مانیکور ژل، مانیکور کلاسیک، مانیکور شلاک، اکریلیک، ژل سخت، روکش، پوسته پوسته، مانیک پودر غوطه ور، SNS، مانیکور ژاپنی یا روسی … صبر کنید، بیایید در اینجا کمی مکث کنیم زیرا ممکن است از خواندن لیست خسته شده باشید یا خواندن آن برای شما گیج کننده باشد. راستش را بخواهید، ما نمی‌توانیم به شما خرده بگیریم! اگر تازه وارد دنیای مانیکور سالنی شده‌اید و با این تصمیم که می‌خواهید چیز جدیدی را امتحان کنید شروع کرده‌اید، ممکن است این دنیای اصطلاحات فنی برای شما هم نسبتاً گیج‌کننده باشد. پس در این مقاله با ما همراه باشید و اجازه دهید تا شما را از شر این اصطلاحات گسترده خلاص کنیم تا شما بدانید پشت هر کدام از این اصطلاحات چه چیزی نهفته است.

 

18

 

مانیکور چیست؟

خود این کلمه از واژه لاتین manus به معنای دست و cura به معنای مراقبت گرفته شده است. مانیکور یک درمان زیبایی برای ناخن‌ها و دست‌ها است. می توانید آن را خودتان در خانه انجام دهید یا اینکه آن را به یک متخصص ناخنکار در سالن زیبایی بسپارید. اگر تصمیم دارید این کار را در یک سالن زیبایی انجام دهید، این خدمات توسط یک تکنسین ناخن حرفه ای، با نام مستعار مانیکوریست، ناخنکار یا متخصص ناخن به شما ارائه می‌شود. 

مراحل انجام مانیکور چیست؟

هر سرویسی که به عنوان مانیکور در یک لاین ناخن در سالن زیبایی ارائه می‌شود باید شامل مراحل زیر باشد:

۱- سوهان کردن و فرم دادن به لبه‌های ناخن شما
۲- برداشتن هر گونه بافت غیر زنده مانند تمیز کردن کوتیکول‌ها و کوتاه کردن ناخن‌ها
۳- نوعی کار بر روی ناخن‌های خود را به عنوان مثال. استفاده از پولیش، یا صاف کردن و صاف کردن بدون قطره رنگ. این بستگی به نوع مانیکور شما دارد.
۴- استفاده از محلول روغن مراقبت از کوتیکول
۵- یک ماساژ دست خوب برای مرحله پایانی و تمام کردن آن
جادوی این کار در مرحله ۳ و بخش «نوعی کار روی ناخن‌های شما» اتفاق می‌افتد. اینجاست که راهنمایی این مقاله به کارتان می‌آید.

مانیکور اکریلیک (با نام مستعار اکستنشن ناخن اکریلیک)

مانیکور اکریلیک چیست؟

اکریلیک‌ها ترکیبی از مونومر مایع و پلیمر پودری هستند. تکنسین ناخن شما از این دو مایع برای تشکیل یک خمیر استفاده می کند که به ناخن‌های طبیعی شما می چسبد. سپس مانیکوریست شما شکل دلخواه را به آن می دهد. در جای خود سفت می شود و به ناخن‌های شما استحکام، طول و ضخامت می بخشد.

اکریلیک‌ها باید شش تا هشت هفته دوام داشته باشند و هر دو تا سه هفته یک بار، بسته به سرعت رشد ناخن شما، نیاز به پر کردن و ترمیم آن است. پر کردن یعنی شکافی را که با رشد ناخن شما در بخش بالایی ناخن ایجاد می شود را پر می کند.

مزایای مانیکور اکریلیک

با ناخن‌های اکریلیک، بدون توجه به شکل طبیعی ناخن‌هایتان، هر چقدر که دوست دارید می‌توانید تغییر ایجاد کنید. می‌توانید طول اضافه کنید (برخی افراد آن را بسیار طولانی دوست دارند) و همچنین یک بوم عالی برای خلق آثار هنری ناخن ارائه می دهد.

