لیموترش حاوی مواد زیادی از جمله اسید سیتریک، کلسیم، منیزیم، ویتامین C، بیوفلاونوئید، پکتین و لیمونن است. این مواد ایمنی بدن را تقویت و در مقابل عفونت مبارزه می‌کنند.

لیموترش مزایای بسیاری بر سلامت بدن دارد و این فواید بر انسان پوشیده نیست. دو مزیت مهم این میوه به عنوان خاصیت قوی ضدباکتری و ضدویروسی و همچنین توانایی تقویت سیستم‌ایمنی بدن شناخته می‌شود. علاوه‌بر آن آب لیموترش هم کاهش وزن و لاغری کمک می‌کند. در این مطلب با مزیت نوشیدن آب گرم و لیموترش به صورت ناشتا آشنا می‌شوید.

 

29

 

به گوارش و هضم کمک می‌کند

لیمو به دفع مواد و سموم نامطلوب از بدن کمک می‌کند. به دلیل آن‌که لیمو حاوی ترکیبات اتمی شبیه به سالیوا و اسید کرونیک به کار برده شده در شربت‌های گوارشی است، موجب ترشح صفرا در کبد می‌شود، در واقع بدن برای گوارش به این اسید نیاز دارد. لیموترش غنی از مواد معدنی و انواع ویتامین است و به کاهش مواد سمی موجود در سیستم گوارشی کمک می‌کند.
به عنوان ماده ادرارآور، سیستم دفع را تصفیه می‌کند

آب لیمو به این دلیل به حذف مواد نامطلوب بدن کمک می‌کند که میزان ادرار را در بدن افزایش می‌دهد. به همین دلیل زمانی که صبح ناشتا آب گرم و لیمو بنوشید، مواد سمی با سرعت بیشتری از بدن دفع می‌شوند و به همین دلیل دستگاه دفع ادرار سلامت می‌ماند. علاوه بر آن اسید سیتریک موجود در لیموترش عملکرد آنزیم‌ها را نیز افزایش می‌دهد، در نتیجه کبد تحریک می‌شود و سم‌زدایی افزایش می‌یابد.

سیستم‌ایمنی بدن را تقویت می‌کند

لیموترش سرشار از ویتامین C است و به جنگ با سرماخوردگی می‌رود. همچنین پتاسیم فراوان موجود در آن مغز و سیستم عصبی را تحریک می‌کند. پتاسیم برای کنترل فشار خون نیز مفید است. اسید آسکوربیک موجود در لیموترش تاثیرات ضدالتهابی دارد و برای آسم و دیگر علائم تنفسی نیز مفید است.
موجب پاک‌سازی پوست می‌شود

ترکیب ویتامین C مانند باقی آنتی‌اکسیدان‌ها به کاهش چین و چروک و لکه‌های تیره پوست کمک می‌کند و با رادیکال‌های آزاد می‌جنگد. ویتامین C برای داشتن پوست سالم و درخشان ضروری است چرا که طبیعت قلیایی آن انواع خاصی از باکتری‌هایی که موجب به وجود آمدن جوش و آکنه می‌شوند را از بین می‌برد.
به شما انرژی می‌دهد

نوعی از انرژی که انسان از مواد غذایی دریافت می‌کند، از اتم و مولکول‌های آن ماده غذایی حاصل می‌شود. یون‌های مثبت مواد غذایی وارد دستگاه گوارش می‌شوند و با یون‌های منفی واکنش نشان می‌دهند. لیمو یکی از معدود مواد خوراکی به شمار می‌رود که یون‌های منفی بیشتری دارد، در نتیجه با ورود به دستگاه گوارش انرژی بیشتری برای بدن تامین می‌کند.
موجب آب‌رسانی سیستم لنفاوی می‌شود

نوشیدن ناشتای آب گرم و لیموترش موجب آب‌رسانی سیستم‌ایمنی و جایگزینی مایعات از دست رفته درون بدن می‌شود. کم‌آبی بدن عواقب منفی بسیاری بر بدن می‌گذارد از جمله: احساس خستگی و کسالت، سیستم‌ایمنی ضعیف، یبوست، کمبود انرژی و غیره.
به کاهش وزن کمک می‌کند

لیموترش غنی از فیبر پکتین است و با هوس خوردن مواد غذایی مبارزه می‌کند. جالب است بدانید، افرادی که رژیم غذایی قلیایی را دنبال می‌کنند، سریع‌تر لاغر می‌شوند.

-