گودی بغل ران چیست؟ شاید متوجه این موضوع شده باشید که در دو طرف استخوان لگن تان یک شیب یا فرورفتگی وجود دارد. بسیاری از خانم ها برای خوش فرم شدن باسن و ران ها می خواهند علت این موضوع را بدانند و با نحوه برطرف کردن آن آشنا شوند. حقیقت این است که هیپ دیپ یا گودی بغل ران یک مشکل یا عارضه نیست؛ بلکه کاملا طبیعی است. بنابراین اگر تا به حال گمان می کردید تنها شما با این موضوع روبرو هستید، بهتر است تا آن را فراموش کنید. در این بخش به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت. همچنین راه ها و روش های برطرف کردن آن را برایتان عنوان خواهیم کرد. با ما تا پایان همراه باشید.

 

6

 

فرورفتگی کنار ران

گودی بغل ران یا Hip dip چیست؟

 

گودی بغل ران در حقیقت فرورفتگی هایی است که در دو طرف استخوان لگن و در قسمت بیرونی پاها وجود دارد. این موضوع کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. هیپ دیپ، فرورفتگی کنار ران، باسن ویولونی و شیب لگن همگی نام های رایجی هستند که برای این مشکل ذکر می شوند. هیپ دیپ به صورت منحنی شکل به سمت داخل و در دو طرف لگن شما قرار دارد. این فرورفتگی درست در زیر هر استخوان لگن قرار دارد بنابراین کاملا قابل رویت است. عمدتا شیب لگن جنبه ارثی و ژنتیکی دارد. بنابراین نگرانی نداشته باشید و این را به چشم یک بیماری یا اختلال نبینید.

گودی بغل ران در بدن هر فرد با دیگری متفاوت است. این شیب طبیعی لگن از نظر ظاهری در ساختار بدن هر انسان متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات ممکن است این فرورفتگی به صورت کاملا محسوس باشد و گاهی اوقات ممکن است ظاهر بسیار بزرگی داشته باشد. بنابراین همه چیز به ساختار استخوان لگن شما بستگی دارد. اگر به اسکلت بدن و ساختار استخوانی توجه کنید می بینید که توسط توده های عضلانی پوشیده شده است. بنابراین وضعیت توده عضلانی و توزیع چربی در بدن می تواند در شدت گودی بغل ران و یا کاهش آن تاثیر زیادی داشته باشد.

ورزش برای هیپ دیپ

علت گودی ران و یا شیب لگن چیست؟

این سوال ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است که علت گودی ران یا هیپ دیپ چیست؟ در حقیقت گودی بغل ران بیشتر نتیجه آناتومی اسکلتی بدن شما است. این آناتومی به صورت ژنتیکی تعیین می شود. بنابراین شما در به وجود آمدن آن هیچ نقشی ندارید. باسن ویولونی زمانی در فیزیک بدن شما دیده می شود که استخوان ران و لگن با یکدیگر فاصله زیادی داشته باشند. در صورتی که ساختار استخوانی این ناحیه به گونه ای نزدیک به هم باشد، این گودی نیز به مراتب کمتر خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل گودی بغل ران، میزان توزیع چربی در بدن شما است. زمانی که در بدن شما بیشترین چربی در ناحیه زیر باسن و پهلوها ذخیره شده باشند، قطعا به هیپ دیپ دچار خواهید شد. علاوه بر آن ضعف و یا قدرت عضلات بغل ران از دیگر عواملی است که بر گودی کنار ران تاثیر می گذارد. با توجه به این موضوع باید بگوییم هر چقدر ماهیچه های این ناحیه قوی تر باشند، گودی بغل ران بزرگتر و پرتر خواهد شد. در مقابل هرچقدر این عضلات ضعیف تر باشند، گودی نیز کمتر خواهد بود.

