نوشابه زیرو و بدنسازی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ آیا مصرف نوشابه های رژیمی در بدنسازی مجاز است؟ آیا نوشابه رژیمی همان نوشابه زیرو است؟ هر ورزشکار مبتدی و یا حرفه ای به خوبی می داند که ورزش و تغذیه مکمل یکدیگر هستند. همانطور که می دانید شما صرفا با ورزش کردن یا با رژیم غذایی به اندام ایده آل خود نمی رسید. این موضوع در صورتی امکان پذیر است که در کنار ورزش و فعالیت بدنی، رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. بخش اصلی از تغذیه یک ورزشکار را پروتئین ها تشکیل می دهند.

 

9

 

مصرف نوشابه زیرو در بدنسازی

در کنار تغذیه سالم و مغذی همه ما میل به خوردنی شیرینی ها و قندها داریم. همانطور که می دانید نوشابه های گازدار جزو پرطرفدارترین و ناسالم ترین نوشیدنی های دارای قند در سراسر دنیا هستند. اگر چاقی و اضافه وزن را یک فاکتور مجزا در نظر بگیریم، مصرف نوشابه های گازدار به دلیل ترکیبات ناسالم به استخوان ها و به طور کلی سلامت بدن آسیب زیادی وارد می کنند. اما آیا این موضوع در خصوص نوشابه های رژیمی هم صدق می کند؟ در این بخش  در نظر داریم تا این موضوع را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

منظور از نوشابه های رژیمی چیست؟

 

اگر می خواهید بدانید که نوشابه زیرو و بدنسازی چه ارتباطی با یکدیگر دارند خوب است تا ابتدا بدانید که منظور از نوشابه زیرو چیست؟ به طور کلی نوشابه زیرو یا نوشابه رژیمی، نوشیدنی های گازدار و طعم داری هستند که بدون قند تولید می شوند. از آنجایی که نوشیدنی های گازدار و به خصوص نوشابه های گازدار جزو محبوب ترین نوشیدنی ها در دنیا به حساب می آیند تولید نوشابه های بدون قند تقریبا مورد استقبال مردم قرار گرفت. آیا می دانید به چه علت؟ زیرا اکثر مردم گمان می کنند با مصرف نوشابه های رژیمی اضافه وزن پیدا نمی کنند و از عوارض نوشابه برای بدن در امان می‌مانند.

کالری نوشابه رژیمی در بدنسازی

 در حقیقت نوشابه های رژیمی نیز مانند سایر نوشابه های گازدار برای بدن مضراتی دارند. اگر توجه کرده باشید نوشابه های رژیمی و نوشابه های زیرو طعم شیرینی دارند. مزه این نوشابه ها با سایر نوشابه های دیگر تفاوت چندانی ندارد اما کالری آنها پایین تر است. اگر به فکر استفاده از نوشابه رژیمی در بدنسازی هستید باید بگوییم کالری کمتری دریافت می کنید اما حقیقت این است که نوشابه های رژیمی هم شیرین کننده دارند! این شیرین کننده های مصنوعی به مرور زمان روی سلامت بدن و اندام ایده آل تاثیر منفی می گذارند. در نتیجه باید گفت مصرف نوشابه زیرو در بدنسازی چندان که به نظر می رسد هم خوشایند نیست.

آیا نوشابه زیرو در بدنسازی مشکل به وجود می آورد؟

رابطه نوشابه زیرو و بدنسازی به گونه ای است که می توان گفت با مصرف این نوشابه ها شما کالری پایین تری دریافت می کنید. این از هر نظر برایتان بهتر است. بحث کالری و بحث قند اضافه ای که دریافت می کنید دو مبحث کاملا جدا از یکدیگر است. زمانی که شما نوشابه زیرو یا نوشابه رژیمی مصرف می کنید، کالری زیادی دریافت نخواهید کرد که این از هر نظر برایتان بهتر است.

