شاخص‌های انتخاب کت و شلوار

شاخص های مختلفی برای انتخاب یک کت و شلوار وجود دارد. کیفیت و خاص بودن یک کت شلوار تنها به این معنی نیست که از یک برند معروف خریداری شده باشد. فاکتورهایی همچون کیفیت پارچه، نوع برش، نوع دوخت و همچنین ملزومات به کار گرفته شده در تولید محصول، در کنار هم، مشخص کننده ارزش نهایی کت شلوار خواهند بود. موضوعی که در این مطلب به آن پرداخته خواهد شد، اعداد و حروفی است که بر کیفیت پارچه‌های کت شلوار تاثیر گذار می‌باشند.

 

24

 

 

در صنعت نساجی و در بخش پارچه‌های پشمی فاخر، روش خاصی برای اندازه‌گیری کیفیت پارچه وجود دارد. پارچه‌های پشمی و فاستونی مناسب جهت تولید کت شلوار، دارای انواع کیفیت می‌باشند. شاید شما هم اصطلاح Super 130  یا Super 150 را هنگام خرید کت شلوار شنیده باشید و  این سوال در ذهنتان به وجود آمده باشد، که این اعداد چیست و کلمه Super در کنار این اعداد چه معنا و مفهومی دارد؟ یا این سوال که، با وجود این تنوع اعداد و حروف، کدام پارچه را انتخاب نمایم؟ در این مطلب سعی خواهد شد راز این اعداد و کلمات را برای شما بیان کنیم تا در آرامش کامل و البته با دانش منطقی نسبت به خرید کت شلوار اقدام نمایید.

جنس پارچه کت شلوار

کت شلوار از پارچه‌های مختلفی می‌تواند تولید شود، اما مرسوم‌ترین جنس در تولید این محصول، پشم است. نخ فاستونی ( نخ تولید شده از الیاف به اصطلاح شانه شده و ظریف‌تر پشم) و نخ پشمی (نخ تولید شده از الیاف معمول و البته با کیفت پشم) در تولید پارچه‌های کت شلوار زبان زد هستند. نخ‌های مختلف اعم از پشمی و فاستونی می‌توانند در حالت‌های مختلف بافت پارچه همچون توئید، فلانل، گاباردین، فرسکو و… استفاده شوند. پارچه‌های تولید شده از انواع نخ یاد شده می‌توانند وزن و حس لمسی مختلف و از همه مهم تر ظرافت متفاوتی داشته باشند.

 
 

ذکر این موضوع بسیار مهم است که از الیاف پلی استر، نایلون، کشمیر، ویسکوز و حتی ابریشم نیز در کنار الیاف پشم به جهت افزایش شاخص‌های مثبت پارچه کت شلوار استفاده می‌شود.

درجه بندی پارچه کت شلوار

سال‌ها پیش، درست قبل از پیدایش روش‌های نوین درجه بندی الیاف، کیفیت پشم صرفا بر مبنای میزان نخ ریسیده شده از یک پوند پشم خام، درجه بندی و ارزیابی می‌شد. به این ترتیب که هر چقدر الیاف ظریف‌تر و نازک‌تر بودند، تعداد کلاف‌های 560 یاردیِ بیشتری از یک پوند الیاف خام به صورت نخ تولید می‌شد (تعریف فوق بر مبنای نمره نخ پشمی در سیستم نمره گذاری انگلیسی می باشد).

جالب است بدانید در همان سال‌ها، نخ‌های پشمی در بهترین حالت، درجه کیفی 60 و 70 داشتند و همگان بر این گمان بودند که رسیدن به عددی مثل 100 کاملا دست نیافتنی خواهد بود. تا اینکه فردی به نام جوزف لامب (Joseph Lumb) توانست نخ پشمی با درجه کیفیت 100 را تولید نماید، به این ترتیب نخ پشمی super 100s به بازار عرضه شد. اما امروزه مشاهده می‌شود کت شلوار‌های پشمی و فاستونی با درجه کیفیت بالاتر از 200s نیز در بازار موجود است.

روند درجه بندی پارچه کت شلوار

امروزه پس از چیدن پشم از بدن گوسفند، الیاف پشم خام با توجه به ضخامت، درجه بندی می‌شوند. میزان ضخامت الیاف با استفاده از میکروسکوپ تعیین می‌شود و واحد آن میکرون یا میکرومتر می‌باشد. میزان ظرافت (ضخامت)، مشخص کننده عدد جدیدی خواهد بود که توسط فروشندگان کت شلوار هنگام فروش محصول مدام تکرار می‌شود.

به این ترتیب با کاهش میزان ضخامت قطر الیاف، میزان ظرافت نخ و در نهایت پارچه بیشتر خواهد شد. افزایش ظرافت در پارچه‌های پشمی تنها با بالا رفتن کیفت پشم چیده شده از گوسفند امکان پذیر خواهد بود. این در حالی است که تعداد زیادی از نژاد گوسفندان، پشم ظریفی تولید نمی‌کنند. ظرافت پشم بستگی به نژاد گوسفند، تغذیه حیوان، شرایط نگهداری گله، آب و هوای پرورش و فصل چیدن الیاف از روی بدن گوسفند دارد. به این ترتیب الیاف پشم بر اساس ضخامتشان بر حسب میکرون در سه دسته ظریف، متوسط و ضخیم قرار می‌گیرند.

