رک و روراست بگویم بخشی از بهترین تجربه از بازی‌های ترسناک عمرم را مدیون ساخته‌های استودیوی Frictional Games هستم. این استودیو بازی‌هایی مانند SOMA و Amnesia: The Dark Descent را در کارنامه خود دارد که طرفداران بازی‌های ترسناک ارادت ویژه‌ای به آن‌ها دارند. با معرفی Amnesia: The Bunker و تماشای مکانیزم‌های جدیدی که برای آن در نظر گرفته شده بود متوجه شدم که Frictional Games قصد ایجاد تغییراتی بزرگ را دارد. تغییراتی که دقیقا همان چیزی هستند که انتظارشان را داشتم!

 46
 
 
امتیاز کاربران
  • 7.8/
  • امتیاز متاکریتیک78
  • ژانربقاوحشت
  • پلتفرم‌هاایکس باکس سری ایکسایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سی
  • سازندهFrictional Games
  • حالت بازیتک نفره
  • درجه سنی بازیمناسب برای ۱۷ سال به بالا
 

بازی Amnesia: The Bunker داستان سربازی فرانسوی به اسم Henri Clément را در جنگ جهانی روایت می‌کند. پس از یک جدال خونین بیهوش می‌شوید و خودتان را در بیمارستان یک پناهگاه پیدا می‌کنید. خبری از سربازان دیگر یا کادر درمان نیست و خیلی زود می‌فهمید که این پناهگاه قرار نیست مکانی امن برای شما تلقی شود. هیولایی وحشتناک در این پناهگاه زندگی می‌کند و تقریبا تمام افرادی که در آن زنده بودند را سلاخی کرده. حالا شما یک هدف دارید، راه خروج از پناهگاه را منفجر کرده و با به دست آوردن اطلاعاتی از آنچه بر سربازان گذشته، از این جهنم فرار کنید.

اولین چیزی که در Amnesia: The Bunker شما را مجذوب خود می‌کند اتمسفر آن است. خیلی ساده بخواهم توضیح بدهم کلیت بازی و پروسه پیشروی در آن مشابه بازی‌های Hello Neighbor یا Granny است که قطعا با آن‌ها آشنایی دارید. اما از نظر اتمسفر و القای حس ترس Amnesia: The Bunker چندین و چند پله بالاتر از این عناوین ظاهر شده. چیزی که باید در بازی به آن عادت کنید تاریکیست. گرچه راه نجات شما از این هیولای خونخوار روشناییست، اما دستیابی به آن سخت است و خیلی مواقع ممکن است به قیمت جانتان تمام شود.

چراغ‌قوه قدیمیی که در اختیار دارید برای روشن شدن نوعی مکانیزم هِندل مانند دارد. این مکانیزم صدای زیادی تولید می‌کند و باعث جلب توجه هیولا می‌شود. این یعنی خیلی مواقع ممکن است شما حضور در تاریکی را به روشن کردن چراغ‌قوه ترجیح دهید. خیلی زود در پناهگاه یک اتاق امن و موتور برق پیدا می‌کنید؛ اما سوخت مورد نیاز آن جزو لوت‌های کم‌یاب بازی محسوب می‌شود. درنتیجه از همان ابتدا یاد می‌گیرید تا تمام منابعی که در اختیار دارید را می‌بایست به بهترین شکل مدیریت کنید.

اتاق امن جاییست که هیولا دنبالتان نمی‌کند و می‌توانید در آن برای انجام دادن کارها برنامه‌ریزی کنید. یک صندوق با ظرفیتی محدود برای نگه‌داری از ابزار و وسایلی که پیدا می‌کنید دارید و نقشه روی دیوار به شما برای دستیابی به نقاط مختلف پناهگاه کمک می‌کند. درواقع Amnesia: The Bunker محیطی نیمه‌-باز دارد و شما جهت پیدا کردن وسایل مورد نیاز برای فراهم کردن مقدمات فرار یک مسیر خطی را طی نمی‌کنید. می‌توانید وسایلی مانند میز، صندلی، صندوق، آجر و… را بردارید، جابجا کنید یا حتی پرتاب کنید. فیزیک بازی در این مورد فوق‌العاده طراحی شده. برخی از درهای چوبی با پرتاب کردن اشیاء می‌شکنند، اما صدای تولید شده برای هیولا جلب توجه می‌کند.

شعار Amnesia: The Bunker این است: «راه‌های مختلفی برای انجام دادن یک کار وجود دارد، اگر حس می‌کنید راهی برای دور زدن آنچه می‌بینید پیدا کردید، آزمایشش کنید! ممکن است جواب بگیرید». بارها و بارها من از این مسئله برای انجام دادن کارهای مختلف استفاده کردم و واقعا به چیزی که می‌خواستم رسیدم. آزادی عمل در بازی فوق‌العاده است و می‌توانید از خلاقیتتان علیه هیولای پناهگاه استفاده کنید. پازل‌ها، معماها، نامه‌ها و متن‌های زیادی در بازی وجود دارد که برای فرار کردن از این پناهگاه با آن‌ها برخورد می‌کنید. مسئولیت روایت داستان نیز بر عهده همین نامه‌هاست و به مرور زمان متوجه سرنوشت شوم سربازان این پناهگاه می‌شوید.

