درای نیدلینگ چیست؟ چرا ورزشکاران و بدنسازان از آن استفاده می کنند؟ مزایای استفاده از آن چیست؟ و… همانطور که می دانید در بدنسازی و در دنیای ورزش، گرفتگی و اسپاسم عضلانی موضوعی کاملا رایج و شایع است. برای برطرف کردن این گرفتگی ها نیاز است تا از روش های درمانی مختلفی استفاده شود. در حقیقت درای نیدلینگ که به آن سوزن خشک نیز می گویند، به نوعی روش کمک درمانی به حساب می آید و برای نقاط مختلف بدن انجام می شود. در اینجا می خواهیم هر آنچه که لازم است در این خصوص بدانید را برایتان مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

 

8

 

 

درای نیدلینگ یا سوزن خشک در واقع یکی از روش های درمانی مدرن به حساب می آید که با تکنیک های مختلفی انجام می شود. در این روش کمک درمانی، گره هایی که در بافت نرم ایجاد می‌شوند و به عنوان نقاط ماشه ای trigger point در بدن شناخته می شوند، آزاد می شود. نقاط ماشه ای نقاط حساسی هستند که در نواحی بسیار حساس بدن مانند روی عضلات، رباط ها و تاندون ها ایجاد می شوند. به همین علت فرد احساس درد و ناراحتی می کند و در این نواحی احساس سفتی دارد. این دردها عمدتا به سراغ ورزشکارانی می آید که برنامه تمرینی سخت و پرفشاری دارند. البته اسپاسم و گرفتگی بیشتر برای ورزشکاران مبتدی به وجود می آید.

درمان دردهای عضلانی با سوزن خشک

دردی که در نقاط ماشه ای به وجود می آید معمولا از درد عادی فراتر است و ممکن است دامنه های حرکتی و ورزشی فرد را به شدت محدود کند. زمانی که نقاط ماشه ای سفت و منقبض می شوند، حتی نسبت به کوچکترین لمس و فشاری به شدت حساس و آسیب پذیر می شوند. استفاده از سوزن خشک یا درای نیدلینگ برای برطرف کردن این گره های به وجود آمده در بافت نرم بدن، روشی بسیار موثر است.

از درای نیدلینگ امروزه به عنوان یک روش درمانی مدرن و موثر برای تسکین دردهای عضلانی استفاده می شود. از آنجایی که این روش درمانی مزایای بسیار زیادی دارد، محبوبیت آن در بین مردم روز به روز در حال افزایش است.

درای نیدلینگ چگونه انجام می شود؟

درمان با درای نیدلینگ توسط سوزن های کوتاه، ظریف و باریکی انجام می شود. این سوزن ها از جنس استیل ضد زنگ هستند و برای بدن حساسیتی ایجاد نمی کنند. نکته ای که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید سوزن خشک است! اگر به این نام توجه داشته باشید می بینید که قرار نیست تزریقی از طریق این سوزن ها در بدن اتفاق بیفتد. به همین علت به این روش درمانی سوزن خشک می گویند. با استفاده از سوزن خشک به نوعی تحریک داخل عضله ای انجام می شود. سوزن های ظریف و خشک توسط درمانگر روی نواحی مشخص شده قرار می گیرند. این سوزن ها برای زمان کوتاهی روی پوست فرد قرار می گیرند و با اعمال تکنیک های خاص، گرفتگی و اسپاسم عضلانی کاملا برطرف می شود.

درمان با سوزن ظریف و نازک

شاید درای نیدلینگ به ظاهر کمی ترسناک باشد اما حقیقت این است که این روش یک تکنیک حرفه ای است که به شدت موثر واقع می شود. البته از آنجایی که این روش درمانی مدرن به تازگی رواج پیدا کرده است، شاید به دلیل عدم آگاهی در مورد آن کمی دلهره داشته باشید. اما قطعا زمانی که با مزایا و معایب آن به طور کامل آشنا شوید، می توانید به درستی تصمیم بگیرید که آیا انجام درای نیدلینگ برای شما مناسب است یا خیر.

