در اینبخش درباره مزیت هاي کنار گذاشتن شبکه هاي اجتماعی صحبت میکنیم، البته منظور مـا این نیست کـه بطور کامل صفحات اجتماعی خودرا رها کنید، بلکه منظور مـا درست استفاده کردن از شبکه هاي اجتماعی اسـت، این شبکه ها فوق العاده اعتیادآور هستند و می بایست نظم و زمان تعیین شده اي را برای استفاده از انها برای خودمان تعیین کنیم، در ادامه بیشتر صحبت میکنیم.

 

6

 

کارهای بیشتری را انجام میدهید و سریعتر کار می‌کنید

وقتی فکرتان درگیر گوشی تان نباشد، بازدهی تان بسیار بیشتر خواهد شد. شبکه هاي اجتماعی دائماً حواس مـا رابه خود پرت میکنند.

 

وقتی در میانه ي کارتان دائماً این شبکه ها را چک می‌کنید، در واقع چند کار رابه طور هم زمان انجام می‌دهید و همین مسأله باعث میشود با سرعتی کمتر و کیفیتی پایین تر کارهای خودرا انجام دهید. تحقیقات نشان میدهد این مسأله بـه میزان 40درصد از بازدهی شخص کم می‌کند.

خلاقیت تان شکوفا میشود

اگر احساس می‌کنید چشمه ي خلاقیت تان خشک شده، شاید لازم باشد در استفاده از شبکه هاي اجتماعی تجدید نظر کنید. برای داشتن یک قوه ي تخیل قوی باید گهگاه بـه ذهن خود استراحت دهید و خودرا مشغول چیز دیگری غیر از شبکه هاي اجتماعی کنید.

 

وقتی فکر این شبکه ها در پس ذهن تان وجوددارد و شـما را وسوسه می‌کند تا سراغ شان بروید، این مسأله مخل خلاقیت شـما می‌شود. اگر از شبکه هاي اجتماعی دست بکشید، خودرا از نوتفیکیشن هاي مزاحم خلاص میکنید و بـه خلاقیت خود اجازه ي شکوفایی میدهید.

در ابتدا دچار اضطراب می‌شوید

اگر چـه اثرات کنار گذاشتن شبکه هاي اجتماعی در مجموع در دراز مدت مثبت اسـت، اما احتمالا نخستین واکنش تان بـه این مسأله اضطراب و نگرانی خواهد بود. این احساسات در اثر یک عقب نشینی عصب شناختی از حس ارتباط مداوم بـه وجود می‌آید.

 

اگر بـه این شبکه ها اعتیاد دارید، سطح ماده ي دوپامین در مغز شـما بالا اسـت، بهمین دلیل زمانی کـه استفاده از این شبکه ها را کنار بگذارید، حالتی شبیه بـه ترک اعتیاد را تجربه میکنید. خوشبختانه احساس اضطراب و نگرانی بعد از گذشت چند روز از ترک شبکه هاي اجتماعی رفع میشود، بنابر این خیلی زود میتوانید از اثرات مثبت اینکار بهره مند شوید.

اضطراب کمتری خواهید داشت

از آنجایی کـه دسترسی بـه شبکه هاي اجتماعی در هر زمان و مکانی راحت شده اسـت، اغلب احساس میکنیم باید هرروز و هر ساعت بـه همه ی ي خبرها و پست هاي این شبکه ها توجه داشته باشیم. این فکر آگاهی دائمی از آنچه کـه در فضای اینترنت می گذرد، منجر بـه افزایش تولید کورتیزول یا همان هورمون اضطراب در بدن میشود.

 

این افزایش اضطراب می‌تواند اثرات ویرانگر زیادی بر مغز داشته باشد، مثل تضعیف حافظه و افزایش احتمال ابتلا بـه افسردگی. دوری از شبکه هاي اجتماعی، احتمال افزایش سطح کورتیزول را کمتر میکند ودر نتیجه آرام تر و متمرکزتر خواهید شد.

