در تمامی زمینه ها از جمله ساختمان، موسیقی و حتی سبک زندگی و طراحی لباس؛ مد و استایل آوانگارد (Style Avant Garde) وجود دارد. در اصل هر چیزی که بتواند مرزها را کنار بزند و جلودار و پیشرو باشد، سبک آوانگارد نامیده میشود. این نوع پوشش به گونه ای طراحی شده است که نمیتوان آنها را در هر گونه مکان و محیطی پوشید. سبکی عجیب، ساختارشکن، اغراق آمیز که از هیچ چیز خجالت نمیکشد. در این استایل از انواع شکل ها، ابعاد و چیزهای متفاوت استفاده میگردد. شما از این استایل نمیتوانید برای میهمانی ها، عروسی ها و دورهمی ها بهره بگیرید. سبک آوانگارد را در بسیاری از فشن شوها میتوان دید که طراحان لباس برندهای معروف برای بیشتر دیده شدن و معروفیت خود در طراحی لباس ها به کار میبرند.

 

9

 

این نوع لباس ها را فقط در برخی از مهمانی های خاص و کت واک ها میتوان مورد استفاده قرار داد زیرا پوششی دست و پا گیر است. در دهه ۶۰ میلادی، طراحان لباس از سبک سنتی فاصله گرفتند و با خلاقیت مدرن، استایل آوانگارد به وجود آمد. حال سوال این است که هدف از استایل آوانگارد چیست؟ جواب این است که اونگارد با هر طرح و پترنی (Pattern) که دارد، پیامی را به دیگران ارسال مینماید. این تیپ پوشش، احترام خاصی برای هنر، فرهنگ و فشن میگذارد. همچنین آوانگارد بسیار خلاق و هنرمند است. اگر میخواهید درباره استایل عجیب آوانگارد بیشتر بدانید در ادامه این سری مطالب مجله مد و استایل، با ما همراه باشید.

مد و استایل آوانگارد و خصوصیات آن

 

مد و استایل آوانگارد؛ در واقع یکی از انواع سبک های مد و فشن که به معنی پا گذاشتن به دنیای جدیدی برای زمان و دوره خودش میباشد. این استایل از لغت فرانسوی (Avant_garde) گرفته شده است و به معنای خلاق هست. به هر چیزی که مرزهای عادی را در زمینه پوشش، طراحی داخلی و حتی غذا در هم بشکند، آوانگارد نامیده میشود. مولفه ها و آیتم های خاصی برای این سبک تعریف نشده است و تنها قوانین خاص آن بین طرفداران این استایل مشترک هستند. ریسک پذیری بالای این سبک، بهره گیری اغراق آمیز از اکسسوری ها، استفاده از شکل ها و خطوط درهم برهم، استفاده از طرح های نامتعارف و تعریف نشده و مولفه های برجسته در تن از ویژگی های این استایل خواهد بود.

ویژگی های جالب تیپ و مد آوانگارد

 

لباس های این استایل، هیچ گونه الگویی ندارند. از دیگر خصوصیات این سبک از مد و سبک زندگی؛ بی قرینگی، اندازه های نامتعارف، الهام گرفتن از گیاهان و حیوانات و استفاده بی قید از رنگ ها است. این سبک پوشش در نگاه اول از بیننده عجیب و غریب خواهد بود اما قابل قبول و پذیرفتنی هست.

اشکال مورد استفاده در استایل آوانگارد (Style Avant Garde) که از مدل هایی مانند معماری و مدل سازی وارد حیطه مد و فشن شده اند، سبک پوشش شما را به یک اوریگامی تشبیه مینماید. لباس هایی که هیچ گونه آستین و یقه ای ندارند و به صورت لایه لایه طراحی میشوند، از نظر طراحان این نوع استایل، شکستن کلیشه ها است. استفاده از بال پرندگان در استایل آوانگارد به وفور دیده میشود.

اسپانسر
 

در مد و استایل آوانگارد (Style Avant Garde)، بهره گیری از رنگها هیچ قانون و محدودیتی ندارد و معتقد است که میتوان همه رنگ ها را در کنار قرار داد و پوشید. البته در بعضی از دورهمی های تم دار، طراحان فقط از یک رنگ مشخص در طراحی خود استفاده میکنند و خصوصیات آوانگاردی را در بخش های دیگر آن مانند آرایش موها و چهره، طراحی و دوخت لباس اعمال مینمایند.

پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از روانشناسی رنگ ها و ویژگی هر رنگ به این مطلب از مجله وقت مد مراجعه کنید.

شما میتوانید برای طراحی لباس های این سبک، دو عدد از لباس های خود را از وسط برش دهید و سپس با وصل کردن آنها به یکدیگر، یک پیراهن آوانگاردی متفاوت بسازید.

 

استفاده از دوخت های بزرگ و آشکار و همینطور وصل کردن یک نیمه شلوار به نیمه دامن از دیگر کارهایی است که در طراحی آوانگارد میبینید. احتمالا با خودتان میگویید که این چیزهای عجیب و غریب را که نمیتوان در ایران اعمال کرد! بله درست است اما هدف ما از بیان این مطالب در مجله تخصصی مد و سبک زندگی، آشنایی شما با این استایل میباشد تا بتوانید در بعضی از مهمانی ها برای لباس های خود از این روش ها ایده پردازی کنید. هر چقدر شما از نظر لباس و یا آرایش عجیب تر باشید، اوانگارد تر هستید.

تیپ ومد آوانگارد و علت طراحی های عجیب

 

در بسیاری از مراسم های فشن، لباس های عجیب فشن شو را مشاهده میکنیم. بسیاری از این لباس ها، به گونه ای طراحی شده که اصلا قابلیت پوشیدن ندارند. طراحان، لباس هایی عجیب، گریم و آرایش هایی متفاوت درست میکنند و خلاقیت و نوآوری خود را به این سبک نشان میدهند.

لباس های مخصوص و عجیب و غریب آوانگارد برای پوشیده شده شدن توسط افراد عادی طراحی نمیشوند. بلکه در مراسم فشن شو، این لباس ها برای جذب بسیاری از افراد میباشند. طراحان مد و فشن برا اینکه باعث جلب توجه مردم شوند در مراسم خاص از لباس ها و اکسسوری های اغراق آمیز و منحصربفرد بهره میگیرند. بدین ترتیب با صرف هزینه بسیار کم، برند کمپانی خود را محبوب و معروف میکنند. سلبریتی ها و هنرمندان بسیار معروف، لباس هایی که برای افرادی عادی جامعه قابل پوشیدن نیست را برتن میکنند. در نتیجه و با این کار این گونه سلبریتی ها بیشتر دیده میشوند و از دید جامعه محبوب خواهند شد.

 

مراسم مت گالا که در موسسه لباس متروپولیتن نیویورک برگزار می‌گردد، لباس ها و استایل های خاصی از سلبریتی ها را به نمایش میگذارد تا به پیشرفت مد کمک نماید. یکی دیگر از این فشن شوها، هفته مد لندن است که در آن با به نمایش گذاشتن لباس های اغراق آمیزی که مدل ها بر تن میکنند، باعث پیشرفت روند مد و طراحی لباس میشوند. لیدی گاگا یکی از محبوبترین سلبریتی هایی است که از این استایل بهره میگیرد. در این مراسم از رنگ سال به وفور استفاده میشود.

آیا تیپ آوانگارد مناسب مد و استایل ما هست!؟

 

همانطور که در این مطلب از مجله مد و استایل در بالا کاملا توضیح دادیم این استایل مناسب استفاده توسط افراد عادی نیست. برای داشتن سبک آوانگارد باید جسارتی بالا و نگاهی رو به جلو(پیشرو) داشت. خیلی از دستاوردهای هنری و فرهنگی فشن و مد به وسیله دیدگاه های آوانگارد ایجاد شده اند. فشن (fashion) فقط به معنای لباسی که میپوشید نیست بلکه یک حقیقت درونی و باور و اعتقاد شما است. این باور میتواند مربوط به یک موضوع بخصوص، ایده و یا حتی لباس در جهان باشد. نظر شما در مورد استایل آوانگارد و https://vaghtemod.ir/tag/fashion/">فشن و مد چیست؟! نظرات خود را در قسمت نظر کاربران یادداشت بفرمایید.

-