آرتروز دست به علت از بین رفتن غضروف مفاصل ایجاد می شود که همین موضوع سبب ورم مفاصل، التهاب بافت های اطراف آن و در نهایت درد در ناحیه درگیر شده می شود. افرادی که به آرتروز انگشتان مبتلا می شوند می توانند با استفاده از چند حرکت ساده درد خود را تا حدودی کاهش دهند.

21

آرتروز انگشتان دست:

سرپوش پزشکی - دست و انگشتان آن از مهمترین راه های برقراری ارتباط ما با محیط است، از این رو اگر احساس در انگشت خود احساس درد داشته باشید ممکن است از بسیاری فعالیت های روزانه عقب بمانید و کیفیت زندگیتان تحت تاثیر قرار بگیرد. یکی از دلایلی که می تواند با درد شدید انگستان همراه باشد آرتروز است.

آرتروز انگشت معضلی است که در اثر از بین رفتن و فرسایش غضروف های بین مفصل انگشت رخ می دهد در نتیجه استخوان ها نمی توانند به راحتی حرکت کنند و بر روی یکدیگر ساییده می شوند. پرکاربرد، متحرک بودن و استفاده مکرر از این مفاصل در امور روزمره این قسمت را بیشتر در معرض آسیب قرار داده است. آرتروز انگشتان یکی از شایع ترین دلایل درد انگشت است که می توان حرکات دست را محدودتر کند.

افرادی که به آرتروز انگشت مبتلا می شوند؛ سفتی مفصل و درد شدید در ناحیه آسیب دیده را هم تجربه خواهد کرد، البته این موضوع را انجام کارهای تکراری شدید؛ بدتر خواهد شد. افرادی که به این عارضه مبتلادمی شوند برای انجام فعالیت های روزانه و ساده مانند؛ تایپ کردن، آشپزی، بلند کردن اشیاء سنگین و... مشکل دارند، این موضوع به مرور زمان تشدید می شود، قدرت دست کاهش یافته، ضعف ایجاد شده و در نهایت توانی حتی برای برداشتن وسایل هم باقی نمی ماند همین مورد می تواند مشکلات را چند برابر کد و کیفیت زندگی را کاهش دهد.

 

ورزش هایی برای آرتروز انگشت:

متاسفانه درمان قطعی برای آرتروز وجود ندارد اما می توان با استفاده از چند ورزش درد ناشی از آن را کاهش داد. تمرین هایی که در ادامه به آنها اشاره می شود با تقویت دست و انگشتان و افزایش دامنه حرکت در تسکین درد ناشی از آرتروز کمک کننده می باشدو قبل از شروع به تمرین باید به دو نکته توجه داشته باشید:

- در انجام این تمرین های آموزشی نباید احساس درد داشته باشید.

- در صورتی که دست ها و انگشتانتان دردناک و سفت هستند باید قبل از ورزش آنها را گرم کنید، در این صورت کشیدن یا حرکت دادن آنها آسان تر خواهد شد؛ برای این کار می توانید یک بالشتک را گرم کنید، دست را داخل آن فرو برده و آن را گرم کنید یا از یک ظرف آب گرم استفاده کنید و برای ۵ الی ۱۰ دقیقه دست خود را گرم کنید.

در ادامه این مقاله سرپوش به چند تمرین مخصوص آرتروز انگشت خواهیم پرداخت:

تمرین اول؛ نرمش خم کردن انگشتان دست:

این تمرین را با شل کردن عضلات دست شروع کنید، بعد از آن انگشتان را صاف کرده و نزدیک یکدیگر نگه دارید، در اینجا باید بند اول نگشتان را خم کرده و مچ و مفاصل دست را صاف و مستقیم نگه دارید. آهسته و نرم دست را به حالت اولیه خود برگردانید و همین تمرین را برای دست دیگرتان هم انجام دهید. می توانید تا جایی که دست شما اجازه می دهد این حرکت را چند بار برای هر دست تکرار کنید.

تمرین دوم؛ نرمش مشت کردن دست:

این تمرین را با دور از هم و کشیده نگه داشتن انگشتان شروع کنید، سپس انگشتان را با حالتی نرم و آزاد مشت کنید و انگشت شست را روی بقیه انگشتان قرار دهید. توجه داشته باشید که انگشتان را نباید محکم روی همدیگر فشار دهید. بعد از اتمام این مراحل دست را نرم آهسته به حالت اولیه برگردانید و برای دست دیگر هم تمرین را تکرار کنید.

