فوتون تونلند سال‌ها با چهره قدیمی خود در کشورمان حضور داشت اما امسال قرار است ایران خودرو نسخه ۲۰۱۹ این محصول را با چهره متفاوت به دست مشتریان ایرانی برساند. مکث موتور کلوت نیز در اصل متولد سال ۲۰۱۵ است و در چین با نام فودای لیون F22 شناخته می‌شود. در ادامه به مقایسه فوتون تونلند و کلوت مکث موتور از جنبه‌های مختلف خواهیم پرداخت.

 

مقایسه طراحی بیرونی و کابین

فوتون تونلند نیوفیس در بخش‌های مثل طرح چراغ‌های جلو، جلوپنجره، سپر جلو، آینه‌های جانبی، طراحی متفاوتی نسبت به گذشته پیدا کرده و می‌شود گفت که چهره به مراتب دلنشین‌ و معقول‌تری را در قیاس با مدل پیشین به نمایش می‌گذارد.

 
 12
 

در سوی دیگر طراحی ظاهری کلوت به استثنای نمای جلو، شباهت زیادی به مدل‌های پرفروش وانت پیکاپ‌های محبوب جهانی نظیر محصولات فورد و ... دارد؛ اما طرح چهره آن کاملا مختص یک خودروی چینی طراحی شده و باید گفت که گرچه انتقاد چندانی به طرح روبروی این خودرو وارد نیست، اما احتمالا بیشتر مشتریان طراحی چهره جدید فوتون نیوفیس را به حریفش ترجیح بدهند و محصول ایران خودرو را وانت پیکاپ جذاب‌تری در نظر بگیرند.

در مورد نمای عقب هم می‌شود گفت گرچه هر دو خودرو فرمی ساده و معمولی را ارائه می‌دهند، اما بخش عقب وانت کلوت با جزئیات زیباتری همراه شده و کمی دلنشین‌تر از نمای پشت فوتون تونلند نیوفیس احساس می‌شود.

اما در مورد فضای کابین‌ها باید گفت که محصول ایران خودرو به دلیل برخورداری از کابین جدید با طراحی زیباتر و متریال داخلی باکیفیت‌تر، می‌تواند بیشتر از حریف خود به دل مشتریان و کاربران بنشیند. در این راستا طرح داشبورد فوتون جدید که بخشی از آن با رویه‌های چرمی تزیین شده است، نسبت به داشبورد پیکاپ کلوت حس بهتری به سرنشینان انتقال خواهد داد.

 

درمجموع می‌توان گفت که فضای کابین فوتون نیوفیس نسبت به حریف امتیاز بیشتری دریافت می‌کند و تقریبا باکیفیت‌تر احساس می‌شود. صندلی‌های ردیف عقب هر دو خودرو ظرفیت کافی برای حضور سه سرنشین فراهم می‌آورند و محدودیت چندانی از لحاظ فضای پاها و سر به کاربران انتقال نخواهند داد.

 

 بخش بار فوتون نیوفیس ابعادی معادل ۱۵۲۰ - ۱۵۸۰ - ۴۴۰ میلی‌متر دارد و ابعاد قسمت بار مکث موتور کلوت نیز برابر ۱۵۷۵ - ۱۶۱۰ - ۵۳۰ میلی‌متر است. بنابراین فضای بزرگتری در قسمت بار کلوت پذیرای اسباب و لوازم شما خواهد بود.

 

مقایسه فنی فوتون تونلند نیوفیس با کلوت مکث موتور

فوتون تونلند نیوفیس بنزینی به یک موتور ۲ لیتری توربوشارژ با قدرت ۲۰۰ اسب بخار و گشتاور ۳۰۰ نیوتن متر مجهز است و از گیربکس دستی ۵ دنده ساخت آیسین برای انتقال قدرت به چرخ‌های خود بهره می‌برد. سیستم انتقال قدرت سه حالته بورگوارد نیز وظیفه تقسیم قدرت بین تایرهای جلو و عقب را حسب انتخاب راننده در سه وضعیت 2H یا دو دیفرانسیل سبک عقب، 4H یا چهارچرخ محرک سبک و 4L یا چهارچرخ محرک سنگین، بر عهده دارد.

 

 اما در طرف دیگر کلوت مکث موتور بر یک پیشرانه ۲.۴ لیتری توربوشارژ جهت تامین قوای خود متکی است. این پیشرانه به دلیل حجم بیشتر، از لحاظ قدرت کمی نسبت به موتور فوتون برتری دارد و می‌تواند ۲۱۵ اسب بخار قدرت به علاوه ۳۲۰ نیوتن متر گشتاور را از طریق گیربکس شش سرعته دستی به سوی تمامی چرخ‌ها انتقال دهد.

