متأسفانه، هیچ پاسخی قطعی برای این سوال که چه سنی برای لیفت صورت مناسب است وجود ندارد. برخی افراد احساس می‌کنند سن مناسب لیفت صورت ممکن است در اواخر دهه ۳۰ زندگی خود باشد. در حالی که برخی دیگر در دهه‌های ۶۰ یا ۷۰ زندگی خود به دنبال این عمل جراحی هستند. برخلاف سن، وضعیت واقعی پوست، بافت همبند عمیق و ماهیچه‌ها باید نوع و درجه جوان‌سازی صورت را که برای هر فرد مناسب‌تر است، تعیین کند.

هیچ درست و غلطی در سن مناسب لیفت صورت وجود ندارد. لیکن تعدادی از متخصصین دهه ۴۰ عمر را سن مناسب برای افرادی می‌دانند که تصمیم به انجام عمل جراحی لیفت صورت دارند.

 

14

 

سن مناسب لیفت صورت چه سنی است

به طور معمول، وضعیت سلامت فرد، سبک زندگی، و ژنتیک – علاوه بر سایر عوامل ترکیبی، مانند سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا استرس بیشترین تأثیر را بر روند پیری صورت و گردن دارند. بسته به این عوامل، افراد با سرعت‌های مختلف و در سنین متفاوت علائم قابل مشاهده پیری را تجربه می‌کنند. این علائم مانند ظاهر شدن چین و چروک یا افتادگی پوست در سنین بالاتر بیشتر رخ می‌دهد. برخی از مردان و زنان زودتر از سایر همسن و سال‌های خود پیر می‌شوند. لذا چهره آنها زودتر از دیگران  خسته یا پیر به نظر می‌رسد. در نتیجه سن مناسب لیفت صورت در افراد مختلف متفاوت است. قانون کلی برای این موضوع وجود ندارد.

بهترین روش برای پی بردن به این موضوع که سن مناسب لیفت صورت برای شما فرا رسیده است یا نه، مشورت و ارزیابی توسط یک جراح پلاستیک با تجربه است.

 

درمان علائم پیری صورت با جراحی لیفت صورت

علائم قابل مشاهده پیری صورت نتیجه از دست دادن تدریجی پری صورت و خاصیت ارتجاعی پوست و بافت آن است. جراحی لیفت صورت ظاهر دو سوم پایینی صورت را بهبود می‌بخشد. در صورت استفاده از تکنیک‌های لیفت گردن علائم پیری از این بخش نیز حذف خواهد شد. لیفت صورت معمولاً فقط برای مردان و زنانی توصیه می شود که علائم متوسط تا قابل توجهی از پیری را در این ناحیه تجربه می‌کنند. جراحان پلاستیک با تجربه معمولاً جراحی لیفت صورت را برای رفع ترکیبی از موارد زیر پیشنهاد می‌کنند:

پوست اضافی زیر چانه و خط فک
افتادگی پوست در امتداد گونه‌ها و گردن
چین و چروک عمیق
با استفاده از تکنیک های پیشرفته لیفت صورت، جراحان پلاستیک می‌توانند یک طرح جراحی سفارشی طراحی شده برای لیفت و صاف کردن موثر نواحی هدف را برای ظاهری جوان‌تر و طبیعی‌تر انجام دهند.

سن مناسب استفاده از روش‌های ترکیبی لیفت صورت

افرادی که در سنین بالاتر هستند، دارای افتادگی پوست صورت با علائم قابل توجه پیری در سایر نواحی صورت هستند. این افراد می‌توانند از ترکیبی از روش‌های جراحی پلاستیک صورت مانند لیفت ابرو یا لیفت پلک برای تکمیل کردن روتین جوان‌سازی خود بهره ببرند. همچنین ترکیب درمان‌های تزریقی برای افزایش بیشتر نتایج نهایی جراحی لیفت صورت رایج است.

روش‌های لیفت صورت بدون جراحی

برای افرادی که می‌خواهند جوان‌تر به نظر برسند، اما هنوز برای جراحی لیفت صورت آماده نیستند، طیف گسترده‌ای از گزینه‌های غیرجراحی وجود دارد. این روش‌ها می‌توانند برای رفع علائم پیری زمانیکه میزان علائم پیری زیاد نباشد ایده‌آل باشند. روش لیفت صورت مایع بسیار مناسب است. در این روش ترکیبی از بوتاکس و فیلر پرکننده‌های پوستی استفاده می‌شود. صاف کردن چین و چروک ها، پر کردن چین‌های عمیق و حجم دادن به صورت و لب ها نتیجه استفاده از این روش است. شما همچنین می‌توانید درمان‌های لیزری پوست را برای افزایش کیفیت پوست بکار ببرید. بهبود سلامت پوست و از بین بردن نشانه‌های خاص پیری پوست با استفاده از این روش‌ها درمان می‌شود.

روش‌های جلوگیری یا به تعویق انداختن لیفت صورت

زمانی تصمیم به انجام جراحی لیفت صورت می‌گیرید که علائم پیری و افتادگی پوست در ظاهر شما نمایان شده است. بدن شما به طور طبیعی با افزایش سن چین و چروک ایجاد می کند. کنترل این موضوع خارج از کنترل شما است. لیکن شما می‌توانید در سنین پایین‌تر و قبل از ظاهر شدن این علائم با رعایت چند نکته و محافظت از پوست، ظاهر شدن آن را به تعویق بی‌اندازید.

محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید و سیگار نکشیدن دو عامل محیطی است. طراحی یک روتین مراقبت از پوست در این موضوع نقش مهم و حیاتی دارد. با کند کردن ظاهر شدن چین و چروک و افتادگی پوست، نیاز به جراحی را برطرف کرده یا سن مناسب لیفت صورت را به دهه‌های بالاتر منتقل خواهد کرد.

آیا دهه ۲۰ زندگی سن مناسب برای لیفت صورت است؟

به ندرت می توان به جراحی لیفت صورت قبل از ۳۵ سالگی فکر کرد. با این حال، برخی از افراد هستند که به طور طبیعی پوست آویزان یا علائم پیری زودرس دارند. لیفت صورت در ۳۰ سالگی آن‌ها را جذاب‌تر می‌کند. بیماران جوان‌تر ممکن است به جراحی کمتری با اسکارهای کوتاهتر یا مینی لیفت صورت نیاز داشته باشند.

خلاصه

بطور خلاصه چیزی به نام سن مناسب لیفت صورت وجود ندارد. ممکن است برخی از افراد به علت سبک زندگی نامناسب، در همان ابتدای ۴۰ سالگی و سنین پایین‌تر به میزان پوست یک فرد ۶۰ ساله افتادگی پوست را داشته باشند. برخی از افراد نیز به محض مشاهده نشانه‌های شل شدگی پوست برای انجام لیفت صورت در سنین پایین اقدام می‌کنند. این که سن مناسب لیفت صورت چه زمانی است را فقط یک متخصص زیبایی باتجربه می‌تواند تشخیص دهد و مناسب‌ترین گزینه مشورت با یک پزشک و متخصص جراحی پلاستیک با تجربه است.

-