اعتماد بـه نفس تان بیشتر میشود

مـا اغلب تمایل داریم تنها بخش هاي شاد و هیجان انگیز زندگی مان را در شبکه هاي اجتماعی بـه اشتراک بگذاریم و بـه دیگران نشان دهیم. شاید اینکار بی ضرر بنظر برسد اما وقتی دیگران را تنها در بهترین شرایط زندگی شان می‌بینیم، بـه سادگی درگیر مقایسه ي خود با آنها می‌شویم.

 

این گرایش بـه مقایسه ي منفی خود با کسانی کـه انها را بالاتر می‌دانیم را روانشناسان اصطلاحا «مقایسه ي اجتماعی پایین بـه بالا» میگویند. مثلاً تصور کنید کـه شـما برخلاف میل تان نمیتوانید بچه دار شوید. در حالت عادی کسی بشما نمیگوید «ببین چـه بچه ي فوق العاده اي دارم!» یا چیزی شبیه این. اما در شبکه هاي اجتماعی چنین چنین احساسی بـه وجود می‌آید، چون برای مخاطب هاي زیادی پست می‌گذاریم.

تحقیقات نشان میدهد کسانی کـه بیشتر از سایرین از این شبکه ها استفاده می‌کنند، بیشتر درگیر این مقایسه ي اجتماعی میشوند و این مسأله احتمال ابتلا بـه افسردگی را بالا می‌برد. کنار گذاشتن شبکه هاي اجتماعی بـه مقابله با این میزان مقایسه ي اجتماعی کمک میکند ودر نهایت احساس شادی و اعتماد بـه نفس بیشتری خواهید داشت.

خواب بیشتری خواهید داشت

حتماً تجربه ي آنرا داشته اید کـه قبل از خواب تصمیم میگیرید نگاه مختصری بـه شبکه هاي اجتماعی بیندازید اما ناگهان بـه خودتان می‌آیید و میبینید ساعت ها مشغول لایک کردن و کامنت گذاشتن و گشت زدن در صفحه هاي مختلف بوده اید.

 

اینکار تبدیل بـه یکی از عادت هاي شبانه ي تعداد زیادی از افراد شده و انها اغلب یک تا دو ساعت در تخت مشغول چک کردن این شبکه ها میشوند. اما باید بدانید کـه اگر هرروز اینکار را انجام می‌دهید، ۱۵ ساعت در هفته را تنها صرف شبکه هاي اجتماعی میکنید. شـما چنین زمانی را نه صرف کاری مثل بیرون رفتن با دوستان، بلکه تنها صرف تماشای چند عکس و فیلم و کامنت گذاشتن برای انها کرده‌اید.

وقتی این شبکه ها را کنار میگذارید، در واقع یک کار اضافی را از اولویت هایتان حذف میکنید. اگر می‌خواهید در زمان خواب فعالیت آرامش بخشی انجام دهید، استفاده از وسایل الکترونیکی را فراموش کنید و کارهای مثل مطالعه ي کتاب یا برنامه ریزی برای روزبعد را امتحان کنید کـه آرامش بخش تر هستند اما زمان کمتری میبرند.

ارتباطات رو در روی تان تقویت خواهد شد

شکی نیست کـه شبکه هاي اجتماعی می‌تواند روش خوبی برای حفظ ارتباط با دوستان قدیمی یا اعضای دور خانواده باشد، اما ترک این شبکه ها میتواند مزایای فوق العاده اي برای روابط واقعی تان داشته باشد. روابط میان فردی رو در رو طبق معمول بسیار قویتر از روابط صرفاً مجازی هستند

 

و دوری از شبکه هاي اجتماعی شـما را وادار می‌کند روی ارتباطات دنیای واقعی تمرکز کنید. کنار گذاشتن شبکه هاي اجتماعی و صرف زمان بیشتر برای ارتباطات رو در رو بـه روابط عاطفی شـما کمک میکند. این روابط یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در سلامت جسمی و روحی مـا هستند.