معایب مانیکور اکریلیک

برداشتن ناخن اکریلیک باید توسط یک تکنسین ناخن حرفه ای انجام شود تا آسیبی به ناخن‌های شما وارد نشود. فرآیند برداشتن اکریلیک ناخن‌های طبیعی شما را ضعیف می‌کند، اما اگر به درستی انجام شود، آسیب دائمی ایجاد نمی‌کند. توصیه می شود هنگام استفاده از ناخن‌های اکریلیک، هر ۳ تا ۶ ماه به ناخن‌های خود استراحت دهید.

مانیکور کلاسیک چیست؟

مانیکور کلاسیک زمانی است که لاک معمولی یا همان لاک ناخن پس از آماده سازی کامل ناخن‌های شما استفاده می شود. رنگی را انتخاب کنید که تا ۷ روز ماندگاری داشته باشد. این لاک را در خانه به راحتی و با استفاده از هر نوع لاک پاک کن می توانید پاک کنید.

برخی از سالن‌ها با ارائه لاک ناخن که بیش از ۷ روز ماندگاری دارد، یک مانیکور کلاسیک را ارتقا می دهند. برای این کار از برندهای مخصوص لاک استفاده می‌کنند. قیمت آن فقط کمی بیشتر از مانیکور کلاسیک واقعی است، اما تا ۱۱ روز رنگ را روی ناخن‌های شما نگه می‌دارد. باز هم می توانید به راحتی آن را در خانه و با استفاده از هر نوع پاک کننده لاک ناخن پاک کنید.

مزایای مانیکور کلاسیک

مانیکور کلاسیک مقرون به صرفه است و می تواند حداقل یک هفته دوام بیاورد. لاک ناخن به راحتی در خانه با استون یا لاک پاک کن فاقد استون پاک می شود.

معایب مانیکور کلاسیک

یک مانیکور کلاسیک به اندازه لاک ژل دوام ندارد. بیشتر مستعد خرد شدن است.

مانیکور پودری دیپ (Dip powder)

مانیکور پودری دیپ با استفاده از مخلوط پودر و چسب خاصی درست می شود. این ترکیب، چسبندگی طولانی‌مدتی را روی ناخن‌های شما ایجاد می‌کند که نیازی به اشعه ماوراء بنفش برای سفت شدن ندارد و همچنین بوی اکریلیک را ندارد. تکنسین ناخن یک لایه رزین را روی سطح ناخن شما می‌کشد. سپس، هر انگشت به پودر رنگ آغشته می شود. دوباره رزین اضافه می شود. سپس چند بار برس روی یک اکتیواتور زده می شود و در نهایت یک لایه رویی براق اعمال می شود. می تواند تا دو یا سه هفته بدون بریدگی یا محو شدن دوام بیاورد.

مانیکور پودری دیپ ناخن SNS نیز نامیده می شود. SNS در واقع یک مارک پودر است، مانند OPI و Essie که مارک‌های لاک ناخن هستند.

مزایای استفاده از مانیکور پودری

بدون بو است و بوی قوی اکریلیک را ندارد. نیازی به نور UV برای خشک شدن آن نیست. افرادی که به اکریلیک یا ژل حساسیت دارند ممکن است این روش را انتخاب کنند.

نکات منفی مانیکور پودری

بعضی از افراد ممکن است مستعد ابتلا به درماتیت باشند. بنابراین اگر ممکن است برای شما مشکلی ایجاد کند، بهتر است قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید.

مانیکور فرانسوی

مانیکور فرانسوی نوعی مانیکور کلاسیک است که در آن ناخنکار شما رنگ سفید را در نوک ناخن‌ها و رنگ برهنه/صورتی را روی بقیه سطح ناخن شما اعمال می‌کند. این طرح بسیار با کلاس، طبیعی و ظریف و در عین سادگی بسیار زیبا است. مانیکور فرانسوی با لاک ناخن معمولی انجام می شود، اما میتوانید مانیکور ژل فرانسوی کهمدت بیشتری ماندگاری دارد را نیز امتحان کنید. این روش با لاک ژل و زیر نور UV انجام می شود.

مزایای مانیکور فرانسوی

مانیکور فرانسوی به معنای واقعی کلمه با هر لباسی در هر فصلی ست می‌شود. این مدل همیشه ترند است و هیچگاه قدیمی نمی‌شود.

