فصل زمستان زیبایی‌های خاص خود را دارد اما هوای سرد و خشک این فصل، رطوبت پوست شما را از بین می‌برد. اگر به پوست رسیدگی نکنید و روتین مناسبی برای آن در نظر نگیرید، ممکن است دچار مشکلات پوستی در زمستان شوید. این مشکلات گاهی آزاردهنده هستند و لطافت و نرمی پوست را از بین می‌برند.

اکثر خانم‌ها برای درمان خشکی و زبری پوستشان به سراغ خرید کرم مرطوب کننده ایرانی می‌روند. کرم‌های زیادی وجود دارند که با ترکیبات بسیار خوبشان، می‌تواند به راحتی از بروز مشکلات پوست جلوگیری کنند. این حساسیت‌ها فقط برای پوست صورت نیست، حتی پوست دست‌ها یا بدن هم دچار این خشکی شده که نیاز به مراقبت دارند.

علاوه بر داشتن رژیم غذایی خوب و مصرف آب مناسب، بهتر است روتین پوستی خود را در زمستان کمی تغییر دهید. برای مثال محصولات آرایشی که حاوی مرطوب کننده یا نرم کننده هستند را انتخاب نمایید. بهتر است در این فصل به سراغ لوازم آرایشی که بافت پودری دارند، نروید زیرا پوست را خشک می‌کنند. همچنین کرم‌های مرطوب کننده و آبرسان قوی را انتخاب کرده و در روتین خود قرار دهید.

علاوه بر کرم‌ها به سراغ لوسیون‌های مختلف بروید که مناسب نوع پوستتان باشد. اکثر لوسیون‌ها خاصیت نرم‌کنندگی دارند اما بعضی از مدل‌ها مخصوص فصل‌های سرد هستند. برای انتخاب شوینده مناسب بهتر است از مدل‌های غیرصابونی استفاده کنید. زیرا صابون‌ها روغن‌های طبیعی پوست را از بین برده و آن را خشک‌تر می‌کند.

برای درمان خشکی پوست در اثر سرما راهکارهای زیادی وجود دارد، اما مهمترین مسئله تشخیص نوع پوست است. ابتدا باید نوع پوست خود را بشناسید تا محصولات بهداشتی و مراقبتی متناسب با آن را تهیه نمایید. استفاده از محصولاتی که مناسب پوستتان نباشد می‌تواند مشکلات آن را تشدید کرده و حتی آسیب‌های جبران‌ناپذیری به پوست وارد کند.

 

15

 

مشکلات پوستی در زمستان

وقتی که هوا شروع به سرد شدن می‌کند، پوست شما می‌تواند به تغییرات فصلی واکنش منفی نشان دهد و ممکن است یکی از مشکلات پوستی رایج زمستانی زیر را داشته باشید. آب و روغن‌های طبیعی موجود در پوست، به مرطوب ماندن آن کمک کرده و توانایی‌های محافظتی آن را افزایش می‌دهد. خشکی پوست زمانی اتفاق می‌افتد که پوست در فصول سرد رطوبت زیادی را از دست می‌دهد.

هوای سرد و خشک و حرارت وسایل گرمایشی در خانه می‌تواند آب و روغن‌های طبیعی پوست را از بین ببرد. از دست رفتن رطوبت پوست به مرور زمان مشکلات پوستی در زمستان را ایجاد می‌کند. همچنین سایر عوامل محیطی و همچنین سبک زندگی و برخی شرایط نیز می‌توانند باعث خشکی پوست شوند.

برای جلوگیری از این مشکلات پوستی، بهتر است به دنبال روش‌های موثری باشید که از بروز آن‌ها پیشگیری کند. رایج‌ترین راهکار استفاده از آبرسان‌های با کیفیت است، البته هنگام تهیه محصولات بهداشتی بهتر است برندهای معروف و معتبر را برای خرید انتخاب نمایید. زیرا برندهای تقلبی حساسیت‌های پوستی را تشدید کرده و باعث آسیب بیشتر به پوست می‌شوند.

خشکی پوست ممکن است برای هر نوع پوستی اتفاق بیفتد، حتی افرادی که پوست چرب دارند هم در این فصل باید از آبرسان‌های قوی استفاده کنند که متناسب با نوع پوستشان است. افرادی که به بیماری‌های پوستی مانند اگزما مبتلا هستند، هوای سرد زمستان می‌تواند مشکلشان را بیشتر کند. اگر شرایط پوستی خاصی دارید باید بیشتر به پوستتان رسیدگی کنید.