نحوه عملکرد سوزن خشک در بدن چگونه است و توسط چه کسی انجام می شود؟

درای نیدلینگ یا سوزن خشک همانطور که گفتیم نوعی سوزن طبی تک رشته ای، استریل و بسیار نازک است. این سوزن توسط درمانگر وارد بافت عضلانی شما و نقاط ماشه ای می شود. عمدتا این کار توسط فیزیوتراپیست ها انجام می شود. بنابراین درمان با سوزن خشک کاملا علمی و پزشکی است و به نوعی جزو درمان با فیزیوتراپی به حساب می آید. از این رو می توانید با اعتماد کامل برای درمان اقدام کنید و نگرانی از این بابت نداشته باشید. چرا که این کار کاملا تخصصی است و توسط فیزیوتراپیست یا فرد درمانگر آموزش دیده و مجرب انجام می شود.

مزایای درمان با سوزن خشک

آیا می دانید در یک جلسه درای نیدلینگ دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ به طور کلی پس از تشخیص درمانگر، نقاط ماشه ای در بدن شما شناسایی می شوند. پس از آن درمانگر سوزن را در این نقاط و بافت های اطراف آن فرو می کند. این کار کاملا طبق اصول انجام می شود. پس از آن التهاب بافت ها و عضلات در بدن کاهش می یابد. همچنین عضلاتی که به دلیل اسپاسم، سفت شده اند، شل شده و گردش خون در آن نواحی تقویت می شود. در نتیجه مشکل برطرف می شود و دردهای عضلانی از بین می روند.

با استفاده از درای نیدلینگ دقیقا چه مشکلاتی درمان می شوند؟

آیا می دانید با کمک درای نیدلینگ چه مشکلاتی درمان می شوند؟ حقیقت این است که امروزه فیزیوتراپیست ها از سوزن خشک برای درمان طیف گسترده ای از بیماری های عضلانی استفاده می کنند. از آنجایی که این روش بسیار موثر است، معمولا با استقبال مردم نیز روبرو می شود. به طور کلی چه ورزشکاران و چه سایر افراد می توانند برای تسکین درد و همچنین بهبود سریع، درمان با سوزن خشک را امتحان کنند. در اینجا لیست مشکلات و بیماری هایی که با استفاده از سوزن خشک درمان می شوند را برایتان آورده ایم.

 • درمان کمر درد، زانو درد، گردن درد و دردهای مزمن
 • درمان سردردهای میگرنی
 • درمان دردهای مفصلی مزمن
 • درمان درد سیاتیک
 • کمک به درمان دیسک کمر و دیسک گردن
 • تاندونیت
 • کمک به درمان آرتروزهای مفصلی
 • درمان اسپاسم عضلانی
 • سندرم مفصل فکی
 • سندروم تونل کارپال
 • کمک به درمان آسیب های مچ و کف پا
 • کمک به درمان آسیب های ورزشی
 • تنیس البو
 • گلف البو
 • فشار دهانه رحم
 • کشیدگی عضلات چهار سر ران
 • چسبندگی بافت اسکار
 • درمان درد نقاط ماشه ای یا نقاط دردناک عضلانی و یا تریگر پوینت

آیا این روش درمانی دردناک است؟

از آنجایی که درای نیدلینگ درمان با سوزن خشک است، بسیاری از افراد نگرانی هایی از بابت درمان دارند. خوب است تا بدانید زمانی که این سوزن های طبی وارد پوست شما می شوند، هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. البته ممکن است با شوک الکتریک یا همان پرش عضله مواجه شوید. پرش عضله زمانی اتفاق می افتد که انقباض در ماهیچه اتفاق افتاده باشد و سپس درد مختصری در آن ناحیه احساس شود.