معایب مانیکور فرانسوی

اگر مانیکور فرانسوی را با لاک معمولی ناخن انتخاب کنید، بیشتر مستعد خراشیده شدن است. همچنین، نتیجه نهایی به میزان زیادی به شکل ناخن و انگشتان شما بستگی دارد.

مانیکور ژلی با نام تجاری ژل لهستانی (معروف به مانیکور SHELLAC)

لاک ژل (همچنین به عنوان شلاک شناخته می شود) به همان روش لاک ناخن کلاسیک استفاده می شود، با این تفاوت که ژل در زیر نور UV خشک می شود. اشعه ماوراء بنفش ژل لاک را سفت می کند و ماندگاری مانیکور شما را بسیار بیشتر می کند. ابتدا، تکنسین ناخن شما ناخن‌ها را آماده می کند تا هرگونه گرد و غبار یا رطوبت را از سطح پاک کند. سپس یک پوشش پایه اعمال می شود و در زیر نور UV عمل می کند. سپس رنگ دلخواه شما می آید. در نهایت یک تاپ کت که بسته به میل شما می تواند براق یا مات باشد.

مزایا

مانیکور ژل بادوام و سخت تر از مانیکور با لاک معمولی ناخن است. حداقل ۲ هفته ماندگاری دارد و رنگ پس از چند هفته به همان زیبایی روز اول به نظر می رسد.

معایب

شما نمی توانید آن را به راحتی یک مانیکور کلاسیک از بین ببرید. شما باید ناخن‌های خود را به استون خالص آغشته کنید و سپس لاک ژل را با یک پد پنبه ای پاک کنید. باید مراقب باشید که در زمان کندن و خراشیدن، ناخن‌هایتان آسیب نبیند. معمولاً بهتر است به یک تکنسین ناخن حرفه ای اجازه دهید این کار را در سالن برای شما انجام دهد.

اکستنشن ناخن با ژل چگونه انجام می‌شود؟

ست‌های اکستنشن ناخن کاملا حرفه‌ای هستند و می‌توانند بسته به نیاز شما سفارشی سازی شوند. آنها کاملا با ناخن‌های شما فیت می‌شوند و استفاده از آنها بسیار راحت است. شکل و فرم دهی به آن‌ها مطابق نیاز شما است و به نحوی اجرا می‌شود که بر روی نوک ناخن‌هایتان (تیپ) فیت می‌شود. یک لایه ژل روی سطح ناخن طبیعی شما قرار می‌گیرد تا فرم مورد نظر ایجاد شود سپس فرآیند شکل دهی آغاز می شود. سپس در زیر نور UV قرار می‌گیرد و سفت می شود. طول آن می تواند با توجه به درخواست شما تنظیم شود. در انتها با استفاده از رنگ و هنر ناخنکار شما در دکور کردن ناخن کار تمام خواهد شد.

اکستنشن ناخن با ژل می تواند تا ۶ هفته دوام بیاورد و درست مانند اکریلیک‌ها، بسته به رشد ناخن شما هر ۲ تا ۳ هفته یک بار نیاز به ترمیم و پر کردن شکاف بین کوتیکول و اکستنشن را دارید.

مزایای ژل اکستنشن ناخن

اکستنشن ناخن ژل سخت و بادوام است و فوق العاده طبیعی به نظر می رسد. انجام آن بسیار راحت است و به زیبایی روی دستان شما می‌نشینند و خود نمایی میکنند. نوک ناخن‌ها سبک هستند و در مقایسه با اکریلیک‌ها، برداشتن آن‌ها آسان تر و سریع تر است. به گفته این مجله پزشکی معتبر، ناخن‌های ژل ایمن تر و بالقوه سالم تر از ناخن‌های اکریلیک هستند. همچنین شما مجبور نیستید بوهای قوی اکریلیک را تحمل کنید.

