چشم‌ها یکی از حساس‌ترین اعضای بدن هستند که در زیبایی چهره تاثیر زیادی دارند. به همین منظور قبل از هر تصمیمی برای انجام بن مژه، بهتراست با این مفهوم آشنا شوید. در مرود روش و تکنیک‌های انجام آن اطلاعات لازم را داشته باشید. از معایب و عوارض آن مطلع باشید و سپس اقدام کنید. در این مقاله هرآنچه که لازم است درباره تاتو بن مژه بدانید را بررسی کرده ایم، پس با ما همراه باشید.

 

19

 

بن مژه چیست؟

بن مژه روش آرایش نیمه دائمی است که بنام تتو خط مژه نیز شناخته می‌شود که توسط پیگمنترهای حرفه ای در سالنهای تخصصی میکروبلیدینگ انجام می‌شود. این تتو برای زیباتر شدن چشمها بصورت بن مژه بالا و پایین انجام می‌شود. بن مژه ظریف و خوش فرم که کاملا طبیعی چشم‌ها رو از بی حالتی خارج می‌کند و نامحسوس باعث پرشدن مژه‌ها و مشکی‌تر نشون دادن چشم‌ها می‌شود. در این روش با استفاده از رنگی دائمی که دستگاه تتو به پوست ناحیه پلک شما تزریق می‌کند، قسمت‌های خالی بین مژه‌ها را با رنگ مشکی کاملا پر می‌کند. بنابر سلیقه و درخواست خود می‌توانید از انواع مدل‌های آن نسبت به حالت و مدل چشمانتان بهره بگیرید.

انواع مدل‌های بن مژه

تکنیک بن مژه دارای مدل‌های مختلفی است که شما با توجه به حالت چشم، مدل پلک، نوع پوست و سلیقه خود می‌توانید مدل مورد نظرتان را انتخاب کنید. در تمام انواع مدل‌های آن، رنگ تتو با استفاده از سوزن و دستگاه مخصوص آن به پوست پلک تزریق می‌شود.

بن مژه پلک بالا

یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین انواع مدل‌ها، تکنیک بن مژه برای پلک بالا است. در این مدل، ضمن پر کردن لا به لای مژه‌ها و فضای خالی بین آنها، باعث تغییر حالت کلی چشم می‌شود. در این روش با ظرافت بسیار زیادی، رنگ تتو به پوست پلک میان مژه‌ها تزریق می‌شود و خطی نازک و نزدیک به ریشه مژه، پشت پلک بالا شکل می‌گیرد که به سختی قابل تشخیص است و در عین حال تاثیر بسیاری بر حالت چشمانتان دارد.

پلک پایین

در این مدل بن مژه، رنگ تتو به قسمت زیرین پلک پایین و لا به لای مژه‌ها تزریق شده و حالت زیبایی به چشم‌ها می‌بخشد. ضمن اینکه فرم و اندازه چشم نیز درشت‌تر می‌شود.

بن مژه دنباله ‌دار

بن مژه دنباله دار یا بالدار یکی دیگر از مدل‌هایی است که طرفداران زیادی دارد. در این مدل بعد از پر کردن پوست اطراف مژه‌ها با رنگ تتو، خط ظریف و جذابی در امتداد مژه‌ها بر روی پلک کشیده می‌شود. این حالت باعث کشیدگی، درشت‌تر به نظر رسیدن چشم‌ و بلندتر به نظر رسیدن مژه‌های بخش انتهایی پلک می‌شود.

بن مژه برای چه افرادی مناسب است؟

این آرایش نیمه دائمی برای هرنوع چشمی می‌تواند جذاب و ایده ال باشد. درادامه به برخی از موارد مهم آن اشاره کردیم:

 • افرادی که علاقه ای به خط چشم ضخیم ندارند و تنها می‌خواهند تغییر کوچکی در ظاهرشان ایجاد کنند.
 • خانم‌هایی که مژه‌های کوتاه و کم حجم دارند.
 • افرادی که چشم‌های بی حالت دارند.
 • خانم‌هایی که تمایلی به آرایش کردن ندارند ولی می‌خواهند ظاهری جذاب داشته باشند.

اقدامات پیش از تاتو بن مژه

 • چند ساعت قبل از تاتو سعی کنید از مواد خوراکی کافئین دار مانند چای یا قهوه استفاده نکنید.
 • سه روز پیش از انجام تتو سعی کنید در معرض تابش اشعه uvقرار نگیرید.
 • پیش از انجام تاتو بن مژه می‌‌بایست از قطره استریل چشمی استفاده کنید.
 • قبل از تتو، کارهای پوستی مانند لایه برداری و میکرودرم پوست، میکرونیدلینگ و … که باعث ضعیف شدن پوست می‌شوند را انجام ندهید.
 • داروهای که پوست شما را تحریک می‌کنند، استفاده نکنید.
 • در صورتیکه سابقه آلرژی دارید پیش از جلسه تتو از قرص ستیریزین( Cetirizine) استفاده نمایید.

