شرلوک هولمز بزرگترین کارآگاه همه دوران است. فکر نمی‌کنم هیچکس بتواند با این جمله مخالفت کند؛ بله من خودم هم طرفدار هرکول پوآرو هستم و اصولا کتاب‌های آگاتا کریسی را بیشتر می‌پسندم ولی واقعیت اینست که شرلوک هولمز، بزرگترین و محبوب‌ترین کارآگاه در تمام دوران است و نامش بیشتر از همه شنیده شده است. شرلوک هولمز یک فرهنگ است و دیگر صرفا یک کاراکتر نیست؛ او نماد باهوشی در تمام دنیاست و حالا در بازی جدیدی مهمان دوستدارانش شده که کمی تا قسمتی با شرلوک هولمز همیشگی تفاوت دارد. بازی Sherlock Holmes: The Awakened بازسازی یک اثر به همین نام است که در سال ۲۰۰۷ عرضه شد اما این بازسازی یک خانه‌تکانی تقریبا اساسی برای اثر قبلی بوده و حالا می‌توان از بازی لذت دوچندانی برد. با نقد بازی Sherlock Holmes: The Awakened همراه باشید تا ببینیم شرلوک هولمز این بار چه کرده است.

 
49
 
 
Sherlock Holmes: The Awakened
  • امتیاز کاربران
    6.4/
  • امتیاز متاکریتیک75
  • ژانرماجرایی
  • تاریخ انتشار۵ اردیبهشت ۱۴۰۲
  • پلتفرم‌هاایکس باکس سری ایکسایکس‌باکس وانپلی استیشن 5پلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
  • حالت بازیتک نفره
  • درجه سنی بازیمناسب برای ۱۷ سال به بالا

استودیو Frogwares ناشر و بازیساز اوکراینی است که طی چند سال اخیر، کارنامه خودش را معطوف به بازی‌های کارآگاهی و به ویژه آثار اقتباسی از شرلوک هولمز کرده است. آنها چیزی بالغ بر ۱۳ بازی از شرلوک هولمز ساختند و فکر نمی‌کنم در تاریخ ویدیو گیم، هیچ استودیو دیگری بیشتر از آنها درگیر این شخصیت شده باشد. از سال ۲۰۰۲ تا امروز، این استودیو روی بازی‌های شرلوک هولمز کار کرده است و از همین رو می‌هوان گفت که دقیقا می‌داند این شخصیت را چطور در یک بازی به تصویر بکشد. این استودیو در سال ۲۰۲۱ شروع به ریبوت سری بازی‌های شرلوک هولمز خود کرد و تصمیم گرفت که بازی‌های این فرنچایز را خودش منتشر کند و داستان‌های جدیدی را در آن بگنجاند. آغاز این راه با بازی Chapter One رقم خورد و حالا در بازی جدید آنها ادامه پیدا کرده است؛ یعنی بازی Sherlock Holmes: The Awakened.

انتخاب بازی Sherlock Holmes: The Awakened برای ادامه راه جدید این استودیو اوکراینی، تصمیمی جنجالی بوده است. این بازی در سال ۲۰۰۷ عرضه شد و حتی یک نسخه ریمستر نیز داشت و حالا بازآفرینی کامل آن به عنوان یک دنباله بر بازی قبلی آنها، کار پیچیده‌ای به حساب می‌آید. با این حال فراگ ورز توانسته از پس ماموریت خود بر بیاید و دخالتی در داستان بازی اصلی انجام داده که نه به کلیت قصه ضربه بزند و هم اینکه بتواند بازی را به عنوان دنباله بازی قبلی خود معرفی کند. در واقع حالا با یک تیر، دو نشان ضربه خورده و دوستداران شرلوک هولمز و البته اچ پی لاو کرافت می‌توانند از یک بازی معمایی با حال و هوای متافیزیکی-وحشت لذت ببرند.

 

بازی Sherlock Holmes: The Awakened اولین بازی از سری عناوین شرلوک هولمز به حساب می‌آید که داستان رئالی ندارد و عناصر قصه‌های علمی تخیلی لاوکرفت در آن دیده می‌شود. در واقع Cthulhu (که در این مقاله می‌توانید بیشتر درباره آن بخوانید) و موارد پیرامون آن در بازی وجود دارد و همه اینها کاری کرده تا بازی Sherlock Holmes: The Awakened یک اثر معمایی عجیب و غریب باشد.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: 9 ساعت
داستان + ماموریت‌های فرعی: 11 ساعت

