استاندارد چربی سوزی در یک ماه چقدر است؟ کاهش وزن و چربی سوزی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ چگونه می توان سرعت چربی سوزی را در بدن بالا برد؟ و… شاید روزانه بیشترین عبارتی که در گوگل جستجو می شود، چربی سوزی و راه های کاهش وزن سریع است. حقیقتی که وجود دارد این است که چربی سوزی و کاهش وزن کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. قبل از هر چیز باید بدانید که روش هایی که به طور غیر معمول و خارج از استانداردهای مربوطه کاهش وزن و چربی سوزی را به همراه دارند روش های ایمن و مناسبی نیستند. بنابراین بهتر است تا طبق اصول پیش بروید و چربی سوزی و کاهش وزن طبیعی را تجربه کنید. در این صورت هم سلامت بدنی تان را حفظ کرده اید و هم از راه مناسبی به وزن و سایز ایده آل تان رسیده اید. در این بخش به بررسی تمامی این موارد می پردازیم.

 

10

 

چربی سوزی و کاهش وزن

استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن در ماه چقدر است؟

 

شاید اولین سوالی که در ذهن شما نقش ببندد این باشد که استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن در ماه چقدر است؟ قبل از اینکه عدد یا آماری را به شما ارائه دهیم باید بگوییم همه چیز به فاکتورهای جسمی شما بستگی دارد. حقیقت این است که کالری سوزی و چربی سوزی باید با توجه به شرایط و ویژگی های فردی انجام شود. در این صورت در عین حفظ سلامت بدن چربی سوزی و کاهش وزن اتفاق می افتد.

تفاوتی ندارد که شما ورزشکار حرفه ای باشید یا مبتدی. در هر صورت باید بدانید که چربی سوزی و کاهش وزن به عوامل متعددی وابسته است که باید به آنها توجه داشته باشید. آیا می دانید چرا؟ به این علت که هر یک از اقداماتی که در لایف استایل یا برنامه تمرینی شما وجود دارد، می تواند شما را به هدفتان (چربی سوزی) نزدیک و یا دور کند. پس توجه به این موارد از اهمیت بالایی برخوردار است. حال شاید بپرسید استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن در یک ماه چقدر است؟

استاندارد چربی سوزی در خانم ها

در ابتدا خوب است تا بدانید استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند؛ اما کاملا متفاوت هستند. به طور متوسط شما می توانید در یک هفته بین 200 تا 900 کیلوگرم وزن کم کنید. در صورتی که اگر بیشتر از این مقدار کاهش وزن در هفته را تجربه کنید، قطعا آسیب های متعددی شامل حالتان می شود. اما استاندارد چربی سوزی در هفته چیزی معادل 350 الی 450 گرم است. بنابراین برنامه تمرین و تغذیه و همچنین لایف استایل شما باید به گونه ای باشد که در هر هفته این میزان چربی سوزی و کاهش وزن را تجربه کنید.

ضمن تمام این موارد باید بدانید که بدن به طور طبیعی طی فعالیت های هوازی که انجام می دهید درصدی از چربی را از دست می دهد. همچنین زمانی که وزنه می زنید تا عضلاتتان را تقویت کنید این چربی ها هستند که سوزانده می شوند تا سوخت مورد نیاز عضلات تامین شود. حالا می خواهیم شما را با این فاکتورهای مهم آشنا کنیم تا بدانید که دقیقا در مورد چه عواملی صحبت می کنیم؟

چربی سوزی با کاهش وزن چه تفاوتی دارد؟

قبل از اینکه در مورد استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن و همچنین عوامل موثر بر آن توضیح دهیم خوب است تا ببینیم چربی سوزی چیست؟ در حقیقت زمانی که چربی سوزی در بدن شما اتفاق می افتد، شما سلول های چربی تان را از دست نمی دهید. این سلول ها که در سراسر بدن شما پراکنده هستند بستری مناسب برای ذخیره چربی را فراهم می کنند. خوب است تا بدانید چربی هایی که درون سلول ها ذخیره می شوند، در آنجا سوزانده نمی شوند. این چربی ها طی یک سری فرایندها در بدن از این سلول های چربی آزاد و وارد جریان خون می شوند. پس از آن وارد عضلات می شوند و به سلول عضله تبدیل شده که این فرآیند چربی سوزی نام دارد.

