دیزنی در سال جاری قرار است تعدادی فیلم رنگارنگ و شگفت‌انگیز را، از «مارول‌ها» استودیو مارول تا «پری دریایی کوچک» تقدیم ما می‌کند. یکی از عناوینی که بسیار مشتاق دیدنش هستیم و قرار است شانزدهم ژوئن اکران شود، محصول مشترک پیکسار و دیزنی به نام انیمیشن «بنیادین» (Elemental) است. اثری با داستانی کاملاً جدید که چهار عنصر طبیعت یعنی آب، باد، آتش و خاک را روی پرده‌ی سینما می‌آورد. تا اینجا دیزنی بیست دقیقه از فیلم را در رویداد سینماکان ۲۰۲۳ به نمایش گذاشت و واکنش‌های بسیار مثبتی دریافت کرد.

«بنیادین» یک انیمیشن کامپیوتری فانتزی و کمدی درام عاشقانه‌ی امریکایی به کارگردانی پیتر سون و تهیه‌کنندگی دنیس ریم و بر اساس فیلمنامه ای به قلم برندا هسوئه ساخته شده که در آن لیا لوئیس و مامودو اثی به عنوان صداپیشگان اصلی حضور دارند. در این فیلم ما شاهد پیوند میان یک عنصر آتش به نام امبر (لیا لوئیس) و یک عنصر آب به نام وید (مامودو اثی) هستیم که بر خلاف آنکه نمی‌توانند یکدیگر را لمس کنند اما علاقه و کشش متقابل و وجوه اشتراک فراوانی با هم دارند. امبر «یک زن جوان، سخت، سریع و آتشین» است و وید «مردی شوخ، شنگول، احساساتی، و همراه جریان».

  • 25

 

گفته می‌شود که این اثر با الهام از دوران جوانی و نوجوانی پیتر سون ساخته شده‌ است. او که از فرزندان مهاجران شهر نیویورک است در دهه‌ی ۱۹۷۰ در همان شهر بزرگ شد؛ درست در زمانی که تفاوت‌های فرهنگی و قومی متمایزی در آن موج می‌زد. او می‌گوید: «پدر و مادرم در اوایل دهه‌ی ۱۹۷۰ از کره مهاجرت کردند و یک خواربار فروشی شلوغ در برانکس راه انداختند. ما یکی از گروه عظیمی از خانواده‌هایی بودیم که با هزاران امید و آرزو به سرزمینی جدید رفته بودند. همه‌ی ما در ملغمه‌ای بزرگ از فرهنگ‌ها، زبان‌ها و محله‌های زیبای کوچک ترکیب می‌شدیم. این چیزی بود که من را به ساختن «بنیادین» سوق داد.»

برای ساخت «بنیادین» سون و ریم که پیش از این در «دایناسور خوب» (The Good Dinosaur) با هم کار کرده بودند، دوباره با هم همراه شده و این بار برندا هسوئه، مشاور خلاق انیمیشن «قرمز شدن» (Turning Red) نیز به عنوان فیلمنامه‌نویس همراه آن‌هاست.

در مصاحبه‌ای با هالیوود ریپورتر سون گفته است که دوره‌ی هفت ساله‌ی ساخت فیلم ارتباط تنگاتنگی با رابطه‌ی او با خانواده‌اش دارد؛ یعنی زمانی که این ایده برای اولین بار پس از اکران «دایناسور خوب» در سال ۲۰۱۵ مطرح شد شد. او می‌گوید: «من درباره‌ی زایش و خلق شخصیت‌ها و داستان کاملاً احساساتی هستم. این فیلم درباره‌ی قدردانی از پدر و مادر و درک فداکاری‌های آن‌هاست. پدر و مادر من هر دو در طول ساخت این اثر فوت کردند و از این جهت برای من دارای بار احساسی بسیاری است و من هنوز در حال درک و کنار آمدن با آن هستم.»

-