احتمال کسل شدن تان کمتر می‌شود

اغلب مـا زمانی کـه جایی منتظر باشیم ترجیح میدهیم سر خودرا با تلفن همراه مان گرم کنیم. اما طی تحقیقی بر روی ۴۱ دانشجو مشاهده شد اینکار تأثیری معکوس دارد.

 

در حقیقت معلوم شد ۳۰ دقیقه استفاده از تلفن همراه احساس کسالت را افزایش داده بود. بجای چک کردن بی هدف و بدون تمرکز پست ها و اخبار میتوانید کار دیگری انجام دهید کـه ذهن تان را بیشتر درگیر میکند و احساس کسالت را از بین می ببرد، مثل حل جدول یا مطالعه ي کتاب.

کمتر می‌نشینید

نشستن در تمام طول روز میتواند بـه اندازه ي مصرف سیگار برای سلامتی تان خطرناک باشد. بعد از یک روز کاری طولانی بخش قابل توجهی از وقت آزاد خودرا صرف چک کردن شبکه هاي اجتماعی می‌کنیم و طبیعتا اینکار را در حالت نشسته انجام می‌دهیم.

 

دوری از این شبکه ها وقت بیشتری برای فعالیت هاي سالم تر در اختیارتان خواهد گذاشت. البته نباید بازی هاي ویدئویی و تماشای تلویزیون را جای گزین آن کنید چون تفاوتی ندارد.

بـه چیزهای بیشتری در مورد خودتان پی می‌برید

وقتی دست از دنبال کردن نظرات دیگران در شبکه هاي اجتماعی بکشید، احتمالا بیشتر متوجه خواهید شد چـه چیزهایی برای شـما و نه دیگران هیجان آور اسـت.

 

دراین حالت دیگر بـه دنبال آن نیستید تا مثلاً با پست گذاشتن درباره ي همان رستورانی کـه دیگران رفته اند توجه و بازخورد آنها را دریافت کنید. این نیاز بـه شبیه بودن از نظر دیگران در شـما از بین میرود و شروع بـه کشف خودتان می‌کنید.

مهارت هاي تصمیم‌گیری تان تقویت می‌شود

اینروزها عقاید تعداد زیادی از افراد تحت تأثیر مطالبی قرار دارد کـه در شبکه هاي اجتماعی می‌بینند. طبق تحقیقات، بخش قابل توجهی از کاربران، اخبار را تنها از شبکه ي اجتماعی اي کـه عضو آن هستند پیگیری میکنند.

 

تعداد زیادی از تصمیماتی کـه افراد میگیرند نه حاصل تفکر خودشان، بلکه ناشی از آگاهی جمعی اسـت. استفاده از این شبکه ها را کنار بگذارید تا یاد بگیرید کـه چطور بیشتر فکر کنید ودر تصمیم‌گیری ها و انتخاب هایتان استقلال داشته باشید.

کمتر مشاجره خواهید کرد

مشاجره با دیگران از پشت صفحه ي تلفن همراه ساده تر از زمانی اسـت کـه با انها رو در رو باشیم. محققان معتقدند در شبکه هاي اجتماعی هرگز نباید با دیگران مشاجره کرد.

 

اما وقتی استفاده از این شبکه ها را کنار می‌گذارید، خودرا از درگیری دور می‌کنید و از نظر احساسی کمتر آسيب میبینید. دراین حالت دیگر وادار نیستید تمام روز فکرتان را درگیر کامنتی کنید کـه برای پست کسی گذاشتید.

هوش هیجانی تان بیشتر خواهد شد

ترک شبکه هاي اجتماعی احتمالا نه تنها شـما رابه شخص بهتری تبدیل می‌کند، بلکه کمک می‌کند هوش هیجانی خودرا تقویت کنید. این مهارت در محیط کار کمک زیادی بشما می‌کند، اما تعامل با دیگران لازمه ي کسب این مهارت اسـت.

