برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی، آیا چنین چیزی ممکن است؟ در گذشته هوش مصنوعی به قلمرو علمی تخیلی محدود می شد. حالا می بینید که این به بخش مهمی از واقعیت زندگی ما تبدیل شده است. طی چند وقت اخیر، هوش مصنوعی سر و صدای زیادی به پا کرده و باعث شده تا بسیاری از مردم به طور کامل آن را بشناسند. ربات های مختلفی همچون ChatGPT، Googles Bard و… نمونه های پرکاربرد هوش مصنوعی هستند که شاید بسیاری از شما در حال استفاده از آنها باشید. حال می خواهیم ببینیم هوش مصنوعی در بدنسازی چه نقشی دارد؟ آیا با استفاده از هوش مصنوعی مربیان فیتنس و بدنسازی بیکار می شوند؟ در ادامه این بخش با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق، کامل و علمی این موضوع بپردازیم.

 

7

 

جایگاه هوش مصنوعی در بدنسازی

جایگاه هوش مصنوعی در بدنسازی و فیتنس

 

برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی عبارتی است که شاید این روزها شما آن را سرچ کنید. بهتر است تا قبل از پاسخ به هر سوالی ببینیم جایگاه هوش مصنوعی در بدنسازی و فیتنس کجاست؟ حقیقت امر این است که فناوری هوش مصنوعی در دنیای تناسب اندام و بدنسازی یک رویداد جدید نیست! ساعت های هوشمند، Apple Watch، آینه های هوشمند و…. نوعی هوش مصنوعی هستند که در ورزش و بدنسازی به کمک شما می آیند. شما می توانید به سادگی نکات تغذیه، تمرین، خواب و تناسب اندامتان را با استفاده از این فناوری ها بررسی کنید. تعداد تکرار ست ها و سرعتتان در انجام آنها را چک کنید. با این حال به نظر می رسد که هنوز هوش مصنوعی به طور کامل با ورزش پیوند نخورده باشد.

شاید گمان کنید برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی یک برنامه کامل و خصوصی برای شما باشد. بعضی نیز بر این باورند که هوش مصنوعی می تواند جایگاه مربی خصوصی را برای آنها داشته باشد و یک برنامه اختصاصی در اختیار آنها قرار دهد. برنامه ها و اپلیکیشن های مختلفی مبتنی بر هوش مصنوعی برای بدنسازی و فیتنس طراحی شده اند. JRNY، یکی از همین برنامه هاست. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید در این برنامه بسیاری از قابلیت ها ارتقا یافته است. بنابراین شما می توانید به عنوان یک سیستم تمرینی قدرتی در خانه از آن استفاده کنید.

برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی به شما این امکان را می دهد که در مکانی به راحتی از تمریناتی که برای شما شخصی سازی شده است، استفاده کنید. حتی می توانید این برنامه را به اشتراک بگذارید.

بررسی ChatGPT در بدنسازی

هوش مصنوعی در بدنسازی یک موضوع جدید و نو نیست. شما از گذشته تا به امروز از فناوری های مختلفی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کرده اید. در خصوص ChatGPT در بدنسازی نیز باید بگوییم با استفاده از آن می توانید یک برنامه شخصی سازی شده و اختصاصی برای خودتان را به مدت سه روز ایجاد کنید. این برنامه برای افراد مبتدی کاملا مناسب است. با ChatGPT می توانید برنامه بالاتنه، کاردیو و ریکاوری را تنظیم کنید.

ابزارهای هوش مصنوعی در بدنسازی

البته لازم است تا بدانید در کنار شگفتی هایی که ChatGPT در دنیای تناسب اندام و بدنسازی به وجود آورده است، محدودیت های خود را نیز می پذیرد! این نوع از هوش مصنوعی چندان دقیق و کامل عمل نمی کند. بنابراین هرگز به طور کامل به آن اعتماد نکنید. به طور مثال در ChatGPT عبارت “برنامه تمرینی قبل از تولد” را سرچ کنید! پاسخ، شما را متعجب می کند. ChatGPT به شما می گوید “قبل از شروع هر برنامه تمرینی قبل از تولد، مهم است که با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که این کار برای شما و کودک مضر نیست!” همچنین در ادامه به شما گرم کردن، تقویت عضلات، کاردیو و حرکات کششی را پیشنهاد می دهد. بنابراین منطقی نیست که شما ChatGPT را جایگزین مربی خصوصی کنید.

برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی چه مزایایی دارد؟

حالا که با جایگاه هوش مصنوعی در بدنسازی آشنا شدید، خوب است تا ببینیم مزایای استفاده از هوش مصنوعی در بدنسازی چیست؟ آیا تلفیق فیتنس با تکنولوژی برای ما منفعت دارد؟

  • توانایی تنظیم برنامه روزانه

برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی به صورت روزانه یکی از مهمترین مزایایی است که باید در نظر بگیرید. با استفاده از هوش مصنوعی و برنامه های مبتنی بر آن، شما می توانید برنامه روزانه ای را برای خودتان داشته باشید. به عنوان مثال ممکن است در طول هفته مشغله های فراوانی داشته باشید. در این صورت می توانید متناسب با برنامه هایی که دارید، برنامه تمرینی روزانه تان را تنظیم کنید.

  • به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد تمرین

یکی دیگر از مهمترین مزایای هوش مصنوعی برای بدنسازی و فیتنس این است که می توانید در مورد تمرین اطلاعات دقیق و کاملی به دست آورید. هوش مصنوعی یک ابزار بسیار مناسب برای شمارش تعداد تکرارها، تعداد ست ها، سرعت شما در انجام هر ست و… است. بنابراین با استفاده از این ابزار هوشمند، شما دیگر در شمارش و سایر جزئیات مربوط به تمرین هایتان اشتباه نمی کنید.

برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی

  • همگام بودن با تکنولوژی

هوش مصنوعی در بدنسازی و فیتنس مزایای دیگری نیز دارد. استفاده از این ابزار به شما کمک می کند تا با تکنولوژی همگام باشید و از به روزترین و جدیدترین ابزارها برای فیتنس شدن استفاده کنید. بسیاری از افراد، از اخبار جدید تکنولوژی استقبال می کنند و تمایل زیادی دارند تا از تکنولوژی در زندگی شخصی و فعالیت های روزمره شان استفاده کنند.

  • یک ابزار مفید برای مربیان

برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی در حقیقت یک ابزار مفید برای مربیان است. مربیان می توانند با استفاده از این ابزار، به خوبی برنامه تمرین و تغذیه را به کلاینت های خود بدهند و از آنها بخواهند از هوش مصنوعی برای بهتر شدن روند کار استفاده کنند. در حقیقت باید بگوییم با استفاده از ابزارهای مختلفی که هوش مصنوعی در اختیار مربیان قرار می دهد، برقراری ارتباط با کلاینت ها ساده تر می شود. همچنین دیگر نیازی نیست تا مربیان برای مسائل ابتدایی و جزیی زمان و انرژی خود را هدر دهند. ابزارهای هوش مصنوعی این کار را انجام می دهند و افراد مبتدی را به خوبی برای بدنسازی و فیتنس شدن آماده می کنند.

معایب برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی

هر تکنولوژی در کنار مزایا، معایبی نیز دارد. آیا می دانید معایب برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی چیست؟ در حقیقت ابزارهای هوش مصنوعی نقاط ضعفی هم دارند که ممکن است به برنامه تناسب اندام شما آسیب هایی وارد کند. از این رو لازم است تا قبل از اینکه به سراغ آنها بروید، ابتدا به طور کامل با معایب شان نیز آشنا شوید.

  • فاقد ارتباط انسانی است

یکی از مهمترین معایب برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی این است که در آن هیچ ارتباط انسانی وجود ندارد. این یکی از اصلی ترین و مهمترین معایب هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی درکی از تفاوت انسان ها با یکدیگر ندارد. به عنوان مثال اگر شما از این ابزار یک برنامه تمرینی در منزل بخواهید و نفر بعدی نیز همین را بخواهد، خروجی یک برنامه ثابت است، نه منحصر به فرد. این در حالیست که اگر همین برنامه را از مربی خصوصی بخواهید، ویژگی های بیومتریک شما را به طور کامل در نظر می گیرد و بر اساس آن برنامه تمرین و تغذیه را تنظیم می کند.