تنها نکته ای که لازم است در خصوص درمان با سوزن خشک بدانید این است که در طول درمان در قسمت هایی که سوزن خشک قرار دارند، احساس سنگینی و یا بی قراری را تجربه خواهید کرد. گاهی اوقات ممکن است این احساس ناخوشایند تا 48 ساعت پس از درمان نیز با شما همراه باشد. البته باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که درد بعد از درای نیدلینگ دقیقا مانند درد بعد از تمرین است. در اکثر مواقع بدون نیاز به اقدام خاصی این درد طی 24 ساعت برطرف می شود. در صورتی که پس از این مدت باز هم احساس درد و ناراحتی داشتید می توانید از کمپرس یخ، گرما و یا حرکت های کششی برای تسکین درد بعد از سوزن خشک استفاده کنید.

تکنیک های درمان با سوزن خشک

آشنایی با تکنیک های انجام Dry needling

همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، درای نیدلینگ با استفاده از تکنیک های مختلفی انجام می شود. تکنیک های درمانی سوزن خشک متفاوت هستند؛ اما در نهایت نتیجه هر دوی آنها یکسان است و منجر به بهبودی و تسکین درد می شود. اینکه کدام یک از این تکنیک ها برای مراجعه کننده مناسب است، باید توسط فیزیوتراپیست تشخیص داده شود. در اینجا به دو تکنیک رایج سوزن خشک اشاره می کنیم.

 • تکنیک non-trigger point یا نقطه غیر ماشه ای

در این تکنیک همانطور که از نامش پیداست درمانگر بر روی نقاط غیر ماشه ای تمرکز دارد. در حقیقت سوزن خشک به جای اینکه دقیقا روی نقاط ماشه ای قرار بگیرد، روی نواحی همجوار و اطراف آن قرار می گیرد. سوزن ها به طور کامل دور تا دور نقطه ماشه ای را احاطه می کنند و درمان به این شکل صورت می گیرد.

 • تکنیک Internal-External یا داخلی-خارجی

درای نیدلینگ با تکنیک داخلی-خارجی بدین صورت انجام می شود که بعضی از سوزن ها روی نقاط ماشه ای و بعضی دیگر اطراف این نقاط قرار می گیرند. پس از آن درمان با حرکت دادن سوزن ها به داخل و خارج نقاط ماشه ای انجام می شود.

تشخیص اینکه کدام تکنیک برای مراجعه کننده بهتر است، تماما به عهده درمانگر یا فیزیوتراپیست است.

درای نیدلینگ طب سوزنی نیست! اشتباه نکنید!

از آنجایی که درمان با درای نیدلینگ با استفاده از سوزن های طبی انجام می شود، بسیاری از افراد گمان می کنند که این همان طب سوزنی است. در حقیقت این یک باور غلط است و از هر نظر درای نیدلینگ با طب سوزنی تفاوت دارد. طب سوزنی که به آن طب سنتی هم می گویند بیشتر بر آزاد شدن انرژی، تخلیه انرژی های منفی و بازگرداندن تعادل فیزیکی و ذهنی تاکید دارد. هدف از درمان با سوزن خشک این است که محدودیت های بافت عضلانی شما با استفاده از سوزن های طبی برطرف شود. درد میوفاشیال که دردی به مراتب بدتر از دردهای عضلانی معمولی است، با استفاده از این روش درمانی برطرف می شود.

رفع اسپاسم عضلانی با سوزن خشک

فاشیال لایه ای نازک است که عضلات، تاندون ها، استخوان بدن و… را در خود احاطه کرده است و تا حد زیادی از آنها حمایت و محافظت می کند. همچنین خوب است تا بدانید درمان با درای نیدلینگ بر پایه علم پزشکی است. این در حالیست که طب سوزنی یک روش صد در صد سنتی به حساب می آید و پایه و اساس علمی درستی ندارد. بنابراین درمان با سوزن خشک ضمن اینکه با طب سوزنی یکسان نیست و تفاوت دارد، موثر و علمی است. همچنین شما می توانید با اعتماد کامل به این روش درمان، تحت درمان قرار بگیرید.