در بازی Sherlock Holmes: The Awakened محوریت روی شرلوک هولمز نیست و دکتر واتسون عزیز، یار و یاور همیشگی آقای هولمز هم در کنار اوست و البته نقش موثری هم ایفا می‌کند. توجه مضاعف به واتسون و تبدیل کردن او به یک شخصیت قابل بازی، اولین بار نیست که در دنیای شرلوک هولمز رخ می‌دهد اما به جرات می‌توانم بگویم در بازی Sherlock Holmes: The Awakened، این اتفاق به بهترین شکل ممکن خود رخ داده است. واتسون حالا نه یک شخصیت اضافی و دست و پاگیر بلکه یک پا کارآگاه است و تصور می‌کنم اهمیتی که به او در این بازی داده شده، حتی فراتر از سری کتاب‌های سر آرتور کنان دویل (نویسنده اصلی آثار شرلوک هولمز در تاریخ) است.

 

داستان بازی مربوط به زمانی است که شرلوک هولمز زیادی به مغزش استراحت داده و تشنه حل کردن پرونده و معما است. از همین رو قبول می‌کند وارد یک پرونده سرقت و آدم ربایی بشود تا بلکه از این بی‌حوصلگی خارج شود. ورود او و واتسون به این پرونده اما پای آنها را وارد ماجراهای به شدت پیچیده‌ای می‌کند که خودشان هم تصور نمی‌کردند با آنها روبرو شوند. آنها با فرقه‌ای روبرو می‌شوند که پشت پرده این موضوع هستند و گروه بسیار خطرناکی هم هستند. با اینکه داستان بازی کاملا یک اثر جدید و به اصطلاح من در آوردی است، اما پیچیدگی‌های همیشگی قصه‌های هولمز را دارد. حضور افرادی چون موریارتی در طول بازی و اشاره به بسیاری از عناصر داستان‌های هولمز حکایت از این دارد که سازندگان نسبت به اثری که پیش رویشان است اجحاف کاملی دارند و قصد دارند تا ضمن احترام شمردن به داستان‌های همیشگی هولمز، قصه جدید و ماوراالطبیعه خود را در قالب یک داستان کارآگاهی با تم شرلوک هولمز روایت کنند. در بازی ایستراگ‌های زیادی نسبت به سایر کارآگاهان تاریخ ادبیات نیز وجود دارد و یکی از آنها حضور هرکول پوآروی نوجوان در قصه است که حتما برای دوستداران ادبیات جنایی، جالب توجه خواهد بود.

 

صحبت از ادبیات جنایی و کارآگاهی شد و باید اعتراف کرد که استودیو سازنده با شناخت کامل خود نسبت به این نوع آثار، گیم‌پلی را توسعه داده است. با این حال از آن طرف باید اذعان داشت که آنها کمی بیش از حد تماشاگران خود را کارآگاه فرض کرده‌اند! نمی‌خواهم بگویم که یک بازی معمایی-کارآگاهی نباید معماهای سخت داشته باشد (اساس و فلسفه بازی‌ها همین است!) ولی مشکل داستان بازی Sherlock Holmes: The Awakened اینست که هیچ راهنمایی برای یافتن مدارک و سوژه‌ها نمی‌کند. در واقع در بسیاری از لحظات بازی، شما واقعا نمی‌دانید باید چه کار کنید و بیخود و بی‌جهت به این در و آن در می‌زنید تا ببینید که باید چه خاکی بر سر مبارکتان بریزید. این عدم راهنمایی در طول بازی، کاری کرده که سردرگمی زیادی برای گیمرها پیش بیاید و این احتمال وجود دارد که بسیاری از گیمرها، بازی را رها کنند.

منوهای بازی هم پیچ در پیچ و بسیار بد طراحی شدند و گیمر می‌تواند در آنها هم سردرگم شود. اساسا بازی Sherlock Holmes: The Awakened از طراحی مراحل و رابط کاربری چندان جذابی بهره نمی‌برد و به لطف داستان قدرتمند و شرلوک هولمز و واتسون دوست داشتنی‌اش است که می‌توان این نواقص را چشم‌پوشی کرد و به ادامه آن پرداخت! در واقع برتری بازی در همین داستان جذاب و بدیع آن نهفته وگرنه واقعیت اینجاست که گرافیک بازی هم از رده خارج بوده و با اینکه طراحی هنری آن در برخی مراحل (مانند آغاز بازی و یا مراحلی که در سوییس جریان دارند) جالب توجه است اما طراحی کاراکترها طوری است که انگار بازی از نسل پیشین که نه، نسل هفتم سربرآورده‌اند. کافیست به حرکت چهره و دست‌ها و به طور کلی انیمیشن کاراکترها در هنگام ادای دیالوگ و یا حتی راه رفتن بکنید تا ببینید این حرکات چقدر مصنوعی طراحی شدند و به اصطلاح عامیانه، حرکات بسیار خشکی هستند. این موضوع در کنار صداپیشگی نه‌چندان خوب بازی، تبدیل به پاشنه آشیل بازی شده و کاری کرده که بازی Sherlock Holmes: The Awakened تبدیل به اثری شود که عاشق بازی‌های معمایی و شخصیت شرلوک هولمز هستند و برای تمامی گیمرها، اثر جذابی نباشد.