هوش مصنوعی برای بدنسازی و فیتنس

  • نمی توانید در مورد مشکلاتتان با هوش مصنوعی صحبت کنید

از دیگر معایب برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی این است که شما نمی توانید در مورد مشکلاتتان بگویید. ممکن است شما یک برنامه تمرینی برای لاغری و کاهش وزن بخواهید. این در حالی باشد که قبلا سابقه بیماری یا عمل جراحی داشته باشید. در این صورت هوش مصنوعی کاری برایتان انجام نخواهد داد. این بزرگترین ضعف هوش مصنوعی است. شما نمی توانید در مورد دغدغه هایی که دارید و یا مشکلاتتان صحبت کنید. این در حالیست که می توانید به راحتی با مربی خود ارتباط برقرار کنید و گفتگو داشته باشید. همچنین جواب دقیق تمام سوالاتتان را از مربی بگیرید.

  • سطح پیشرفتتان ارزیابی نمی شود

مادامی که شما از هوش مصنوعی برای بدنسازی و فیتنس استفاده می کنید، نمی توانید سطح پیشرفتتان را بسنجید. مربیان خوب همیشه سطح پیشرفت شما را بررسی می کنند و بر اساس آن برنامه تمرین و تغذیه تان را تغییر می دهند. این در حالیست که ابزارهای هوش مصنوعی از چنین ویژگی برخوردار نیستند.

از هوش مصنوعی در بدنسازی استفاده کنیم یا خیر؟

با توجه به تمام مواردی که در خصوص برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی تا به اینجا به شما ارائه دادیم، شاید بپرسید، تکلیف چیست؟! آیا از هوش مصنوعی در بدنسازی و فیتنس استفاده کنیم یا خیر؟ با در نظر گرفتن تمامی مزایا و معایبی که هوش مصنوعی دارد لازم است تا بگوییم استفاده درست و به جا از این ابزار می تواند برایتان کاملا مفید باشد. خوب است تا بدانید با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی می توانید اطلاعات شخصی خود را با دقت بیشتری بررسی کنید. همچنین می توانید به خوبی بیاموزید که چطور در طول تمرین ضربان قلبتان را تغییر دهید. گاهی اوقات لازم است تا ضربان قلب افزایش یا کاهش داشته باشد.

مزایا و معایب هوش مصنوعی در بدنسازی

در واقع باید بگوییم هوش مصنوعی نقش بسیار مهمی در نحوه دسترسی ما به راهنمایی های مربی دارد. نکته ای که لازم است در اینجا به آن اشاره داشته باشیم، استفاده به جا و درست از هوش مصنوعی است. به خاطر داشته باشید در هر صورت هوش مصنوعی یک ابزار است. هیچ گاه ابزار جایگزین انسان نمی شود. بنابراین اگر می خواهید از ابتدای مسیر فیتنس شدن تا رسیدن به هدف با هوش مصنوعی پیش بروید، باید بگوییم سخت در اشتباه هستید. این کار به مرور زمان نه تنها نتیجه مثبتی را برای شما به همراه نخواهد داشت، بلکه ممکن است باعث آسیب به سلامتتان نیز شود و شما را از اهدافتان در بدنسازی دور کند.

آیا هوش مصنوعی جایگزین مربیان بدنسازی می شود؟

استفاده از هوش مصنوعی در بدنسازی و فیتنس به شما کمک بزرگی می کند. شاید بپرسید می توان از هوش مصنوعی به عنوان جایگزین مربی خصوصی و مربیان بدنسازی استفاده کرد؟ در پاسخ باید به صورت کاملا قاطعانه بگوییم خیر!

هر چند که برنامه تمرینی بدنسازی هوش مصنوعی در بسیاری از موارد به شما کمک می کند؛ اما جایگزین مربی خصوصی نمی شود. مربی شما یک انسان است و درک کاملی از نیازهای شما و شرایط فیزیکی شما دارد. این در حالیست که هوش مصنوعی تنها یک ابزار است و اطلاعاتش محدود است. بنابراین هرگز نمی توان هوش مصنوعی را جایگزین مربی بدنسازی کرد. به خاطر بسپارید که آناتومی بدن هر انسان با دیگری متفاوت است. در حقیقت نمی توان هیچ گاه برای هر دو نفر یک برنامه تمرین و تغذیه را در نظر گرفت. این چیزی است که هوش مصنوعی قادر به درک آن نیست.

-