درمان با درای نیدلینگ چه مزایایی دارد؟

تا به اینجا قطعا به خوبی با درای نیدلینگ و نحوه انجام آن آشنا شدید. حالا وقتش رسیده که بگوییم این روش درمانی چه فوایدی برای شما دارد؟

 • کمک به افزایش گردش خون

یکی از مهمترین مزایا و فواید درمان با سوزن خشک این است که گردش خون را در بدن آزاد می کند. زمانی که به دلیل گرفتگی ها و اسپاسم، گردش خون موضعی به بعضی از نواحی بدن نرسد، قطعا مشکلات متعددی را به همراه دارد. علاوه بر درد، به دلیل عدم تغذیه رسانی و اکسیژن رسانی درست به آن نقطه از بدن، مشکلات و آسیب های جدی به وجود می آید. با استفاده از سوزن خشک، این گرفتگی ها برطرف شده و گردش خون در این نواحی آزاد می شود.

درمان نواحی آسیب دیده در ورزش

 • تسکین دهنده درد نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت

همانطور که متوجه شدید درد نقاط ماشه ای trigger point و درد میوفاشیال دردی به شدت آزاردهنده و فراتر از درد معمولی است. از دیگر فواید انجام درای نیدلینگ تسکین دردهای نقاط ماشه ای و درد میوفاشیال است.

 • برطرف کردن عمقی اسپاسم عضلانی

قطعا در تمرینات سنگین ورزشی شما اسپاسم عضلانی را تجربه می کنید. اسپاسم گاهی اوقات شما را به ریکاوری اجباری دعوت می کند! چرا که اگر حجم گرفتگی عضلانی بالا باشد، قطعا دامنه های حرکتی شما به شدت محدود می شوند.  با استفاده از سوزن خشک اسپاسم های عمقی عضلانی به طور کامل برطرف می شوند.

 • درمان کوتاهی عضله

گره ای که در بافت نرم عضلانی به وجود می آید گاها باعث کوتاهی عضله می شود. با استفاده از درای نیدلینگ این گره باز شدن و مشکل کوتاهی عضله برطرف می شود. به خاطر داشته باشید کوتاهی عضله باعث دردهای بسیار شدید خصوصا در حین انجام حرکات کششی می شود.

 • کمک به سریع تر شدن روند بهبود

از دیگر مزایای درمان با سوزن خشک این است که روند بهبودی با سرعت بیشتری پیش می رود. این موضوع باعث می شود تا شما سریعتر به بهبودی کامل برسید و دوره بیماری و دردتان کاهش یابد.

آتروفی عضلانی چیست؟

 • کمک به افزایش انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی

یکی از فواید درای نیدلینگ کمک به بالا رفتن انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی است. همانطور که می دانید این موضوع در ورزش جایگاه بسیار خاص و پراهمیتی دارد. با آزاد سازی گردش خون و رفع اسپاسم عضلانی، انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی را تجربه خواهید کرد.

 • کمک به برداشتن فشار از روی عصب

از دیگر فواید درای نیدلینگ کمک به برداشت فشار از روی عصب است. زمانی که فشار روی عصب عضلانی باشد، اصطلاحا آتروفی عضلانی رخ می دهد. آتروفی عضلانی در واقع به معنی از دست دادن بافت عضله و یا نازک شدن آن است. البته آتروفی عضلانی دلایل مختلفی دارد که هر یک از آنها خطرات خاص خودشان را به همراه دارند. درمان با سوزن خشک می تواند فشار را از روی اعصاب بردارد و به رشد مجدد عضله کمک کند. در حالت کلی باید بگوییم درای نیدلینگ درمانی است که با آن می توان طیف وسیعی از بیماری های عصبی، اسکلتی و عضلانی را برطرف کرد.