تمرین با وزنه و تاثیر آن بر چربی سوزی

اگر به این پروسه توجه کنید می بینید که فرآیند چربی سوزی با کاهش وزن کاملا متفاوت است. این را به خاطر داشته باشید که چربی در بدن همان چربی است. در حالی که وزن کلی بدن شامل وزن عضلات، استخوان ها، بافت های بدن، آب و… می شود. با درک تفاوت چربی سوزی و کاهش وزن بهتر است تا ببینیم استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن شامل چه مواردی می شود و چه فاکتورهایی بر آن موثر هستند؟ برای درک بهتر این موضوع می‌توانید مقاله‌ی مربوط به ترکیب بدن را مطالعه نمایید.

استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن به چه عواملی وابسته است؟

حقیقت این است که استاندارد چربی سوزی و کاهش در بدن انسان ها با یکدیگر متفاوت است. برای چربی سوزی و کاهش وزن تنها رعایت رژیم غذایی و ورزش کفایت نمی کند. بلکه شما باید به عوامل موثر دیگر توجه داشته باشید و مطابق آن برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید.

 1. سن

یکی از فاکتورهای موثر بر استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن سن است. به طور کلی افرادی که بین سن 20 تا 30 سالگی قرار دارند چربی سوزی و کاهش وزن بهتری را تجربه می کنند. از آنجایی که این افراد توانایی بهتری برای انجام فعالیت های هوازی دارند و از طرفی سوخت و ساز بدنشان بالاتر و بیشتر است، چربی سوزی بیشتری دارند. به طور طبیعی از سن 30 سال به بعد به مرور زمان سرعت چربی سوزی در بدن کاهش می یابد و ممکن است کمی سخت تر از قبل چربی سوزی و کالری سوزی اتفاق بیفتد.

 1. جنسیت

از دیگر فاکتورهایی که بر چربی سوزی و کاهش وزن موثر است، جنسیت افراد می باشد. خوب است تا بدانید به طور طبیعی آقایان بیشتر از خانم ها چربی سوزی را تجربه می کنند. همانطور که می دانید ما هیچ کنترلی روی تفاوت های متابولیکی بدنمان نداریم. به همین علت باید بگوییم که بافت های متابولیکی در بدن آقایان بیشتر از بدن خانم ها است. علاوه بر این مورد آقایان عضله سازی بهتر و باکیفیت تری را در مقایسه با خانم ها تجربه می کنند. همانطور که می دانید هرچقدر سرعت عضله سازی در بدن بالاتر و بیشتر باشد، به مراتب سرعت چربی سوزی نیز بالا می رود. زیرا عضله و چربی کاملا ضد یکدیگر هستند و در بدن با یکدیگر در حال مبارزه می باشند. بنابراین باید بگوییم آقایان هم عضله سازی و هم چربی سوزی بیشتری را در مقایسه با خانم ها تجربه می کنند.

 1. هورمون ها

یکی دیگر از عواملی که بر روی استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن تاثیر می گذارد هورمون های بدن است. تستوسترون و استروژن دو هورمون موثر بر چربی سوزی و کاهش وزن هستند. حقیقت این است که تستوسترون به افزایش سرعت چربی سوزی در بدن کمک زیادی می کند. به طور طبیعی این هورمون در بدن آقایان بیشتر از خانم ها است. در نتیجه آقایان چربی سوزی قوی تری را تجربه می کنند. استروژن که در بدن خانم ها بیشتر است به حفظ سلول های چربی کمک زیادی می کند. بنابراین وجود این دو هورمون به صورت طبیعی روی چربی سوزی و کاهش وزن تاثیر می گذارند.

 1. تغذیه

یکی از فاکتورهایی که تقریبا همه ما آن را به خوبی می شناسیم، تغذیه است. تغذیه با استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن رابطه مستقیمی دارد. مصرف مواد غذایی و مواد خوراکی که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند یکی از فاکتورهای موثر بر چربی سوزی و کاهش وزن است. به طور کلی مواد غذایی و مواد خوراکی که حاوی پروتئین ها هستند، نقش موثری بر عضله سازی دارند. از طرفی به کاهش چربی بدن کمک می کنند. توصیه می‌کنیم در صورت تمایل نگاهی به مقاله‌ی چگونه “کاهش وزن بدون لاغری صورت را تجربه کنیم؟” بیندازید.