درمان فرورفتگی بغل ران

خوب است تا بدانید باسن ویولونی یا هیپ دیپ بیشتر در افرادی دیده می شود که استخوان لگن آنها پهن تر است. با توجه به تمامی عواملی که به آنها اشاره کردیم باید بگوییم شیب لگن به این دلایل به وجود می آید و شما در به وجود آمدن آن هیچ نقشی ندارد. به طور کلی اگر این موضوع در زیبایی ظاهری شما تاثیرات منفی گذاشته است، می توانید با انجام یک سری کارها آن را پر کنید.

آیا شیب لگن درمان دارد؟

حالا که متوجه شدید گودی بغل ران چیست و چه عواملی باعث به وجود آمدن آن است، باید به سراغ درمان برویم. شاید بپرسید که آیا شیب لگن درمان دارد؟ در پاسخ باید بگوییم شما نمی توانید به طور کامل از شر این مشکل خلاص شوید. بنابراین می توان گفت هیچ درمان قطعی و دائمی برای آن وجود ندارد. این در حالیست که می توانید با انجام یک سری تمرینات ورزشی، به بدنتان دستور دهید که ذخیره چربی در کجا قرار بگیرد. شاید اگر در فضای مجازی سرچ کوتاهی داشته باشید متوجه شوید که روش های متعددی برای رهایی از این مشکل وجود دارد. صادقانه بگوییم این ها همگی تبلیغاتی هستند که شاید تاثیر چندانی نداشته باشند. بنابراین به دنبال روش های دیگر نباشید. در حالت کلی این را بدانید که هیچ ورزش، رژیم غذایی، تغییر لایف استایل و هیچ مورد دیگری باعث تغییر ساختار استخوان لگن شما نمی شود.

پس راه درمان گودی بغل ران چیست؟ تنها راه چاره این است که با انجام یک سری ورزش ها و تمرینات خاص، عضلات باسن و ران خود را قوی تر کنید. این موضوع باعث می شود تا بافت عضلانی شما باسن ویولونی را پر کند و این گودی و فرورفتگی کمتر به چشم بخورد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که به جای تمرکز روی ظاهر و شکل باسن، روی چیزهای مهمتری متمرکز شوید؛ مثل قدرت و ثبات عضلات باسن.

درمان هیپ دیپ

آیا می دانید چرا تاکید ما بر این است که شما تمرکزتان روی قدرت و ثبات باسن باشد؟ همانطور که می دانید استخوان های لگن یکی از اصلی ترین ساختار استخوانی و اسکلتی بدن شما هستند. این استخوان ها تمام وزن بدن را تحمل می کنند. در نتیجه اگر تمرکزتان برای درمان گودی بغل ران، قدرت و ثبات باسن باشد، کمتر در معرض آسیب و خطر قرار می گیرید. ساختار لگن از چندین استخوان که به یکدیگر متصل شده اند، تشکیل شده است. به همین علت شما تنها یک گروه عضلانی و اسکلتی را درگیر نمی کنید، بلکه گروهی از آنها را درگیر خواهید کرد. برای آشنایی بیشتر با ساختار لگن و استخوان های آن بهتر است مقاله اهمیت ابداکتور و اداکتور فیتنس پرشین را مطالعه کنید تا اطلاعات کامل تری در این خصوص به دست آورید. حتی خوب است تا بدانید باسن ضعیف ارتباط مستقیمی با درد زانو دارد. بنابراین انجام یک سری تمرینات تقویتی برای مفصل ران به کاهش درد و آسیب کمک زیادی می کند.

بهترین تمرینات برای تقویت لگن در منزل

حالا که متوجه شدید انجام تمرینات تقویت لگن برای درمان هیپ دیپ تا چه حد مهم است، می توانید با این تمرینات ساده شروع کنید. به خاطر داشته باشید انجام این تمرینات شما را به طور کامل از شر این موضوع خلاص نمی کنند؛ بلکه با انجام این تمرینات می توانید دردها و آسیب های ناشی از آن را به حداقل برسانید. به تمریناتی که در ادامه ذکر می کنیم، توجه داشته باشید. شما می توانید این تمرینات را بر اساس میزان آمادگی جسمانی و برنامه ورزشی تان در منزل، باشگاه، پارک، هتل و… انجام دهید.