مزایای بن مژه

بن مژه باعث می‌شود تا خانم‌ها زمان کمتری را برای آرایش روزانه خود صرف نمایند. لذا برای افراد پرمشغله که زمان کافی برای میکاپ و خودآرایی ندارند، گزینه خوبی محسوب می‌شود.

بعضی از افراد به دلیل داشتن پوست‌های حساس نمی‌توانند از لوازم آرایشی استفاده نمایند، برای این دسته از اشخاص نیز استفاده از این آرایش نیمه دائمی گزینه خوبی محسوب می‌شود.
با بالا رفتن سن، پوست صورت به خصوص در ناحیه پلک، دچار چین و چروک و افتادگی خواهد شد به همین دلیل می‌توان از تتو برای جذابیت چشم‌ها استفاده کرد.

عوارض بن مژه چیست؟

انجام این کار در نقطه حساسی از بدن و در نزدیکی چشمان شما انجام می‌شود. لذا برای اینکه دچار عوارض آن نشوید حتما از یک مرکز و یپگمنتر حرفه ای استفاده کنید. این کار باید در جای مطمئن و توسط پیگمنترهای حرفه ای در شرایط استریل و مناسب انجام شود تا عوارض کمتری را در پی داشته باشد. در غیر اینصورت ممکن است با عوارض آن مواجه شوید.

 • اگر پیگمنتر شما حرفه ای نباشد، ممکن است از جوهرهای تقلبی استفاده کند که این موضوع باعث حساسیت‌های پوستی می‌شود، زیرا رنگ دانه‌های جوهر تتو، یک ماده شیمیایی شامل مس و روی است که برای چشم‌ها و سلامت بدن خطرات زیادی دارد.
 • بن مژه چون نزدیک چشم انجام می‌شود، اگر فرد حرفه ای نباشد و میزان فرورفتگی سوزن در پوست بیش از حد ممکن صورت بگیرد، بافت چشم و پلک آسیب‌های جدی خواهند دید.
 • پوست اطراف چشم که جزء پوست‌های حساس است با انجام تتوی بن مژه ضعیف و چروک می‌شود.
 • ریزش مژه‌ها، عفونت چشم، انتقال بیماری‌های چشمی و پیدایش آلرژی از دیگر خطرات انجام آن است.
 • یکی دیگر از خطرات آن خطر ایجاد گوشت اضافی و تغییر رنگ پوست قسمت تتو شده پلک چشم است.
 • اگر وسایل تتو استریل نباشند و موارد بهداشتی رعایت نگردد، احتمال انتقال بیماری‌های واگیر دار همچون ایدز و هپاتیت، ریزش مژه‌ها، عفونت چشم، انتقال بیماری‌های چشمی و بروز حساسیت بسیار بالا خواهد رفت.

مراقبت بعد از بن مژه

بعد از انجام بن مژه نیاز به مراقبت و رعایت ملاحظاتی هست. تا بروز عوارض ناشی از آن را کاهش داده و از بروز آسیب جدی در ناحیه چشم شما جلوگیری شود. لذا بعد از انجام آن، مراقبت‌های ذیل را در دستور کار خود قراردهید.

 • از روز اول به مدت یک هفته از پماد ویتامین آ چشمی، روزی سه بار بر روی قسمت تتو شده بمالید.
 • از روز اول به مدت یک هفته روزی یک بار از پماد هیدروکورتیزون چشمی استفاده نمایید.
 • بعد از انجام دادن نباید چشم‌ها در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد. درصورتی که بیرون رفتن از منزل ضرورت داشته باشد، حتما از عینک آفتابی استفاده نمایید.
 • به مدت سه روز بعد از تتو، از تماس چشم‌ها با آب خودداری کنید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از انجام تتو از کمپرس یخ بر روی چشمان خود استفاده کنید.
 • حداقل تا ۵ روز بعد از انجام بن مژه آرایش چشم نکنید تا پوست تحریک نشود.
 • حداقل ۷ روز از ریمل استفاده نکنید.
 • تا دو هفته بعد از تتو، از انجام دادن اکستنشن مژه، پر کردن مژه‌ها، فر کردن مژه‌ها یا رنگ کردن آنها خودداری کنید.
 • اگر یک روتین مراقبت از پوست دارید که شامل رتینوئیدها یا اسیدهای هیدروکسی است، بهتر است حداقل یک ماه از آنها دوری کنید.
 • تا دو هفته بعد از انجام از استخرهای کلردار، صابون، آب شور، سونا و جکوزی استفاده نکنید.
 • از خارش ناحیه تتو جدا بپرهیزید.

علل پخش شدن رنگ

عوامل مختلفی در پخش شدن رنگ در بن مژه دخیل هستند. نوع رنگ مصرفی، غلظت آن، کیفیت رنگ، نوع سوزن، زاویه ورود سوزن  و … از این موارد هستند. ولی اولین دلیل پخش شدن رنگ، رقیق بودن آن است ولی گاهی به علت فاسد بودن یا بی کیفیت بودن رنگ نیز این رخ می‌دهد.