رابطه مصرف نوشابه زیرو و تغییر سایز

اما آن چیزی که نگران کننده است و شاید در برنامه فیتنس و بدنسازی شما اختلال ایجاد کند، شیرین کننده های مصنوعی هستند که در این نوشابه ها وجود دارند. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید طبق تحقیقات و مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، اگر شما به مدت یک هفته هر روز نوشابه گازدار مصرف کنید و سایز کمر و شکم خود را به صورت قبل و بعد یادداشت نمایید شاهد تغییرات شگفت انگیزی خواهید شد. پس از یک هفته سایز کمر و شکم شما به طرز چشمگیری تغییر می کند و افزایش می یابد. این موضوع در خصوص نوشابه های رژیمی و زیرو نیز صدق می کند. بنابراین اگر انتظار دارید که رابطه نوشابه زیرو و بدنسازی رابطه درست و مناسبی باشد باید بگوییم که اینطور نیست. حتی مصرف مداوم نوشابه ها باعث اختلال در سلامت بدن و اندام ایده آل می شود.

نوشابه های رژیمی و زیرو چه مضراتی برای بدن دارند؟

همانطور که متوجه شدید نوشابه زیرو و بدنسازی دو فاکتور کاملا متضاد با یکدیگر هستند. بنابراین اگر قصد دارید به تناسب اندام برسید و توانایی ماهیچه ها و عضلات بدنتان را بالا ببرید بهتر است تا مصرف این نوشیدنی ها را به حداقل برسانید. آیا می دانید مضرات استفاده از نوشابه زیرو چیست؟ در اینجا به بررسی این مضررات می پردازیم.

  • خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد

نوشابه های زیرو و رژیمی حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند. طبق مطالعات و بررسی ها شیرین کننده های مصنوعی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شوند.

خطرات زیاده روی در مصرف نوشابه زیرو

  • افزایش خطر پوکی و شکستگی استخوان

مصرف نوشابه زیرو در بدنسازی باعث می شود تا خطر پوکی استخوان و شکستگی آن افزایش یابد. ترکیبات و مواد تشکیل دهنده موجود در این نوشابه ها، تراکم استخوان ها را پایین می آورند. در نتیجه باعث می شوند تا شکستگی استخوان زودتر اتفاق بیفتد. همچنین احتمال پوکی استخوان نیز افزایش می یابد و این سلامت اسکلت بدن را به شدت به خطر می اندازد.

  • آسیب به کلیه ها

مصرف نوشابه زیرو و بدنسازی هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند به جز آسیب ها و پیامدهای منفی برای سلامتی. یکی از این پیامدهای منفی آسیب به کلیه ها و بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری های کلیوی است. به طور کلی افرادی که از نوشابه های رژیمی و زیرو به صورت مکرر استفاده می کنند بیشتر از سایر افراد به بیماری های کلیوی مبتلا می شوند.

  • تشدید افسردگی

یکی دیگر از مضرات نوشابه رژیمی و زیرو تشدید افسردگی در افراد و خصوصا بانوان است. خوب است تا بدانید افرادی که نوشابه های رژیمی و زیرو را جایگزین مناسبی برای نوشابه های قند دار می کنند بیشتر از سایرین به افسردگی مبتلا می شوند.

کالری نوشابه زیرو

  • سلامت دندان ها را به خطر می اندازد

مصرف نوشابه رژیمی در بدنسازی و حتی در زندگی عادی و معمولی برای دندان ها مضر است. یکی از فاکتورهای موثری که پوسیدگی دندان ها را تشدید می کند، مصرف نوشیدنی های گازدار است.

آیا مصرف نوشابه زیرو در بدنسازی باعث چاقی و اضافه وزن می شود؟

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که در خصوص نوشابه های رژیمی در بدنسازی مطرح می شود این است که آیا مصرف این نوشابه ها باعث چاقی و اضافه وزن می شود؟ همانطور که در ابتدای این بخش اشاره کردیم بسیاری از افراد گمان می کنند نوشابه های رژیمی چاق کننده نیستند. در حقیقت شاید با مصرف کم این نوشابه ها چاقی یا اضافه وزن را تجربه نکنید. زیرا این نوشابه ها دارای کالری پایین هستند. شیرین کننده های مصنوعی که در این نوشابه ها موجود است به مرور زمان روی وزن و تناسب اندام تاثیر می گذارند.

