با شنیدن واژه تناسب اندام، به چه چیزی فکر می کنید؟ وقتی از تناسب اندام حرف می زنیم دقیقا به چه چیزی اشاره داریم؟ تناسب اندام، فیتنس، لاغری و کاهش وزن و… همگی واژه هایی هستند که ناخود آگاه پس از شنیدن آنها ذهنمان به سمت یک جلسه تمرینی و یک فعالیت ورزشی می رود. حقیقت این است که فیتنس و تناسب اندام معنا و مفهوم عمیق تر و گسترده تری دارد. وقتی می گوییم ورزش، تندرستی و سلامتی منظور تنها سلامت جسمانی نیست؛ بلکه سلامت روانی و روحی نیز به همان اندازه سلامت جسمانی اهمیت دارد. این بخش به بررسی کامل تر و دقیق این موضوع اختصاص دارد. حتما تا پایان این بخش همراه ما باشید.

 

2

 

فیتنس شدن چیست؟

تناسب اندام چیست؟

 

تناسب اندام یعنی حالت کلی از سلامت و تندرستی. اگر با دقت بیشتری به این موضوع فکر کنید متوجه می شوید که تندرستی و سلامتی تنها به جسم و فیزیک کلی بدن ختم نمی شود؛ بلکه شما باید با تغییراتی که در لایف استایلتان به وجود می آورید، به اندام ایده آل، سلامت روان و تندرستی برسید. به پاسخ این سوال فکر کنید؛ آیا بدن و جسم سالم با روان آشفته با یکدیگر هماهنگ هستند؟ آیا برای حفظ تناسب اندام تنها باید خوب ورزش کرد و تغذیه مناسبی داشت؟

تصور کنید فردی را که اندام ایده آل دارد، خوب ورزش می کند و غذای سالم می خورد اما این فرد ناامید و ناراحت و به نوعی افسرده است. آیا شما این فرد را تندرست می بینید؟ قطعا خیر. اینجاست که معنا و مفهوم دقیق و اصلی تناسب اندام برای ما مطرح می شود. روح و روان سالم در جسم سالم هستند که شما را به لایف استایل سالم و اندام سالم می رسانند. بنابراین زمانی که از تناسب اندام حرف می زنیم، تنها منظورمان به جسم و فیزیک بدن نیست، بلکه در مورد ذهن و روان نیز صحبت می کنیم.

رابطه سلامت روح و جسم

شما ورزش می کنید تا احساس خوبی نسبت به بدن و زندگی خود داشته باشید. ورزش تنها بر سلامت جسمانی تاثیر نمی گذارد، بلکه بر سلامت روان و ذهن نیز موثر است. فعالیت بدنی به شما کمک می کند تا زندگی سالم تری داشته باشید و بتوانید روی قدرت ذهن خود متمرکز شوید. اینها همگی تاثیرات ورزش بر سلامت ما هستند که به مجموع آنها تناسب اندام می گوییم.

فیتنس شدن چیست؟

اگر موضوع تناسب اندام را کنار بگذاریم، باید به فیتنس شدن هم اشاره ای داشته باشیم. با شنیدن واژه فیتنس اکثر افراد به یاد رشته ورزشی و نوعی تمرینات ورزشی می افتند؛ اما آیا تا به حال فکر کرده اید که فیتنس شدن به چه معناست؟ Being FIT فیتنس شدن یعنی برخورداری از یک بدن قوی و سالم که می توان با آن فعالیت های ورزشی و سایر فعالیت های دیگر را انجام داد. هدف کلی از فیتنس شدن این است که به مرور زمان به عملکرد بهتری از بدنتان برسید و با فعالیت هایی که انجام می دهید، سطح سلامتی بدنی تان را ارتقا دهید. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید فیتنس شدن سه بخش مختلف دارد؛ تمرین، تغذیه و ریکاوری.