گیم پلی بازی در رفتن شما به نقاط مختلف، پیدا کردن سرنخ‌ها و ربط دادن آنها به یکدیگر ختم می‌شود. بازی تنها یک کمک در این راه می‌کند و آن هم اینست که می‌توان با فعال کردن حالت Concentration در یک محیط، به آیتم‌هایی که مورد اهمیت هستند، زودتر دست یافت. ویژگی Mind Place و ورود به ذهن نابغه شرلوک هولمز که می‌تواند همه چیز را به هم ربط دهد و از آن «استنتاج» خارق‌العاده‌ای بکند هم در بازی گنجانده شده که هرچند از همان ضعف رابط کاربری که بالاتر به آن اشاره کردم، رنج می‌برد و در اوایل کار بسیار پیچیده به نظر می‌رسد؛ اما در نهایت تبدیل به یکی از بهترین بخش‌های بازی می‌شود. اساسا شرلوک و هولمز و ذهن نتیجه‌گیرش، جذاب‌ترین ویژگی او در طول تاریخ بودند و سازندگان به این ویژگی جذاب توجه زیادی نشان داده‌اند.

موارد دیگری نظیر بازسازی صحنه جرم و جنایت، اتهام زدن به این و آن، ربط دادن سرنخ‌ها به هم و برقراری دیالوگ و مشورت با دکتر واتسون در طول بازی از جمله کارهایی هستند که حس و حال معمایی بازی را دوچندان می‌کند. در واقع می‌توان گفت بازی با داشتن این ویژگی‌ها به راحتی تبدیل به اثری جنایی می‌شود که عشاق این ژانر را به سمت خود جذب می‌کند.

بازی Sherlock Holmes: The Awakened برای قشر دوستداران ادبیات جنایی و به‌ویژه علاقه‌مندان به شرلوک هولمز ساخته شده و نمی‌تواند خودش را تبدیل به یک بازی عام پسند بکند. این بازی از فقدان گرافیک خوب و کنترل روان و صداگذاری رضایت‌بخش رنج می‌برد و همه چیز خوب آن در داستان جذابش و برخی عناصر و ویژگی‌های آقای هولمز خلاصه شده است. احتمالا وجود جنگ روسیه اوکراین در این نقص‌ها بی‌تاثیر نیست و همین که یک استودیو در بحبوحه یک جنگ نابرابر، توانسته بازی در این حد و اندازه ارائه کند، جای شکر است!

 

خلاصه بگم که…

بازی برای دوستداران ادبیات جنایی و شخص شرلوک هولمز است. گرافیک بازی خارج از رهد و کنترل آن روی اعصاب و صداگذاری نه‌چندان جالبی در بازی وجود دارد. همه این نواقص با وجود یک داستان قوی که در آن برای اولین بار مفاهیم ماوراالطبیعه نیز وارد دنیای هولمز شده، پوشانیده می‌شوند و شخصیت هولمز و واتسون و ارتباط خوب آنها نیز باعث می‌شود که بازی بتواند لااقل برای همان دوستداران ادبیات جنایی-کارآگاهی تبدیل به اثری جذاب شود.

می‌خرمش…

اگر شرلوک هولمز را دوست دارید، اگر از آثار لاوکرفت لذت می‌برید. اگر سرتان برای حل معما درد می‌کند و می‌خواهید در یک دنیای خیالی، کارآگاه تمام عیار دوران باشید. بازی Sherlock Holmes: The Awakened برای شماست.

نمی‌خرمش…

بازی نه گرافیک خوبی دارد و نه ویژگی خارق‌العاده خاصی به جز داستان. اگر از دوستداران قصه‌های کارآگاهی نیستید، بهتر است قید بازی را بزنید چرا که این شرلوک هولمز، یک شرلوک هولمز پر از اشکال است که هواداران را نشانه رفته و بس.

-