مکانیزم ساختن وسایل به زیبایی در بازی اجرا شده. خیلی نگران اسلحه اضافه شده به بازی بودم، اما حتی طراحی آن نیز بی‌نقص است. اسلحه شما یه روولور قدیمیست که به کندی تیر درونش قرار داده می‌شود و آهسته شلیک می‌کند. تیرهای شما آنقدر محدودند که باید برای استفاده از هر کدام حسابی شرایط را بسنجید. این مسئله در مورد تمام مهماتی که به دست می‌آورید صدق می‌کند. شما می‌توانید از نارنجک برای پرت کردن حواس هیولا و خرید چند ثانیه وقت یا باز کردن درها استفاده کنید. اینکه سراغ کدام می‌روید کاملا به استراتژی خودتان بستگی دارد. از طرفی به هیچ عنوان نباید سر سلامتیتان ریسک کنید. آیتم‌های بازیابی سلامتی در بازی فوق‌العاده گرانبها هستند و آسیب دیدن می‌تواند پیشروی شما در بازی را با مشکل روبه‌رو کند. درنتیجه باید هر لحظه گوش به زنگ باشید تا در صورت نیاز فرار کنید یا قایم شوید.

مدت زمان بازی

داستان: ۱۰ ساعت
تکمیل کردن: ۱۲ ساعت

محیط بازی بزرگ طراحی شده. برخی مواقع ممکن است یک مسیر را پیش بگیرید و درنهایت به بن‌بست برسید. کلید رد شدن از این بن‌بست در مسیر دیگریست و بدین شکل شما مجبورید به تمام قسمت‌های پناهگاه سر بزنید. تجربه بازی با هدفون واقعا متفاوت است. صدای عبور هیولا از سوراخ‌های پشت دیوار یا سقف مو به تنتان سیخ می‌کند. برخی مواقع که از سوراخش خارج می‌شود و دنبالتان می‌گردد می‌توانید صدای پا و لرزش پناهگاه (با ویبره کنترلر) را حس کنید. اینجاست که Amnesia: The Bunker نشان می‌دهد همچنان دود از کنده بلند می‌شود و این سری بازی‌ها القای حس ترس را به خوبی بلدند.

گرچه هیچوقت سری Amnesia به خاطر جلوه‌های بصری‌اش شناخته نشده، اما باز هم باید گفت که خوشبختانه نسخه فعلی Amnesia: The Bunker زیاد درگیر مشکلات فنی نیست. البته این مسئله که فریم‌ریت بازی روی ۶۰ قفل است و بالاتر نمی‌رود امری عجیب است. از طرفی باگ‌های مختلفی مخصوصا حین تعامل با اشیاء یا نزدیک شدن به برخی دیوارها و نقاط وجود دارد که ممکن است به مرگ شما ختم شوند. سیستم ذخیره‌سازی بازی کاملا دستی طراحی شده و این مسئله پتانسیل سوءاستفاده از آن را بالا برده. می‌توانید بازی را ذخیره کنید، ژنراتور برق را روشن کنید و سپس یک دور سریع در پناهگاه بزنید تا تمام مسیرها را یاد بگیرید. حالا دوباره بازی را لود می‌کنید و بدون از دست دادن چیزی اطلاعات زیادی به دست آورده‌اید!

در مجموع پس از سال‌ها یک بار دیگر Frictional Games ثابت کرد فرمول طلایی ساختن یک بازی ترسناک را فراموش نکرده. گرچه The Bunker به اندازه The Dark Descent افسانه‌ای نیست، اما پتانسیل تبدیل شدن به تجربه‌ای را دارد که تا مدتی در ذهن مخاطب باقی بماند. سال ۲۰۲۳ سالیست که طرفداران هر سبکی از دنیای بازی‌های ویدیویی فرصت تجربه چندین عنوان شاهکار را دارند. این بار قطار عناوین ترسناک به ایستگاهی رسیده که قطعا خیلی‌ها از حضور در آن لذت می‌برند.

خلاصه بگم که…

اگر تابحال فرصت تجربه سری بازی‌های Amnesia را نداشته‌اید، The Bunker می‌تواند نقطه شروع خوبی باشد. تمام خلاقیتتان را برای فرار از این پناهگاه به کار بگیرید و مراقب هیولای آن باشید،‌ چرا که لحظه‌ای به شما رحم نمی‌کند!

می‌خرمش…

بازی Amnesia: The Bunker از آن دسته عناوین ترسناک غیرقابل پیش‌بینییست که ابتدا پیچیده ظاهر می‌شود، اما بعد از مدتی که کنترل کار را به دست گرفتید فوق‌العاده لذت‌بخش و سرگرم‌کننده خواهد بود.

نمی‌خرمش…

اگر از دنبال شدن در یک محیط تاریک، شنیدن صداهایی ترسناک و استرس زیاد ناشی از القای حس ترس خوشتان نمی‌آید Amnesia: The Bunker مناسب شما نیست.

-