 

وقتی زمان زیادی از روز رابا وسایل الکترونیکی تان سپری می‌کنید، احتمال تجربه ي ارتباط رو در رو از بین میرود و هوش هیجانی تان کم میشود. تلفن همراه تان را کنار بگذارید و با دیگران مکالمه ي واقعی داشته باشید تا کیفیت روابط تان بالا برود و بتوانید این مهارت ضروری را در خود تقویت کنید.


و در ادامه همین بحث اعتیاد به اینترنت و روش های درمان آن

مارک پوتنزا یک روان شناس در دانشگاه ییل و مدیر برنامه ي تحقیق در مورد تمایل هوس گونه و نظارت بیماری هاي مربوط بـه میل و انگیزه شدید اسـت کـه بیش از دو دهه در زمینه ي معالجه ي اعتیاد فعالیت کرده اسـت. در ابتدای شروع این حرفه او نیز مانند هر تازه کاری در حوزه ي اعتیاد بر روی مشکلات ناشی از اعتیاد بـه مواد متمرکز بود؛ برای مثال افراد معتاد بـه مواد مخدر، مشروبات الکلی و غیره.

با این وجود وی خیلی زود با بیمارانی مواجه شد کـه طبقه بندی انها بسیار مشکل بود برای مثال افرادی کـه بـه اختلال موسوم بـه – Trichotillomania – مبتلا بودند. این اختلال باعث میشود کـه فرد آنقدر مو هاي خودرا بکشد تا موهایش کنده شوند و جالب این‌کـه توان متوقف کردن خودرا نیز ندارد. برخی دیگر نیز بـه شدت بـه قمار معتاد شده بودند و حتی بدهی هاي فراوان نیز نمیتوانستانها را از ادامه ي اینکار باز دارد.

بدلیل همین رفتارهای ثانویه اعتیادی بود کـه وی مسیر کاری خودرا تغییر داد، هر چند در آن دوران نیز چنین رفتارهایی رابه سادگی مانند دیگر وابستگی هاي جسمی «اعتیاد» می نامیدند. مارک پوتنزا با خود فکر کرد آیا این دو یکی هستند؟ جواب این اسـت کـه از برخی جهات این دو کاملاً یا تا حدودی باهم متفاوتند. مواد شخص را از لحاظ فیزیکی چنان تحت تاثیر قرار میدهند کـه یک رفتار خاص چنین تاثیری نخواهد داشت.

یعنی این‌کـه مهم نیست اختلال – Trichotillomania – فرد چقدر حاد باشد ودر این حالت چیزی از راه خون بـه بدن فرد اضافه نمی‌شود. اما نکتۀ اساسی و بنیادین این اسـت کـه این دو اشتراکات بسیاری دارند. بر اساس مطالعاتی کـه پوتنزا و همکاران اش در طول این دو دهه داشته اند شباهت ها و اشتراکات بسیاری بین این دو طبقه بندی اعتیاد وجوددارد.

 

هم اعتیاد رفتاری و هم اعتیاد بـه مواد در واقع با عدم توانایی و موفقیت در نظارت یک رفتار شدید و نامعمول شناخته میشوند، حتی اگر عواقب وخیم آنرا درک کرده و خود بـه آنها واقف باشید. هردو با هوس و اشتیاق فراوان آغاز میشوند. بـه ناگاه حس ناتوان کننده اي برای شرط بندی و یا تزریق مقداری مواد در حین غذا خوردن بـه سراغ شـما خواهد آمد. در هردو این موارد نظارت کردن این هوس ناگهانی برای شـما غیرممکن خواهد بود.

اعتیادهای رفتاری و موادی نیز اساس ژنتیکی داشته و این ژنتیک انها نیز اشتراکات بسیاری دارند. جهش هاي ژنی مشابهی در عده اي از افراد الکلی و افراد معتاد بـه مواد مخدر دیده شده کـه مشابه جهش هاي ژنی افرادی اسـت کـه بـه قمار کردن اعتیاد پیدا کرده اند. علاوه بر این در هردو مورد یک نوع مشابه از نوروشیمی «Neurochemistry» در مغز افراد بـه وجود می‌آید.