نقش تغذیه بر چربی سوزی و لاغری

 1. فعالیت غده تیروئید

همانطور که می دانید غده تیروئید یکی از غدد بسیار مهم در بدن است که میزان فعالیت آن بر متابولیسم و سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد. به طور کلی اگر تیروئید پرکارتر باشد سوخت و ساز در بدن افزایش پیدا می کند و فرد لاغرتر می شود. همچنین اگر تیروئید کم کارتر باشد، فرد چاق تر شده و سرعت چربی سوزی نیز به مراتب کاهش می یابد.

 1. خواب و استراحت

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید خواب و استراحت یکی از موثرترین عوامل بر روی چربی سوزی و کاهش وزن است. خواب کافی، رژیم غذایی و فعالیت ورزشی از جمله عواملی هستند که تاثیر مستقیمی بر چربی سوزی و کاهش وزن دارند. به طور کلی کم خوابی باعث افزایش استرس می شود و بدن را در معرض چاقی و اضافه وزن قرار می دهد. همچنین خوب است تا بدانید کم خوابی به افزایش اشتها نیز کمک زیادی می کند. در نتیجه زمانی که شما کمبود خواب داشته باشید به مصرف غذاهای پرچرب و با کالری بالا تمایل بیشتری پیدا می کنید.

 1. نوع فعالیت ورزشی

در بررسی مواردی که بر استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن تاثیر می گذارند باید به نوع فعالیت ورزشی و همچنین سابقه تمرینی اشاره داشته باشیم. همانطور که می دانید ورزش های هوازی یکی از موثرترین انواع ورزش ها برای کاهش چربی بدن هستند. خوب است تا بدانید علاوه بر تمرینات هوازی، تمرینات مقاومتی نیز بر چربی سوزی و بالا رفتن متابولیسم بدن کمک زیادی می کنند. همانطور که می دانید چربی و عضله دو عنصر کاملا متضاد یکدیگر هستند. هر چقدر که شما برای عضله سازی تلاش می کنید، چربی ها را بیشتر می سوزانید. به خاطر داشته باشید برخورداری از یک برنامه تمرینی در افزایش چربی سوزی تاثیر بسیار زیادی دارد. در خصوص تمرینات مقاومتی نیز اصراری به کار با وزنه نیست، شما می‌توانید از ابزارهای دیگر مقاومتی مثل انواع باندهای مقاومتی و کش های مقاومتی، بند مقاومتی TRX تی آر ایکس و یا حتی تمرینات با وزن بدن (بادی ویت) و یا هر سبکی مناسب با شرایط و علایق خودتان استفاده نمایید.

نقش فعالیت های هوازی بر چربی سوزی

راهکارهایی برای افزایش چربی سوزی

حالا که متوجه استاندارد چربی سوزی و فاکتورهای موثر بر آن شدید خوب است تا بدانید که چطور می توان چربی سوزی را در بدن افزایش داد. به طور کلی این را در نظر داشته باشید که یک سری از فاکتورهای موثر بر استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن از کنترل ما خارج هستند و یک سری دیگر توسط ما قابل کنترل می باشند. در خصوص فاکتورهای غیر قابل کنترل قطعا ما نمی توانیم دخالتی داشته باشیم اما فاکتورهای قابل کنترل این چنین نیستند. در اینجا به یک سری راهکارها برای بالا بردن سرعت چربی سوزی در بدن اشاره خواهیم داشت.

 • تغذیه سالم و مناسب داشته باشید

برای بالا بردن سرعت چربی سوزی در بدن لازم است تا تغذیه سالم و مناسب داشته باشید. به کالری های دریافتی تان توجه کنید و به اندازه نیاز بدنتان از مواد غذایی استفاده کنید. فراموش نکنید که حذف چربی ها از رژیم غذایی کار درستی نیست و فقط به بدن شما آسیب می رساند. بنابراین از تمام گروه های مواد غذایی به اندازه لازم و کافی مصرف کنید. این موضوع را به خاطر داشته باشید که کاهش مصرف کربوهیدرات و نمک تاثیر بسیار زیادی در افزایش چربی سوزی دارد. در مقابل می توانید مصرف میوه جات و سبزیجات را بالا ببرید و از پروتئین ها استفاده کنید. پروتئین ها فاکتورهای موثری بر بالا بردن سرعت چربی سوزی در بدن هستند. اگر می خواهید به طور جدی تر تغذیه ای در راستای چربی سوزی و لاغری داشته باشید می توانید از کارشناس تغذیه یا مربی خود برنامه رژیم غذایی دریافت کنید. اگر مایل باشید از طریق این لینک می‌توانید براحتی با در دست داشتن آنالیز بدنی خود، به ثبت درخواست برنامه تغذیه اصولی توسط تیم فیتنس پرشین اقدام نمایید.