 • تمرین برای فیتنس شدن:

برای فیتنس شدن و تناسب اندام لازم است تا تمرینات خوب و حرفه ای داشته باشید. تمرینات بدنسازی که متناسب با سطح آمادگی جسمانی شما و سایر فاکتورهای فیزیکی شما طراحی شده اند در مسیر فیتنس شدن بهترین گزینه هستند. شما می توانید با تمرینات متفاوت بدنسازی (تمرینات مقاومتی، هوازی، موبیلیتی و انعطاف، تعادل و بالانس و …) قدرت، استقامت، انعطاف، تعادل و تحمل بدنی تان را افزایش دهید. همچنین این تمرینات به شما کمک می کنند تا متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهید. بنابراین با این تمرینات، سلول های بدنی شما نیز تغییراتی را به خود می بینند که همگی این تغییرات شما را در مسیر فیتنس شدن قرار می دهند.

تغذیه مناسب فیتنس

 • تغذیه برای فیتنس شدن:

بخش دیگری از فیتنس شدن به تغذیه برمی گردد. تغذیه سالم و غنی شامل تغذیه ای می شود که در آن غذاها و مواد غذایی مضر و بیا ارزش غذایی پایین حذف می شوند. شاید شنیده باشید مصرف بیش از اندازه فست فودها، به تشدید افسردگی و اضطراب کمک زیادی می کنند! این موضوع با تناسب اندام هم بی ربط نیست. در واقع تغذیه ناسالم هم بر جسم و هم بر ذهن تاثیرات منفی می گذارد. پس زمانی که تغذیه خود را اصلاح می کنید، هم در مسیر فیتنس شدن و هم در مسیر تناسب اندام قرار می گیرید. برای فیتنس شدن لازم است تا مصرف مواد غذایی که حاوی فیبر، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی هستند را افزایش دهید.

 • ریکاوری برای فیتنس شدن:

نه تنها برای فیتنس شدن، بلکه برای تناسب اندام نیز ریکاوری لازم است. ریکاوری یعنی استراحت کافی بدن و عضلات آن. خواب و استراحت کافی و منظم عملکرد بدنی را افزایش می دهد و از بروز بسیاری از بیماری های جسمی و ذهنی پیشگیری می کند. پس از تمرینات پرفشار، بدن باید این فرصت را پیدا کند تا بازیابی و ریکاوری شود. در این صورت می تواند برای تمرینات بدنسازی و سایر فعالیت های بدنی دیگر آماده شود.

رابطه تناسب اندام و سلامت ذهن

هدف اصلی از فیتنس شدن چیست؟

حالا که با تعریف واضح و کامل فیتنس شدن آشنا شدید بهتر است تا ببینیم هدف اصلی از فیتنس شدن چیست؟ چرا شما باید تلاش کنید تا فیتنس شوید؟

هدف اصلی از فیتنس شدن، بالا بردن عملکرد و کارایی بدن و ذهن است. اقداماتی که در مسیر فیتنس انجام می دهید، بدن شما را به سمت سلامت جسم و سلامت روان می کشاند. شما این کارها را انجام می دهید تا از بیماری ها جلوگیری کنید، سطح سلامت بدنی تان را افزایش دهید و لایف استایلتان را تغییر دهید. این معنی واقعی فیتنس شدن است که تا همیشه پایه و اساس یک زندگی سالم را برای شما بنا می کند. به عنوان مثال زمانی که شما مصرف فست فود و چربی های اشباع شده را کاهش می دهید، چه خارج از چارچوب رژیم و تغذیه ورزشی و چه داخل آن، این موارد را رعایت می کنید. پس هدف اصلی از فیتنس شدن، تغییر لایف استایل برای تجربه‌ی داشتن یک زندگی سالم و باکیفیت، بدن سالم و ذهن سالم است.