برای مثال مواد مخدر مسیر مزولیمبیک هورمون دوپامین را تحت تاثیر قرار میدهند کـه مرکز شادی و خوشی در مغز اسـت. رفتارهایی مانند قمار کردن نیز بخش هاي مشابهی از مغز مانند جریان جایزه اي مغز را فعال میکنند. با این وجود، درسال هاي اخیر، پوتنزا بطور گسترده و فزاینده اي با درمان یک اعتیاد کاملاً جدید روبه‌رو شده اسـت و مشکل مربوط بـه بیمارانی بوده کـه بـه وی مراجعه کرده و اعلام میکنند کـه:

 

نمیتوانند از فضای اینترنت خارج شوند. این اعتیاد نیز کاملاً یک اعتیاد رفتاری محسوب می‌شود کـه عواقب مشابهی نیز دارد. بـه گفته ي پوتنزا ویژگی هاي اساسی و بنیادینی در تمامی این شرایط یکسان اسـت. چیزهایی شبیه انگیزش برای دست زدن بـه رفتارهایی خاص و کنار گذاشتن دیگر فعالیت هاي مهم روزانه برای این‌کـه وقت کافی برای اشتغال بـه آن کار خاص فراهم شود.

بـه عبارت دیگر دراین نوع اعتیاد، فرد رفتارهایی را برای یک رفتار خاص انجام می‌دهد یا رفتارهایی رابه خاطر یک رفتار خاص کنار می‌گذارد. در مورد اعتیاد بـه اینترنت یک تفاوت خاص و پیچیده وجوددارد. برخلاف اعتیاد بـه قمار و یا حتی اختلال روحی – Trichotillomania – نمیتوان مقدار اثر منفی و قابل اندازه گیری اعتیاد بـه اینترنت را ارزیابی کرد. در مورد اعتیاد بـه قمار:

شـما پول زیادی از دست می‌دهید و این موضوع باعث می‌شود کـه بخود و خانواده آسیب بزنید. اما در مورد افرادی کـه بـه اینترنت اعتیاد پیدا کرده اند چنین آسیب هاي مشخصی دیده نمی‌شود. برای مثال دختری با اصرار والدینش بـه پزشک پوتنزا مراجعه کرد و گفت کـه بـه رغم این‌کـه دختر سالم و کاملاً اجتماعی بوده مدتی اسـت کـه بـه افسردگی دچار شده ودر تعداد زیادی از کلاس هایش حضور پیدا نمی‌کند.

 

بجای آن بـه کلاس هاي فوق برنامه می‌رود و با افرادی کـه نمی شناسد مراوده ي زیادی دارد. از همه ی مهم تر این‌کـه بیشتر روابط او در دنیای مجازی و اینترنت بوده و زمان زیادی را در روز بـه حضور در فضای اینترنت میگذارند. سوال او این بود کـه آیا چنین رفتارهای زندگی اجتماعی و شخصی وی را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد و آیا اینترنت برای او مشکل آفرین شده یا خیر؟

برای مثال اگر وی وقت زیادی را در اینترنت میگذارند اما ازآن برای یادگیری زبان هاي خارجی یا خواندن مقالات درسی و غیردرسی مفید استفاده می‌کرد آن وقت تشخیص پزشک روان‌شناس چـه می بود؟ در هر صورت اینترنت یک رسانه اسـت نه یک فعالیت. اگر وقت زیادی رابه قمار و شرط بندی بـه صورت آنلاین بگذرانید نیز شـما بـه قمار معتاد شده اید نه بـه استفاده از اینترنت.

اگر وقت زیادی رابه خرید آنلاین اختصاص دهید شـما بـه خرید معتاد شده اید نه بـه اینترنت. درسال هاي دهه ي ۱۹۹۰ کـه هنوز گوشی هاي هوشمند و لپ‎تاپ هاي سبک فراگیر نشده بودند و مردم صرفاً از اینترنت خانگی استفاده میکردند نیز محققان بر روی پتانسیل اعتیادی اینترنت تحقیق می‌کردند. حتی در آن دوران نیز افراد رفتارهایی با نشانه هاي مشابه را از خود بروز می دادند.

