیتی قاسمی در سریال نیوکمپ

یکی از جدیدترین سریال های گیتی قاسمی، نیوکمپ می باشد که بازهم فرصت همکاری با منوچهر هادی را برای این بازیگر زن ایرانی فراهم ساخته است. گیتی قاسمی در این سریال بازیگر نقش نصرت و مادر خانواده را برعهده دارد و ایفاگر نقش همسر حسن معجونی است.

 

فیلم های تلویزیونی و سریال های گیتی قاسمی

سریال های تلویزیونی  گیتی قاسمی

1. پیامک از دیار باقی، 1386

2. رستگاران، 1388

3. پایتخت، 1389

4.جراحت، 1390

5. سقوط آزاد، 1390

6. همراز،  1391 

7. چک برگشتی، 1390

8. مخمصه، 1392

9. گاهی به پشت سر نگاه کن، 1394

10. در قصه ها زندگی می کنند، 1395

11. روز های بهتر، 1396

12.کامیون، 1399

13.سیاوش، 1399

14.زیر خاکی 2، 1400

-