تندرستی چیست؟

کدام یک مهمتر است؟ سلامت جسم یا سلامت روان؟

بدنسازی، ورزش، سبک زندگی سالم، تناسب اندام و… همگی برای داشتن بدن و ذهن سالم و بهره‌مندی از کیفیت زندگی بالاتر هستند. تمرینات بدنسازی تنها روی عضلات و ماهیچه های بدن شما تاثیر نمی گذارند، بلکه این تمرینات باعث بهبود خلق و خو و افزایش کیفیت زندگی تان نیز می شوند. اگر توجه داشته باشید، افرادی که فعال تر هستند، سالم ترند و روحیه بهتری نیز دارند. این ها همگی تاثیرات ورزش هستند که شما می توانید نتیجه آنها را بر جسم و خلق و خوی خود ببینید.

حال شاید بپرسید کدام یک مهمتر است؟ سلامت ذهن یا سلامت روان؟ این باور غلط را دور بریزید که ورزش و تناسب اندام تنها مختص سلامت جسم است. شما در مسیر فیتنس شدن و تناسب اندام ناخودآگاه می آموزید که برای داشتن یک زندگی سالم چطور تلاش کنید. ذهن سالم در بدن سالم جای دارد و بالعکس. همانطور که از ضرب المثل “عقل سالم در بدن سالم” که معادل انگلیسی “A sound mind dwells in a sound body ” از گذشته مطرح بوده است. زمانی که شما ذهن و یا روان بیمار داشته باشید، قطعا با مشکلات جسمی متعددی روبرو می شوید. بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها، زوال عقل، مشکلات معده و مشکلات گوارشی و… به دلیل افسردگی و اضطراب شدید هستند. قطعا شخصی که افسرده است و با عوارض وحشتناک افسردگی زندگی می کند، به احتمال زیاد وضعیت جسمی و عملکردی خوبی ندارد. پس هرگز ذهن و جسم را از یکدیگر جدا نبینید. همانقدر که سلامت جسم مهم است، سلامت ذهن و روح نیز اهمیت دارد.

برای رسیدن به تناسب اندام باید چقدر فعالیت بدنی داشته باشیم؟

اهمیت تناسب اندام و فیتنس شدن برای همه ما روشن شد. حال شاید این سوال در ذهنتان به وجود بیاید که برای رسیدن به تناسب اندام باید چقدر فعالیت بدنی داشته باشیم و چقدر ورزش کنیم؟ خوب است تا بدانید هیچ کس نمی تواند میزان فعالیت بدنی را به شما دیکته کند! فعالیت بدنی باید با توجه به سن، جنسیت، قد و وزن، سابقه تمرین، سابقه بیماری، سطح آمادگی جسمانی و بسیاری فاکتورهای تعیین شود. حدودا بزرگسالان باید در طول هفته 2.5 ساعت فعالیت بدنی با شدت متوسط داشته باشند. این میزان یعنی 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.

فعالیت بدنی و ورزشی

 • از کجا باید شروع کرد؟

برای شروع لازم است تا به شرایط خودتان توجه داشته باشید. برای رسیدن به تناسب اندام می خواهید داخل منزل ورزش کنید یا باشگاه؟ کدام رشته ورزشی را انتخاب می کنید؟ به یاد داشته باشید شما باید به سمت ورزش هایی بروید که انگیزه انجامشان را دارید. بهتر است با مشورت مربی، تمرینات ورزشی مناسبی را شروع کنید.

فعالیت بدنی برای رسیدن به تناسب اندام فقط به تمرینات ورزشی ختم نمی شود. پیاده روی، خرید، انجام کارها و امورات روزانه، انجام کارهای منزل و… همگی جزو فعالیت های بدنی به حساب می آیند. بنابراین اگر بنا به هر دلیلی نمی توانید ورزش کنید، بهتر است روی فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهید، متمرکز شوید.

 • از قوی ترین بهانه ات، قوی تر باش!