 

کـه شباهت بسیاری با نشانه هاي دیگر رفتارهای اعتیادی داشت: مشکل در سر کار، انزوای اجتماعی و عدم توانایی در بازگشت بـه حالت سابق و دست کشیدن از رفتارهای اعتیادی. در مطالعات روانشناسان بـه این نتیجه رسیدند کـه اعتیاد بـه اینترنت نیز مانند دیگر انواع اعتیاد مشکل زا بوده و باید درمان شود. برای مثال در مطالعه اي کـه درسال 2012 بر روی حدود 12000 شخص بالغ در 11 کشور اروپایی انجام گرفت.

در نهایت محققان بـه این نتیجه رسیدند کـه 4/4 درصد از این افراد بـه اختلالی با عنوان «استفاده ي بیمارگونه از اینترنت» دچار بوده و یا بـه شیوه اي از اینترنت استفاده میکنند کـه سلامتی و زندگی آنها را در دسترس خطر قرار می‌دهد. با ترکیب حضور بیش از حد در فضای اینترنت و کم شدن زمان فعالیت هاي کاری و اجتماعی ضروری و لازم برای هر فرد، استفاده از اینترنت میتواند بـه اضطراب روحی و اختلالات بالینی منجر شود.

کـه با ناتوانی کارکردی در اعتیاد بـه قمار یکسان اسـت. درصد کسانی کـه بـه اختلال موسوم بـه «استفاده ناهنجار از اینترنت مبتلا بودند نوع خفیف تری از اعتیاد بـه اینترنت کـه گرچه مشکل ساز می شد اما رفتارهای کاملاً ویرانگری محسوب نمیگردید 13/5 درصد تشخیص داده شد. این افراد طبق معمولً از اختلالات روانی دیگری مانند افسردگی، اضطراب، بیش فعالی و اختلال وسواسی اجباری رنج می بردند.

 

روی هم رفته اعتیاد بـه اینترنت صدمات مالی و روانی کمتری نسبت بـه اعتیاد بـه قمار دارد. با این وجود پوتنزا موارد تعداد زیادی از افرادی را دیده کـه اعتیاد شدید بـه فضای اینترنت زندگی آنها رابه نحوی تغییر داده و مشکلات آنها شباهت بسیاری با مشکلات افراد معتاد بـه قمار داشته اسـت. در واقع این موضوع تنها در بین افراد دانشگاهی دیده نمیشود و یک موضوع همه ی گیر اسـت کـه تعداد زیادی از افراد نداشتن اینترنت را تحمل نمی‌کنند.

حتی اگر بـه هر دلیلی برای مدت زمان کوتاهی بـه دنیای اینترنت دسترسی نداشته باشند. با این وجود هنوز تعداد زیادی از محققان نمی‌دانند کـه آیا باید استفاده ي بیش از حد از اینترنت را جزو اعتیادهای رفتاری قرار دهند یا خیر. مشکل اصلی در مورد این رفتار اعتیادی این اسـت کـه اعتیاد بـه اینترنت بـه شدت در حال تغییر بوده و محققان نمیتوانند همپای این تغییرات حرکت کنند.

و گرچه عواقب این استفاده ي ناهنجار بـه سرعت خودرا نشان میدهند اما نمی‌توان تاثیر دراز مدت این رفتار را بر زندگی فرد مشحص کرد. جالب این‌کـه افرادی کـه بـه پزشک پوتنزا برای مشکلشان با استفاده ي بیش از حد از اینترنت مراجعه می‌کنند طبق معمولً جوان بوده و تفاوت هاي جنسیتی نیز در بین آنها دیده می‌شود، بدین معنی کـه احتمال اعتیاد پسران بـه بازی هاي آنلاین

 

و اعتیاد زنان بـه فعالیت هایي شبیه حضور مداوم در شبکه هاي اجتماعی بیشتر از جنسیت مقابل اسـت. اما در کل نمیتوان اصول کلی را تدوین کرد زیرا ماهیت مشکل بـه سرعت در حال تغییر اسـت . بـه گفته ي پزشک پوتنزا مشکل این اسـت کـه نمی‌دانیم استفاده ي صحیح و طبیعی چـه مقدار باید باشد و مانند اعتیاد بـه الکل نیست کـه برای افراد مقدار قابل تحملی تجویز شود.