معایب اکستنشن‌های ژل ناخن

برداشتن اکستنشن‌های ژل کار ساده‌ای نیست. باید به یک تکنسین ناخن حرفه ای مراجعه کنید. اگرچه مطمئناً برداشتن آنها از اکریلیک آسان تر است. بنابراین، اگر فرصتی برای رزرو قرار ملاقات در سالن ناخن برای شما وجود ندارد، می توانید با استون قوی، فویل بسته بندی و کمی صبر به سراغ آن بروید.

ژل سخت یا پوشش ژل سخت

روش ژل سخت چیست؟

با این روش، تکنسین ناخن شما یک لایه ژل سخت را روی سطح ناخن شما می‌مالد تا آن را تقویت کند. ژل در زیر نور UV قرار می گیرد. پس از خشک شدن، رنگ استفاده می شود. البته مشتریان معمولاً لاک ژل یا گاهی اوقات لاک ناخن معمولی را به این روش ترجیح می دهند.

مزایای روش ژل سخت

این ژل بسیار محکم و قوی است و بیشتر از ژل‌های معمولی دوام می آورد. این یک انتخاب مناسب برای مشتریانی است که ناخن‌های طبیعی آنها ضعیف و نازک است.

معایب مانیکور ژل سخت

ایراد اصلی یک مانیکور با ژل سخت این است که فقط توسط یک تکنسین حرفه ای ناخن می توانید آن را پاک کنید. می توانید شما میتوانید لایه رنگی سطح فوقانی را در خانه بردارید، اما بقیه کارها باید توسط یک متخصص واجد شرایط انجام شود.

مانیکور ژاپنی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

مانیکور ژاپنی، یک تکنیک ژاپنی باستانی است، این تکنیک برای نفوذ مواد مغذی به عمق بستر ناخن استفاده می‌شود.

ناخن‌های خود را فوق العاده سالم نگه‌دارید تا به خودی خود بدون نیاز به یک قطره لاک بدرخشند. ویژگی این درمان این است که تمام مواد اولیه مورد استفاده در آن از مواد طبیعی ساخته شده است. هیچ گونه مواد شیمیایی مصنوعی در آن استفاده نمی شود.

این نوع خاص از مانیکور برای ناخن‌های آسیب دیده (ناخن‌های شکننده یا شکافته شده) به شدت توصیه می شود. این تکنیک به شما کمک می کند تا آنها را به همان خالص صورتی ناخن‌های سالم و درخشش طبیعی خود بازگردانید. دلیل آن وجود مواد مناسب و غنی در خمیر طبیعی استفاده شده در طول دوره  درمان است: ویتامین A و E، کراتین، موم زنبور عسل و سیلیس دریای ژاپن.

مزایای مانیکور ژاپنی

اثرات مفید مانیکور ژاپنی بلافاصله پس از انجام آن قابل مشاهده است. ناخن‌های سالم که خود به خود می درخشند. بدون نیاز به قطره ای لاک. اگر از مواد شیمیایی در کارهای خانگی پرهیز کنید، ممکن است تا ۲ هفته به همین شکل روی دستان شما باقی بمانند.

نکات منفی و معایب مانیکور ژاپنی

اگر چیزی جز درخشش طبیعی و ناخن‌های سالم نمی‌خواهید، تقریباً این مانیکور حرفی برای گفتن به شما ندارد. در نظر داشته باشید که بعد از این نوع مانیکور باید حداقل ۳ و ترجیها ۴ هفته تا انجام مانیکور کلاسیک یا ژلی به ناخن‌هایتان فرصت بدید.

مانیکور روسی

مانیکور روسی چگونه انجام می‌شود؟

چیزی که این مانیکور را از روتین سنتی آن متمایز می کند، کار روی کوتیکول است. در طول یک مانیکور روسی، تکنسین از سوهان یا مته الکتریکی برای برداشتن پوست اضافی اطراف بستر ناخن استفاده می‌کند تا ظاهری شفاف و تمیز داشته باشد.

مزایای مانیکور روسی

مزیت این روش نسبت به سایر انواع مانیکور، کوتیکول‌های کاملا تمیز و بدون لک است.

معایب یک مانیکور روسی

از آنجایی که انجام این یک فرآیند بسیار پیچیده و حساس است، برای جلوگیری از آسیب به بستر ناخن باید به دقت انجام شود.

-