برای رسیدن به تناسب اندام و فیتنس شدن، لازم است تا موانع را کنار بزنید و برای تغییر آماده شوید. همیشه این را به یاد داشته باشید که تغییر سخت است. شاید این کمی شما را مضطرب کند اما باید بپذیرید که برای تغییر کردن لازم است تا از قوی ترین بهانه هایتان هم قوی تر باشید و آنها را کنار بزنید. ترس، اضطراب، تغییر آب و هوا، تغییر محل زندگی و… هرگز بهانه های خوبی برای کنار گذاشتن ورزش و فعالیت بدنی نیستند. اگر تغییرپذیری برایتان سخت است یا اضطرابتان را زیاد می کند، می توانید با یک همراه شروع کنید. خصوصا چند جلسه اول تمرین، این کار باعث افزایش اراده و انگیزه تان می شود.

تمرینات هوازی

 • زمان مناسبی را انتخاب کن!

بهتر است برای ورزش کردن زمان مناسبی را انتخاب کنید. فراموش نکنید شما قرار است به تناسب اندام برسید و تناسب اندام یعنی سلامت جسم و روح. اگر صبح ها وقت بیشتری برای تمرین دارید، حتما برنامه ریزی کنید و در ساعات ابتدایی صبح ورزش کنید. این کار باعث می شود تا روزتان را با انگیزه و انرژی بیشتری شروع کنید. اگر مشغله دارید و نمی توانید صبح ها ورزش کنید بهتر است تا حتما بعدازظهرها را برای تمرین کردن انتخاب کنید. ورزش در هر زمانی که حالتان را بهتر کند، گزینه ایده آلی است.

فعالیت بدنی چه تاثیری بر تناسب اندام و تندرستی دارد؟

فعالیت بدنی تاثیر بسیار زیادی بر تناسب اندام دارد. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید حتی 10 دقیقه پیاده روی در روز بر انرژی و خلق و خوی شما تاثیرات مثبت بسیار زیادی می گذارد. بنابراین هرگز فعالیت بدنی را از خودتان دریغ نکنید و برای فیتنس شدن و رسیدن به یک لایف استایل سالم تلاش کنید. بهتر است تا فعالیت بدنی شما فعالیت ورزشی باشد. ورزش کردن با برنامه و اصول همواره تاثیرات مثبت بسیار زیادی را به همراه دارد. در صورتی که نمی توانید به صورت حرفه ای ورزش کنید، ساده ترین فعالیت های بدنی را نیز از خودتان دریغ نکنید و حتما فعالیت داشته باشید. می دانید چرا؟ زیرا فعالیت بدنی و ورزشی تاثیرات زیادی بر تناسب اندام و تندرستی دارد که از جمله آنها باید به موارد زیر اشاره کنیم.

 • تاثیر مثبت بر روحیه

این به طور علمی ثابت شده که فعالیت بدنی تاثیرات مثبتی بر خلق و خو دارد. طبق مطالعات و بررسی های انجام شده فعالیت های بدنی مانند پیاده روی تاثیراتی همچون افزایش اشتیاق، هوشیاری، تمرکز و… را به همراه دارد.

کاهش استرس با فعالیت بدنی

 • استرس را کاهش می دهد

زمانی که شما برای تناسب اندام تلاش می کنید و فعالیت بدنی دارید، استرس و اضطراب را تا حد بسیار زیادی در بدنتان کاهش می دهید. همانطور که می دانید استرس بر کیفیت خواب، کیفیت زندگی و بسیاری از عوامل دیگر تاثیر می گذارد. از این رو لازم است تا با فعالیت بدنی و ورزش استرستان را نیز کنترل کنید.

 • تاثیر مثبت بر عزت نفس

زمانی که شما برای فیتنس شدن و تناسب اندام تلاش می کنید، عزت نفستان نیز به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند. زمانی که حال خوبتان را می بینید و می توانید با انگیزه و اشتیاق بالایی به کارهایتان رسیدگی کنید در حقیقت عزت نفستان نیز بالا می رود و این از هر جهت در زندگی تان تاثیر مثبت دارد.