اسکات برای هیپ دیپ

  • اسکات

یکی از بهترین و معروف ترین تمریناتی که به تقویت استخوان لگن و ماهیچه های پا، ران و باسن کمک می کند، اسکات است. با انجام اسکات می توانید به کاهش گودی بغل ران کمک زیادی کنید. علاوه بر آن می توانید تا حد زیادی به ثبات و تقویت باسن کمک کنید. پس هرگز از اسکوات در تمرینات ورزشی تان غافل نشوید و آن را درست و اصولی انجام دهید. اگر با نحوه صحیح انجام حرکت اسکات آشنا نیستید، کلیک کنید تا توضیحات کامل فیتنس پرشین در خصوص این حرکت را دریافت کنید.

  • حرکت لانجز

یکی دیگر از بهترین تمرینات برای پر کردن گودی بغل ران و کاهش آن، حرکت لانجز است. این حرکت به تقویت عضلات باسن، چهار سر ران و ساق پا کمک زیادی می کند. شما می توانید این حرکت را در حالت های مختلف انجام دهید. به خاطر داشته باشید نحوه انجام صحیح و اصولی حرکت از هر عامل دیگری مهمتر است. پس بهتر است تا اینجا کلیک کنید تا با نحوه انجام صحیح حرکت لانجز آشنا شوید.

  • حرکت پل باسن تک پا

یکی دیگر از تمرینات توصیه شده برای پر کردن گودی بغل ران، حرکت پل باسن تک پا است. برای انجام این حرکت پل باسن تک به سادگی انجام می شود و شما برای انجام آن نیاز به وسایل ورزشی خاصی ندارید. کافیست تا روی زمین دراز بکشید و دست هایتان را در دو طرف بدنتان قرار دهید. کف یکی از پاها را روی زمین بگذارید و پای دیگر را به صورت عمود و کاملا صاف به سمت بالا ببرید. حالا با کمک دست ها و منقبض کردن عضلات هسته مرکزی بدن، باسن را از زمین جدا کرده و تا جایی که می توانید بالا بیایید. البته برای اجرای این حرکت ایتدا باید بر روی اجرای حالت نرمال پل باسن تسلط کافی را داشته باشید.

  • حرکت پلانک پهلو یا ساید پلانک

برای پر کردن گودی بغل ران می توانید از حرکت ساید پلانک و سایر حرکت های پلانک کمک بگیرید. پلانک حرکتی مفید برای کل بدن است. شما می توانید این حرکت را به شکل های مختلفی انجام دهید. در ساید پلانک برای بالا بردن شدت تمرین می توانید از کش و یا باند مقاومتی نیز استفاده کنید. اگر مایلید تا با انواع حرکت های پلانک آشنا شوید، اینجا کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید.

جمع بندی نهایی

در این بخش اطلاعات کاملی در خصوص گودی بغل ران و علت آن در اختیارتان قرار دادیم. با توجه به مواردی که در اینجا ذکر شد، هیپ دیپ یا شیب لگن مشکل حاد و آزار دهنده ای نیست. همچنین عامل به وجود آمدن آن چیزی به غیر از ژنتیک و آناتومی اسکلت لگن نیست. بدین ترتیب شما می توانید بدون نگرانی از این موضوع با انجام یک سری تمرینات ورزشی، گودی بغل ران را پر کنید. اکثر افراد به فکر زیبایی ظاهری هستند. در اینجا اشاره داشتیم که هیپ دیپ را جدی بگیرید نه به خاطر اینکه باسن زیبا و خوش فرمی داشته باشید، بلکه برای سلامت مفاصل و زانوهایتان این کار را انجام دهید.

در نهایت باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که گودی بغل ران هیچ راه درمان قطعی ندارد؛ چرا که این مشکل نیست. بنابراین در نظر داشته باشید ساختار اصلی اسکلت بدن شما تغییر نخواهد کرد و این کاملا طبیعی است.

-