چندی پیش مطلبی با عنوان مشهورترین خودروهای طراحی‌شده توسط «کریس بنگل» در شرکت بی‌ام‌و منتشر کردیم. بنگل به تازگی در شرکت تازه تاسیس خودروهای شیائومی کار خود را آغاز کرده است. شیائومی یک شرکت چینی تولیدکننده موبایل و لوازم الکترونیک به شمار می‌رود که به‌تازگی از نخستین محصول خود در صنعت خودرو رونمایی کرده است. طراح ارشد این محصول تازه، سدان برقی SU7، همان طراح سابق گروه بی‌ام‌و یعنی «لی تیانیون» است که روی شاسی‌بلند نه‌چندان زیبای iX کار کرده بود.

 

3

 

حال نقش بنگل به‌عنوان مشاور طراحی در مجموعه شیائومی شروع شده تا به خودروهای آینده این شرکت رنگ‌وبویی تازه بدهد. شیائومی تاکنون در چند ویدئوی تبلیغاتی مدل SU7 از بنگل استفاده کرده که احتمالا در راستای جلب‌توجه اهل خودرو انجام شده است؛ چراکه این خورده‌گیری به خودروهای چینی تازه و محصول شیائومی وارد است که در این بخش بازار به‌اندازه کافی اسم‌ورسم ندارند.

 

به این ترتیب، شیائومی چهارمین برندی خواهد بود که آقای بنگل در آن مشغول به کار می‌شود. او پیش از پیوستن به بی‌ام‌و به‌عنوان نخستین سرطراح آمریکایی آن‌ها، نخست در اوپل و سپس در گروه فیات مشغول‌به‌کار بود. این طراح ۶۷ ساله اهل ایالت اوهایو آمریکا، مسئولیت طراحی چراغ‌های عقب بی‌ام‌و سری ۷ E65 و مدل‌های دیگری چون سری ۶ E63 کوپه و کابریولت، سری ۶ E64 و سدان سری ۵ E60 را نیز برعهده داشت. طرح او راهی تازه را برای طراحی مدل‌های آینده بی‌ام‌و باز کرد. نخستین مدلی که از چراغ بنگلی استفاده می‌کرد، بی‌ام‌و Z9 گرن‌توریسمو کانسپت بود که در سال ۱۹۹۹ رونمایی شد. در دوره مدیریت بنگل در بخش طراحی بی‌ام‌و که از ۱۹۹۲ شروع شد و یک دهه به درازا کشید، خودروهای مهمی رونمایی شدند.

-