هر چقدر این درجه‌بندی بالاتر رود، قیمت پارچه پشمی گران تر خواهد شد، زیرا از الیاف ظریف‌تر و مرغوب‌تری در تولید آن استفاده شده است.

تردیدی نیست که این اعداد و روش نمره گذاری برای افراد عادی که تخصصی در این زمینه ندارند گیج کننده است. اما همین قدر خوب است بدانید، هر چقدر عدد فوق بالاتر رود، قیمت پارچه پشمی گران‌تر خواهد شد، زیرا از الیاف ظریف‌تر و مرغوب‌تری در تولید آن استفاده شده است. درک عمیق‌تر شما در این رابطه تضمین می‌کند که پارچه‌ای را انتخاب کنید که در کنار زیبا بودن، کیفیت مناسب برای استفاده نیز داشته باشد.

رمز گشایی کلمات و اعداد در پارچه کت شلوار

کلمه super که در درجه بندی پارچه کت شلوار استفاده می‌شود، معمولا به معنی وجود پشم خالص است و در ساختار پارچه پشمی و فاستونی استفاده می‌شود. عددی که در ادامه آن آمده (به عنوان مثال Super 180s) نیز بر مبنای سازمان بین المللی منسوجات پشمی (WTO) و استاندارد ACT امریکا میزان ظرافت پشم را بیان می‌کند. حرف s نیز که در ادامه عدد دیده می شود، از Spinning count  گرفته شده است.

 
 

اما سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که از کجا می‌توان به صحت این اعداد مطمئن بود? خوشبختانه پاسخ ساده است، تنها راه، خرید از برندهای معتبر که صداقت سر لوحه کارشان است امکان پذیر خواهد بود، در غیر این صورت تعیین میزان متوسط ظرافت الیاف هنگام خرید کت شلوار امری امکان ناپذیر است.

جدول زیر مشخص می‌کند میزان متوسط قطر هر لیف پشم در تولید پارچه کت شلوار چه عددی خواهد. مثلا برای آنکه پارچه فاستونی واجد شرایط درجه 80s باشد، میزان متوسط ضخامت الیاف پشم خام تولید کننده آن باید در محدوده 19.75 میکرون باشد. متخصصین امر معتقد هستند اگر به دنبال یک کت شلوار خاص هستید بهتر است ظرافت پارچه‌ای که انتخاب می‌کنید در محدوه نمره 120s تا s150 باشد، چرا که این نوع از پارچه‌ها علاوه بر لوکس بودن دوام و کیفیت بالایی نیز خواهند داشت.

پارچه فاستونی متوسط ظرافت الیاف(میکرون)
Super 80s 19.75
Super 90s 19.25
Super 100s 18.75
Super 110s 18.25
Super 120s 17.75
Super 130s 17.25
Super 140s 16.75
Super 150s 16.25
Super 160s 15.75
Super 170s 15.25
Super 180s 14.75
Super 190s 14.25
Super 200s 13.75
Super 210s 13.25
Super 220s 12.75
Super 230s 12.25
Super 240s 11.75
Super 250s 11.25

انتخاب بهترین پارچه کت شلوار

به طور کلی پارچه کت شلوار تولید شده با الیاف ظریف‌تر، زیردست و حس مطلوب‌تری خواهد داشت، ضمن آنکه میزان وزن پارچه سبک‌تر شده و این باعث تولید محصول با کیفیت‌تر و جذاب‌تری می‌گردد. مثلا کت شلوار تولید شده با پارچه super 100s در جایگاه خود یک محصول با کیفیت خواهد بود، اما میزان چروک پذیری و دوام آن به نسبت محصولات تولید شده از پارچه super 130s قطعا کمتر می‌باشد. کت شلوار تولید شده از این نوع پارچه برای مصرف روزمره بسیار مناسب خواهد بود. متاسفانه این طور جا افتاده است که اگر قصد خرید کت شلوار دارید حتما به سراغ پارچه فاستونی super 180s بروید. این تفکر کاملا اشتباه است. گذشته از قیمت بالایی که این نوع پارچه دارد، بسیار نازک است. و از آنجا که دمای هوا نیز در انتخاب میزان ظرافت پارچه کت شلوار می‌تواند تاثیر گذار باشد، لذا ظرافت بالای پارچه برای هوای سرد به هیچ عنوان مناسب نخواهند بود.

 
 

عموما با افزایش عدد ظرافت نخ در پارچه فاستونی میزان وزن در متر مربع پارچه نیز کمتر خواهد شد. میزان وزن پارچه بیانگر ضخامت آن خواهد بود، بنابراین اگر نیاز به یک کت شلوار سبک و خنک دارید می‌بایست از پارچه‌های با عدد ظرافت بالاتر استفاده نمایید.

-