 

برخی از افراد به صابون‌ها، لوسیون‌ها و شوینده‌های پوست حساسیت دارند که این حساسیت در شرایط آب و هوایی مختلف می‌تواند باعث ایجاد جوش بر روی پوست شود. برای درمان خشکی پوست در اثر سرما می‌توانید به سراغ محصولات بروید که ترکیبات ملایم‌تری دارند و مخصوص پوست‌های حساس تولید شده‌اند.

اکثر افراد آکنه را با پوست چرب مرتبط می‌دانند، اما پوست خشک در زمستان نیز می‌تواند بیشتر باعث آکنه شود. این مشکل پوستی ناشی از مسدود شدن منافذ پوست است و پوست خشک می‌تواند باعث تجمع سلول‌های مرده پوست شده که منافذ را مسدود می‌کند. برای مراقبت از پوست خشک در زمستان بهتر است کرم‌ها و شوینده‌های مخصوص پوست خشک را تهیه کنید.

مراقبت از پوست خشک در زمستان

هوای سرد زمستانی، گرمای خشک داخل خانه و سطح رطوبت کم همگی می‌توانند رطوبت پوست شما را از بین ببرند. این موارد می‌توانند باعث شوند که پوست درخشندگی و لطافت خود را از دست بدهد. این مشکلات نه تنها برای پوست صورت بلکه برای دست‌ها و پاها هم بسیار رایج است که باید با استفاده از محصولات مناسب از آن‌ها جلوگیری کنید.

روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای حفظ سلامت پوست خود و مراقبت از پوست خشک در زمستان انجام دهید. با ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی و روتین مراقبت از پوست و استفاده از محصولات مناسب، به راحتی می‌توانید پوست خود را در تمام طول زمستان نرم، صاف و شاداب نگه دارید.

هر زمان که صورت، دست‌ها یا بدن خود را می‌شویید، پوست خود را از چربی طبیعی آن پاک می‌کنید. از آنجایی که این روغن‌ها به حفظ رطوبت کمک می‌کنند، وجود آن‌ها بسیار مهم است. به همین دلیل هر زمان که پوست خود را می‌شویید، به خصوص در فصل زمستان از مرطوب کننده مناسب نوع پوستتان استفاده نمایید.

شاید آفتاب زمستان شدت زیادی نداشته باشد اما اشعه‌های نور آن می‌تواند منجر به لک و جوش شود. همچنین برخی از خانم‌ها با کوتاه شدن روز در این فصل استفاده از کرم ضدآفتاب را از روتین پوستی خود حذف می‌کنند.  حتی در زمستان، اشعه مضر UV همچنان می‌تواند بر رطوبت پوست شما که برای حفظ سلامت و آبرسانی پوست حیاتی است، آسیب وارد کند.

 

مراقبت از پوست در فصل سرما اهمیت زیادی دارد بنابراین سعی کنید هر روز صبح پس از استفاده از مرطوب کننده، یک لایه مناسب از ضد آفتاب مخصوص نوع پوستتان استفاده کنید. استفاده از کرم‌های مخصوص شب یک راه عالی برای احیا یا جلوگیری از خشکی پوست است زیرا کرم‌های مرطوب کننده بسیار عالی هستند.

با این حال، این کرم‌ها بافت سنگین‌تری دارند و برای جذب در پوست به زمان بیشتری نیاز دارند. با مالیدن یک کرم نرم کننده به پوست، در طول شب زمان لازم برای جذب آن فراهم‌ می‌شود. علاوه بر این برای این که نرم کننده بتواند پوست شما را با رطوبت و روغن‌های مورد نیاز خود پر کند، بهتر است در شب استفاده شود.

به خاطر داشته باشید که سد رطوبتی پوست شما باید سالم باشد تا بتواند به سرم‌ها، تونرها و دیگر محصولات زیبایی پاسخ دهد. اگر پوست صورت یا بدن شما به دلیل هوای خشک زمستانی حساس یا تحریک شده است، بهتر است از یک روتین کاربردی و ساده استفاده کنید. صبح‌ها فقط از یک مرطوب‌کننده و ضد آفتاب و شب‌ها از یک پاک‌کننده ملایم با مرطوب‌کننده استفاده نمایید.

همچنین، اگر پوستتان تحریک‌پذیر شده، ممکن است به موادی مانند عطر و الکل حساس‌تر باشد. این بدان معنی است که باید به ترکیبات محصول دقت بیشتری داشته باشید. راه حل مشکلات پوستی در شناخت نوع پوست و استفاده از محصولات متناسب با نوع آن است. با به کارگیری این روش‌ها به راحتی می‌توانید از هرگونه مشکل پوستی در زمستان جلوگیری کنید.

-