 

تمرین سوم؛ نرمش كشش چنگالي انگشتان دست:

با استفاده از این تمرین می توانید دامنه حركت انگشتان را بهبود دهید، دست خود را جلوی بدن قرار داده به شکلی که كف دستتان به سمت خودتان قرار بگیرد، سپس نوک انشگتان را تا آنجا که امکان دارد بدون فشار زیاد به مفاصلتان به حالت صاف برگردانید و به سطح ميز بچسبانيد، باید ۳۰ تا ۶۰ ثانیه دست را در همین حالت نگه دارید و سپس دست را آزاد کنید. باید این حرکت را حداقل برای ۴ مرتبه و برای هر دست تکرار کنید.

تمرین چهارم؛ نرمش تقويت چنگ زدن دست:

این تمرین می تواند به بازکردن در و به دست گرفتن اشياء را بدون انداختن آنها کمک کند و این موضوع را برای شما آسان تر کند؛ برای این کار باید یک توپ نرم را در کف دست بگیرید و آن را با حداكثر شدتي که امکان دارد چنگ بزنید، چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس دست را باز کنید این حرکت را ۱۰ الی ۱۵ بار برای هر دست و ۲ الی ۳ بار در هفته تکرار کنید، باید توجه کرد در فواصل جلسه هاي تمريني ۴۸ ساعت به دست ها استراحت دهید، در صورتی که مفصل شستتان را آسیب دیده باشد این حرکت را انجام ندهید.

 

انگشت خود را صاف نگه داشته، شست را در عرض کف دست خم کنید و با استفاده از نوک انگشت برآمدگی پایین انگشت کوچک لمس کنید. در صورتی که نمی توانید؛ شست را تا جایی که این محل را لمس کند بکشید، در صورتی هم که نمی توانید؛ شست را تا جای ممکن است خم کنید، بعد از آن هم شست را به حالت اولیه خود برگردانید.

تمرین پنجم؛ نرمش راه بردن انگشتان دست:

کف دست را به شکل صاف روی میز قرار داده به طوری که بین انگشتان اندکی فاصله وجود داشته باشد، سپس انگشتان را یکی یکی به طرف شست حرکت دهید، این حرکت دادن را با انگشت اشاره شروع کنید و به ترتیب روی انگشتان دیگر ادامه دهید، برای این نرمش باید مچ دست و شست خود را ثابت نگه دارید. این حرکت را با دست دیگر هم انجام دهید.

تمرین ششم؛ نرمش باز و بسته کردن انگشتان دست:

انگشتان خود را تا جایی که امکان دارد از هم دور کنید، البته باید توجه کرد که دردی در انگشتان ایجاد نشود، چند ثانیه در همین حالت نگه داشته و سپس انگشتان را شل کنید و به همدیگر نزدیک کنید و دوباره به حالت اولیه برگردانید. این نرمش را برای هر دوست تکرار کنید و به مرور تعداد دفعات را افزایش دهید.

 

تمرین هفتم؛ نرمش بازکردن شست دست:

در صورتی که عضلات شست را تقویت کنید می توانید عملکرد خود را در برداشتن اشیاء سنگین مانند قوطی ها و بطری ها را بهبود دهید. کف دست خود را به شکل صاف روی میز قرار داده و یک نوار کشی را در قاعده انگشتان دور دستتان قرار دهید، شست خود را تا جایی که امکان دارد از سایر انگشتان دور کنید، به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در همین حالت باقی مانده و سپس به حالت اولیه برگردید. این تمرین را برای ۱۰ ایل ۱۵ بار برای هر دو دست تکرار کنید، استفاده از این تمرین برای ۲ الی ۳ بار در هفته توصیه می شود اما باید در فواصل ۴۸ ساعته به دست هایتان استراحت دهید.

تمرین هشتم؛ نرمش خم کردن شست دست:

با استفاده از این حرکت هم می توانید دامنه حرکت شست را افزایش دهید، دست را جلوی خود قرار دهید به شکلی که کف دستتان رو بالا و به سمت خودتان قرار داشته باشد. دست خود را بکشید و تا جایی که امکان دارد از سایر انگشتان دور کنید، سپس شست را روی کف دست خم کرده تا به پایه انگشت کوچکتان برسد. ۳۰ الی ۶۰ ثانیه در همین موقعیت بمانید، برای حداقل ۴ بار در هر شست این حرکت را تکرار کنید.

-