از این رو اگر در مورد مصرف نوشابه زیرو و بدنسازی می پرسید باید بگوییم اگر میزان مصرفتان بالا باشد، قطعا با مشکلاتی همچون افزایش سایز کمر و دور شکم و همچنین افزایش وزن روبرو خواهید شد. البته باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که مصرف این نوشابه ها به افزایش اشتها کمک زیادی می کنند. بنابراین با وجود اشتهای کاذبی که از مصرف این نوشابه ها شامل حالتان می شود، تمایل زیادی به غذا خوردن پیدا می کنید. این موضوع در رژیم غذایی شما اختلال به وجود می آورد. همه مواردی که در اینجا به آنها اشاره شد شامل حال افرادی می شود که در مصرف نوشابه های رژیمی زیاده روی می کنند. اگر صرفا برای برطرف شدن هوس و میل به نوشابه آنها را مصرف می کنید و برایتان مشکلی به وجود نمی آورند.

کالری نوشابه های رژیمی و زیرو چقدر است؟

مصرف نوشابه زیرو در بدنسازی به شما کالری اضافه ای نمی دهد. این نوشابه ها کالری بسیار کمی دارند. ارتباط نوشابه زیرو و بدنسازی به گونه ای است که باید بگوییم اگر قبل از تمرین این نوشابه را مصرف کنید هیچ اتفاق خاصی برایتان نمی افتد. این نوشابه ها تامین کننده درشت مغذی های بدن شما نیستند. همچنین شیرین کننده هایی که در این نوشابه ها هستند هیچ کالری اضافه ای ندارند. مولکول های شیرین کننده موجود در این نوشابه ها توسط بدن تجزیه و متابولیزه نمی شوند. در نتیجه بدن نمی تواند این مولکول ها را به انرژی تبدیل کند. بنابراین پس از نوشیدن این نوشابه ها، شیرین کننده های مصنوعی موجود در آن بدون تجزیه شدن دفع می شوند. این را به خاطر داشته باشید که نوشابه های زیرو و رژیمی فاقد ویتامین هستند و تنها حاوی سدیم می باشند. البته مصرف بیش از حد سدیم فشار خون را بالا می برد و برای سلامت قلب مفید نیست.

چرا مصرف نوشابه های رژیمی خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهند؟

آیا تا به حال به تاثیر مصرف نوشابه زیرو و بدنسازی فکر کرده اید؟ زمانی که شما به صورت حرفه ای بدنسازی کار می کنید، به استقامت و توانایی بدنی بالایی نیاز دارید. قطعا تراکم استخوان و مقاومت آنها نقش بسیار مهمی در کیفیت انجام تمرینات شما دارند. خوب است تا بدانید استخوان در بدن بافت زنده ای است که دائما تجزیه می شود. زمانی که شما تغذیه غنی و مناسبی داشته باشید تراکم استخوان که از قبل تجزیه شده است، جایگزین می شود. در نتیجه استخوان جدید جایگزین استخوان قبلی می شود.

با افزایش سن فرآیند تولید و جایگزینی استخوان جدید در بدن کاهش می یابد. در نتیجه بیشتر از اینکه توده استخوانی جدید تولید شود، از بین می رود. مصرف نوشابه های رژیمی در بدنسازی یا زندگی عادی به صورت منظم باعث کاهش تراکم استخوان ها می شود. همچنین خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد. زیرا اسید فسفری که به عنوان طعم دهنده در این نوشابه ها وجود دارد باعث دفع کلسیم می شود. بنابراین مصرف منظم نوشابه های گازدار، نوشابه های رژیمی و نوشابه های زیرو باعث آسیب پذیری استخوان ها، پایین آمدن تراکم استخوان ها، افزایش خطر شکستگی استخوان ها و… می شود.

آیا مصرف نوشابه زیرو در بدنسازی فایده ای دارد؟

در کنار تمام مضراتی که برای نوشابه زیرو و بدنسازی وجود دارد شاید بپرسید آیا این نوشابه ها برای بدن فایده ای دارند؟ در پاسخ باید بگوییم بله! نوشابه های زیرو نوشابه های گازدار بدون کالری و بدون قند هستند. در نتیجه اگر شما میل شدیدی به مصرف نوشابه دارید اما نمی خواهید در کالری دریافتی تان اختلالی ایجاد شود می توانید نوشابه های زیرو استفاده کنید. مصرف این نوشابه ها میل و هوس شیرینی را از ذهن شما بیرون می کنند و در عین حال کالری کمی را به بدنتان می رسانند. بنابراین می توانید برای از بین بردن میل و هوس مصرف نوشابه، انواع رژیمی این نوشیدنی را استفاده کنید.

-