 • مقابله با بیماری ها

برای رسیدن به تناسب اندام و داشتن یک لایف استایل سالم تلاش می کنید و روی فعالیت بدنی تان متمرکز می شوید. این از هر دو جهت برای شما مزیت دارد. هم از نظر روحی و ذهنی تقویت می شوید و هم از نظر جسمی با بسیاری از بیماری ها مقابله می کنید. خوب است تا بدانید فعالیت بدنی منظم و تناسب اندام خطر ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت نوع 2، سندروم متابولیک، چندین نوع سرطان، بیماری های قلبی و عروقی و… را در بدن شما کاهش می دهد. باید بدانید که بسیاری از این بیماری ها با فشار خون، چربی خون، بی تحرکی و سبک زندگی غلط در بدن انسان شکل می گیرند و پس از آن تشدید می شوند. بنابراین شما می توانید با فعالیت بدنی منظم با بسیاری از بیماری ها و مشکلات جسمی و روحی مقابله کنید.

 • تقویت استخوان ها و ماهیچه های بدن

همانطور که می دانید در برنامه تناسب اندام، استخوان ها و ماهیچه های بدن به خوبی تقویت می شوند و سالم می مانند. با افزایش سن، رشد ماهیچه ها کاهش می یابد و ممکن است ماهیچه های بدن کم کم تحلیل شوند. ورزش و فعالیت بدنی مناسب می تواند به سالم ماندن استخوان ها و ماهیچه های بدن حتی در سنین بالاتر کمک کند. در حقیقت کاهش توده عضلانی و قدرت عضلانی با سرعت آهسته تری پیش می رود.

اما تناسب اندام و فیتنس شدن مزایای دیگری هم دارد…

مزایای تناسب اندام، فعالیت بدنی مناسب و منظم و فیتنس شدن تنها به موارد بالا ختم نمی شوند. این موضوع تا حد زیادی جدی و مهم است. بنابراین اگر شما به طور دقیق بدانید که تناسب اندام چه تاثیرات عمیقی بر سلامت روح و جسم شما دارد، قطعا از آن غافل نمی شوید. زمانی که فعالیت بدنی و ورزشی منظم و مناسبی داشته باشید:

 • سطح استقامت و انرژی بدن شما افزایش پیدا می کند.
 • با انرژی بیشتری می توانید به انجام کارها و فعالیت های روزمره تان رسیدگی کنید.
 • خطر آسیب دیدگی به عضلات و استخوان های بدن شما تا حد زیادی کاهش می یابد.
 • استرس و اضطرابتان کاهش پیدا می کند و عملکرد ذهنی بهتری خواهید داشت.
 • اعتماد به نفس و عزت نفس شما افزایش پیدا می کند.
 • عضلاتتان تقویت می شود و متابولیسم در بدنتان افزایش می یابد.
 • حالات روحی شما تغییر می کند، شادتر می شوید و سطح اندروفین که همان هورمون شادی است در بدن شما افزایش پیدا می کند.
 • کلسترول بد خون، فشار خون و سایر مشکلات این چنینی در بدنتان کاهش می یابد.

سخن پایانی

در ابتدا باید از شما تشکر کنیم که مطالب علمی و مستند این بخش از مجله فیتنس پرشین را مطالعه کردید. توجه کردن به مواردی که در اینجا ذکر کردیم شما را در مسیر فیتنس شدن و تناسب اندام قرار می دهد. به خاطر داشته باشید تناسب اندام چیزی فراتر از وزن ایده آل و اندام زیبا است. تناسب اندام یعنی زندگی کردن با جسم و روح سالم و شاد. این به مراتب ارزشمندتر از اندام ایده آل است. یقین داشته باشید روح آسیب دیده و جسم سالم یا روح سالم و جسم آسیب دیده هر دو در یک کالبد نمی مانند و قطعا از یکدیگر تاثیر می گیرند. بنابراین برای سلامت روح و جسمتان به یک اندازه ارزش قائل شوید.

-