کلوت قادر است نیروی خود را به صورت دو دیفرانسیل سبک 2H، چهارچرخ محرک سبک 4H و چهارچرخ محرک سنگین4L بین چرخ‌ها توزیع کند. در این میان به نظر می‌رسد گرچه وضعیت آفرود یا همان بیراهه نوردی هر دو خودرو قابل قبول و مناسب باشد، اما با این حال به دلیل وجود قفل دیفرانسیل عقب مکانیکی برای محصول مکث موتور، وانت پیکاپ کلوت می‌تواند در عبور از مسیرهای دشوار و به‌ویژه در مواردی که یکی از چرخ‌های عقب خودرو تماس خود را با سطح زمین از دست می‌دهد، وضعیت حرکتی به مراتب بهتری نسبت به حریف ارائه دهد و راحت‌تر مسیرهای ناهموار را پشت سر بگذارد. سیستم تعلیق هر دو خودرو تا حد امکان کوبش‌ها و ضربات وارده به کابین را در خود جذب می‌کند و سعی دارد کیفیت سواری نسبتا قابل قبولی را ارائه دهد.

 

در مجموع به نظر می‌رسد گرچه اختلاف فنی بین این دو خودرو خیلی شدید نیست، اما پیکاپ کلوت به دلیل پیشرانه پرتوان‌تر و بهره‌مندی از قفل دیفرانسیل عقب، تاحدی نسبت به حریف خود برتری داشته باشد. البته این نکته را هم فراموش نکنید که پیشرانه حجیم‌تر، مصرف سوخت بالاتری را نیز برای کلوت به دنبال خواهد آورد.

 

 

مقایسه امکانات

مکث موتور کلوت در بخش تجهیزات رفاهی به دلیل بهره‌مندی از صندلی راننده با تنظیمات برقی و تهویه مطبوع اتوماتیک، نسبت به محصول ایران‌خودرو مقداری برتر و رضایت‌بخش‌تر ظاهر شده است. در سوی دیگر سیستم کنترل کشش یا هرزگردی در فوتون تونلند نیو‌فیس موجود است که حریفش فاقد آن است. در ادامه به طور مجزا به امکانات هر دو خودرو اشاره شده است.

امکانات مکث موتور کلوت

نمایشگر لمسی 9 اینچی، روکش صندلی چرمی، رینگ‌های آلومینیومی 17 اینچی، تهویه مطبوع اتوماتیک، کلید انتخاب وضعیت سامانه انتقال قدرت، ورود بدون کلید، آینه‌های جانبی تاشونده به همراه گرمکن، دوربین عقب، GPS، سیستم صوتی با 8 اسپیکر، تنظیم برقی شش حالته صندلی راننده، رول بار با روکش PVC، مه شکن، فرمان با روکش چرمی و کلیدهای کنترل، کروز کنترل، دو عدد کیسه هوا، کنترل پایداری، ترمز ضدقفل ABS ، توزیع نیروی ترمز EBD و ترمز کمکی BAS و...

امکانات فوتون تونلند نیوفیس

کروز کنترل، سیستم کنترل پایداری ، سیستم کنترل سرعت در سرپایینی، تهویه مطبوع، دو عدد کیسه هوا، مه شکن عقب، حسگر و دوربین عقب، تنظیم برقی آینه‌های جانبی، برق ۱۲ ولت، نمایشگر لمسی ۱۰ اینچی، بلوتوث، پورت usb، چهار بلندگو، رهیاب، اتولایت، دی لایت، روکش صندلی‌های چرمی، رول بار، ترمزهای دیسکی با سیستم ضد قفل abs و  ebdو...

 

نتیجه‌گیری

هم فوتون تونلند نیو‌فیس و هم مکث موتور کلوت به‌عنوان وانت پیکاپ‌های شهری دو دیفرانسیل با قابلیت آفرود مناسب، می‌توانند گزینه‌های مطلوبی در بازار فعلی کشور ما به حساب آیند؛ اما در این میان به نظر می‌رسد قابلیت‌های فنی و بیراهه نوردی وانت کلوت کمی نسبت به حریف برتری داشته باشد و با توجه به قیمت کارخانه ای پایین‌تر آن، این خودرو می‌تواند توجهات زیادی را به سمت خود جلب کند.

 

 اما در این بین باید بدانید که از لحاظ خدمات پس از فروش، کیفیت کابین و طراحی بیرونی و داخلی، وضعیت محصول ایران خودرو نسبت به حریف برتر است و پایین‌تر بودن اندک توان موتور و همچنین قیمت کمی بالاتر آن، احتمالا مانع جدی برای طرفداران این وانت پیکاپ با سابقه در بازار ایران تلقی نخواهد شد. با این تفسیر احتمالا بسیاری از مشتریان در صورت بهره‌مندی از توان مالی بالاتر، اشتیاق بیشتری به سمت محصول ایران خودرو پیدا خواهند کرد.

-