 • خواب کافی داشته باشید

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید در استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن خواب کافی و باکیفیت تاثیر بسیار زیادی دارد. کمبود خواب عوارض بسیار بدی برای بدن دارد. همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره داشتیم کم خوابی به افزایش اشتها کمک می کند. علاوه بر آن در متابولیسم بدن اختلال ایجاد می کند و عملکرد شما در تمرینات و فعالیت های ورزشی تان را پایین می آورد. هرچقدر خواب کافی و باکیفیتی را تجربه کنید می توانید متابولیسم کنترل شده تری داشته باشید و با راهکارهای مختلف سرعت چربی سوزی را در بدنتان بالا ببرید.

تاثیر عضله سازی بر چربی سوزی و لاغری

 • آب بنوشید

در استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن شما می توانید با نوشیدن آب سرعت نرمال چربی سوزی را در بدنتان افزایش دهید. آب یکی از مهمترین نوشیدنی هایی است که باید آن را به میزان کافی بنوشید. تمام ورزشکاران به خوبی می دانند که نوشیدن آب چه تاثیراتی بر بدن دارد. همچنین برای بالا بردن عملکردهای ورزشی و کیفیت تمرینات ورزشی نیاز است تا حتما از آب به میزان کافی استفاده کنید.

 • برنامه تمرین و ریکاوری داشته باشید

بخش مهمی از استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن در ماه به برنامه تمرین و ریکاوری برمی گردد. باید به خاطر داشته باشید که برنامه تمرین با توجه به میزان آمادگی جسمانی و شرایط فیزیکی شما طراحی می شود. در برنامه تمرین خود می توانید از فعالیت های هوازی کمک بگیرید. علاوه بر آن فعالیت هایی مانند کوهنوردی و شنا جزو فعالیت هایی هستند که سرعت چربی سوزی در بدن را بالا می برند. در کنار تمرینات هوازی می توانید تمرینات مقاومتی نیز انجام دهید.

تاثیر برنامه تمرین بر کاهش وزن و کاهش سایز

همچنین باید ریکاوری داشته باشید و بدنتان را بیش از اندازه خسته نکنید. در این صورت عملکردهای ورزشی تان را تقویت می کنید و می توانید با سرعت بالاتری چربی سوزی کنید. خوب است تا بدانید وزنه زدن یکی از فعالیت های بدنسازی است که به رشد عضلات کمک زیادی می کند. زمانی که شما وزنه می زنید به انرژی نیاز دارید. این انرژی با سوزانده شدن چربی ها تامین می شود. در نتیجه می توان گفت وزنه زدن و سایر تمرینات بدنسازی نیز به کالری سوزی و چربی سوزی کمک زیادی می کند.

چند نکته مهمی که نباید از آنها غافل شوید

حالا که در مورد استاندارد چربی سوزی و کاهش وزن در ماه اطلاعات کاملی کسب کردید لازم است تا با این چند نکته تکمیلی و مهم نیز آشنا شوید.

 • کاهش وزن و چربی سوزی خارج از استانداردهای تعریف شده برای بدن عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد. بنابراین سعی کنید از روش های مناسب و سالم برای کاهش سایز و کاهش وزن کمک بگیرید.
 • هرگز به سراغ ژل ها و کرم های چربی سوز نروید. به خاطر داشته باشید تعریق زیاد تنها ذخیره آب بدن را کاهش می دهد. این کرم ها و ژل ها تاثیر مثبتی بر سلول های چربی ندارند. بنابراین حتی اگر کاهش سایز را تجربه کنید باید به فکر برگشت آن و عوارض جبران ناپذیرش باشید.
 • علاوه بر ژل های چربی سوز، بهتر است گزینه ای به اسم مکمل ها و داروهای چربی سوز را نیز حذف کنید. حتی بهترین برندهای موجود در بازار نیز عوارض سنگینی را برای بدن به همراه دارند.

-