غلظت جوهر باید به اندازه‌ای باشد که در هنگام تزریق به زیر پوست، پخش نشود. به همین دلیل یک ربع تا نیم ساعت زودتر رنگ را باید درست کرد تا سفت شود و زیر پوست حرکت نکند. موقع کار کردن با خط چشم بایستی موتور روی دور آهسته باشد اما سرعت کار بالا باشد و همچنین زاویه دستگاه با پلک باید زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. چرا‌که اریب گرفتن آن باعث پخش شدن رنگ به وسیله سوزن زیر پوست می‌شود.

ماندگاری بن مژه چه قدر است؟

میزان ماندگاری بن مژه به وضعیت نگهداری و همینطور نوع و جنس پوست افراد و به شرایط آب و هوایی بستگی دارد.
پوست‌های چرب غالبا عمر تتوی کوتاه‌تری دارند و ریزش رنگ در این نوع از پوست بیشتر است. برعکس در پوست‌های خشک این قضیه کاملاً برعکس است.
اما بطور کلی این آرایش نیمه دائمی اغلب بین ۶ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد. پس از آن رفته رفته رنگ آن کمرنگ و کدر خواهد شد که نیاز به ترمیم دارد.

تفاوت بن مژه و تتو خط چشم

به یک خط بسیار باریک و نامحسوس که در نزدیکی خط رویش مژه‌ها تتو می‌شود، بن مژه می‌گویند. و معمولا به رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای سوخته است. اغلب افرادی که نمی‌خواهند آرایش زیادی داشته باشند اما تمایل به افزایش جذابیت دارند از بن مژه استفاده می‌کنند. اما تتو خط چشم، خطی واضح، ضخیم و حالت‌دار، دقیقا مانند خط چشمی که روزانه بر پشت پلک‌هایتان می‌کشید، روی پوست پلک کشیده می‌شود. می‌توان آن را با رنگ‌های دیگر نیز اجرا کرد. اما ترجیحا بهتر است از سه رنگ مشکی، قهوه‌ای سوخته و قهوه‌ای روشن استفاده شود.

قیمت بن مژه

مانند سایر خدمات آرایشی و زیبایی قیمت بن مژه نیز به عوامل مختلفی مانند نوع کلینیک زیبایی و محل آن بستگی دارد. بطور مثال کلینیک ‌های واقع در شمال شهر هزینه بیشتری را از شما دریافت خواهند کرد. علاوه بر این میزان مهارت و تبحر تکنسین در قیمت آن موثر خواهد بود. کیفیت مواد مصرفی و رنگ و مواد تتو نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت این آرایش نیمه دائمی است. و میزان هزینه نهایی که شما پرداخت خواهید کرد به محل، مهارت، و مواد مصرفی بستگی خواهد داشت. با توجه به اینکه این تاتو در بخش حساسی از صورت شما انجام می‌شود، پیشنهاد بیوتایل این است که حتما از یک مرکز معتبر و بهترین افراد و همچنین با کیفیت‌ترین تجهیزات و مواد استفاده کنید تا سلامتی شما به خطر نیافتد.

با توجه به توضیحات فوق قیمت انجام بن مژه در تمام مراکز یکسان نیست. لیکن برای آگاهی شما از حدود قیمت آن می‌تواند سری به لیست نرخ آرایشگاه زنانه بزنید و از آخرین قیمت آن مطلع شوید.

آیا بن مژه نیاز به ترمیم دارد؟

بله، معمولا این تتو بعد از ۱۴ الی ۳۰ روز به یک جلسه ترمیم احتیاج دارد.

آیا هنگام بارداری و شیردهی می‌توان بن مژه را انجام داد؟

در هنگام بارداری و شیردهی به دلیل تغییرات هورمونی و رقیق شدن خون، تتو کمرنگ‌تر از حالت معمول است. همچنین به دلیل وجود مواد شیمیایی در مواد تتو ممکن است برای جنین و نوزاد ضرر داشته باشد.

آیا انجام تتو بن مژه درد دارد؟

در بن مژه پلک بالا با استفاده از ماده بی حسی و دستگاه‌های به روز درد اینکار حس نمی‌شود. تنها خراش‌های کوچکی به دلیل حساس بودن پوست ایجاد می‌شود. اما در بن مژه پایین به علت وارد شدن ماده بی حسی به درون چشم و ایجاد حساسیت، انجام این تتو با درد همراه است.

چگونه بن مژه را پاک کنیم؟

پاک کردن تتو به دلیل خطرات و آسیب‌های احتمالی به ناحیه چشم غیر ممکن است. به همین دلیل برای پاک شدن بن مژه بهتر است زمان بدهید تا کمرنگ شود و از بین برود.

-