بـه عبارت دیگر تنها این‌کـه شـما تمام روز را در دنیای اینترنت باشید بـه این معنا نیست کـه شـما معتاد شده اید. هیچ حد هنجاری و یا اعداد خطرناکی کـه بتواند اعتیاد داشتن و نداشتن بـه اینترنت را برای مـا مشخص کنند وجود ندارد. با این وجود اعتیاد رفتاری کاملاً واقعی بوده و وجوددارد ودر تعداد زیادی از موارد اعتیاد بـه اینترنت ویژگی هاي دیگر اعتیادهای رفتاری مانند اعتیاد بـه قمار را نیز شامل میشود.

اما تفاوت هایي نیز موجود اسـت کـه راه ها و شیوه هاي درمانی این نوع از اعتیاد رابا اعتیادهای رفتاری و موادی دیگر متفاوت می سازد. در مورد این اعتیادهای رفتاری مشخص یکی از موثرترین و ساده‌ترین راه هاي درمانی این اسـت کـه محرک ها و تسریع کننده ها را حذف کرد. برای مثال کارت هاي بانکی و اعتباری را باطل نمود یا از مشروبات الکلی موجود در خانه خلاص شد.

 

از حضور در مکان هایي کـه طبق معمولً در آن جا بـه استعمال مواد یا مشروبات پرداخته میشود خودداری گردد. از افرادی کـه طبق معمولً این رفتارهای با ماهیت اعتیادی رابا انها انجام می‌دهید اجتناب شود. بطور کلی باید از عواملی کـه فرد رابه سمت این رفتارهای اعتیادی سوق می‌دهند خودداری شود. اما در مورد اعتیاد بـه اینترنت راه حل بسیار پیچیده تر اسـت زیرا:

کامپیوتر و ارتباطات دیجیتال بـه جزئی اصلی و جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ي انسانها تبدیل شده اند. شـما نمیتوانید ارتباط خودرا با دنیای اینترنت قطع کنید و همان‌ گونه بتوانید بدون مشکل بـه کارهای روزمره بپردازید. برای مثال یک دانش آموز برای انجام پروژه هاي درسی اش ناگزیر اسـت کـه از اینترنت استفاده کند. در واقع استفاده از اینترنت بطور هم زمان هم مفید و هم ویرانگر اسـت.

 

و استفاده نکردن ازآن نیز صدماتی رابه فرد وارد کرده و زندگی روزمره ي وی را بـه نحوی منفی تحت تاثیر قرار میدهد. اما پوتنزا امیدوار اسـت کـه روشی برای غلبه بر استفاده ي بی رویه از اینترنت وجود داشته باشد بدین صورت کـه خود رسانه ي اینترنت مقدار کافی و مقبولی را برای شـما درنظر گرفته و بـه محض بـه اتمام رسیدن آن مقدار اتصال شـما قطع گردد درست مانند یک کازینو.

کـه بـه محض وارد شدن شـما بـه ضررهای فراوان، بدون دخالت شـما برق ها را قطع کند و نگذارد بیش از پیش در خسارت پیش بروید. بـه عبارت دیگر باید برای اینترنت نیز از لحاظ روانشناختی یک مهار مشخص درنظر گرفته شود بهترین کار استفاده از این ابزارها بـه کمک یک روان شناس اسـت. بـه عبارت دیگر میتوان از خود تکنولوژی برای فائق آمدن بر مشکلاتی کـه آن تکنولوژی باعث شده استفاده نمود.

-