چه کسانی نباید تحت درمان با درای نیدلینگ قرار بگیرند؟

فواید درای نیدلینگ بسیار زیاد است. همچنین این روش درمانی کاملا موثر بوده و به درمان یا کاهش بسیاری از دردها کمک می کند. گروهی از افراد که شرایط خاصی دارند، نباید از این روش درمانی استفاده کنند. چرا که ممکن است برای آنها خطراتی را به همراه داشته باشد. اگر شما جزو یکی از گروه های زیر هستید، بهتر است درمان با سوزن خشک را فراموش کنید. اگر تاکید بر این درمان دارید، می توانید قبل از اقدام به انجام آن با پزشک مشورت کنید.

 • خانم های باردار
 • افراد زیر 14 سال
 • افرادی که از ناراحتی های عصبی رنج می برند
 • افرادی که سابقه تشنج دارند
 • افرادی که به تازگی عمل جراحی داشتند و زخم آنها هنوز تازه است
 • خانم هایی که عمل جراحی تخلیه سینه انجام داده اند
 • افرادی که فوبیای سوزن دارند و از درمان های مبتنی بر سوزن ترس زیادی دارند

نوشیدن آب فراوان بعد از درای نیدلینگ

قبل از درمان با درای نیدلینگ باید چه اقداماتی انجام داد؟

لازم است تا قبل از درای نیدلینگ یک سری اقدامات لازم را انجام دهید و خودتان را به خوبی آماده کنید.

حتما قبل از اقدام به درمان، آزمایش های لازم برای آمادگی بدنی را انجام دهید. در این صورت فیزیوتراپیست متوجه می شود که بدن شما تا چه حد آمادگی دارد.

گاهی اوقات ممکن است علاوه بر نیدل شما به ماساژ هم نیاز داشته باشید. در این صورت مدت زمان بیشتری را تحت درمان هستید.

بهتر است تا لباس راحت بپوشید تا در حین درمان مشکلی برایتان به وجود نیاید.

اقدامات بعد از درمان با درای نیدلینگ

یک سری اقدامات هستند که شما می بایست پس از پایان درمان با درای نیدلینگ انجام دهید.

حتما بعد از درای نیدلینگ آب زیادی بنوشید. نوشیدن آب فراوان به ترمیم بافت های آسیب دیده و ریکاوری بدن کمک زیادی می کند. در طول درمان با سوزن خشک ممکن است مواد زائد زیادی وارد سیستم لنفاوی بدن و پس از آن وارد خون شود. با نوشیدن آب کافی می توانید این سموم و مواد زائد را از طریق کلیه ها دفع کنید. هیدراته نگه داشتن بدن بعد از سوزن خشک کاملا ضروری است.

ممکن است تا چند هفته بعد از درمان دردهای خفیفی داشته باشید. در صورتی که احساس کردید این دردها شدید است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای شروع تمرین و ورزش بعد از انجام نیدل بهتر است تا با پزشک خود و یا فیزیوتراپیست مشورت کنید. در حالت کلی انجام تمرینات کششی و تمریناتی که باعث درد و ناراحتی نشود، مشکلی ندارد و در مواردی حتی به تسریع در روند بهبود کمک زیادی می کند.

برای برطرف کردن دردهای خفیف می توانید حمام آب گرم کنید. همچنین می توانید از خواص نمک اپسوم برای تسکین دردها استفاده کنید.

در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

آیا سوزن خشک عوارض جانبی دارد؟

به طور کلی درمان با سوزن خشک یا درای نیدلینگ روشی ایمن است. همانطور که متوجه شدید این روش کاملا مدرن و علمی است و توسط فیزیوتراپیست انجام می شود. در هر صورت برای هر اقدام پزشکی باید یک سری عوارض را در نظر گرفت. در صورتی که درای نیدلینگ را در مرکز معتبر و با سابقه ای انجام دهید، درصد بروز این عوارض به حداقل می رسد. در حالت کلی بروز این عوارض در تمام افراد دیده نشده است و به ندرت پیش می آید. در هر صورت باید عوارضی مانند کبودی، خونریزی، خستگی، غش، تهوع و دردهای خفیف را برای این روش درمانی در نظر گرفت.

-